Verslas

2019.12.25 16:17

Startuolį įkūręs dešimtokas apie studijas nė nesvarsto – vietoje to renkasi plėsti savo verslą

Pirmasis verslas – penktoje klasėje, pirmasis startuolis – dešimtoje, o vietoje studijų – toliau plėtojamas verslas. Tai alytiškio Adrijaus Jakučionio istorija ir ateities planai. Tiesa, pačiam jie neatrodo niekuo ypatingi. Vaikinas neabejoja, kad versle jaunų žmonių tik daugės.

„Mano vardas Adrijus, esu iš Alytaus, kol kas mokausi mokykloje ir jau penkerius metus programuoju. Pats pirmas verslas, pirma idėja ir kilo, kaip savo programavimo darbą paversti pinigais, tad pradėjau užsiimti internetinių svetainių kūrimu“, – taip save pristato pirmąjį verslą penktoje klasėje įkūręs Adrijus Jakučionis.

Dabar vaikinas jau dešimtokas ir galėtų pasigirti nemenku pasiekimu – startuoliu, kuris savo veiklą turėtų pradėti kaip tik šių metų pabaigoje.

Išbandyti savo jėgas versle A. Jakučionį paskatino ekonomikos mokytoja bei tėvai. Pašnekovas prisimena, kad jam esant penktoje klasėje mokykloje buvo įgyvendinama mokomųjų mokinių bendrovių programa. Ji suteikė galimybę devyniems mėnesiams įsteigti savo įmonę.

„Paskatintas ekonomikos mokytojos pabandžiau. Susikūriau tą savo mokomąją mokinių bendrovę ir už to uždirbome pirmus pinigus. Tuomet dar buvo paskatinimas iš tėvų, nes jie turėjo savo verslą, tai taip, tai prisidėjo“, – prisimena A. Jakučionis.

Dabar jis kuria platformą, kuri leidžia turinio kūrėjams, kaip pats sako, uždirbti daugiau. Kad būtų lengviau suprasti, galite įsivaizduoti, kad esate, pavyzdžiui, komiksų kūrėjas, o galbūt – asmeninis treneris, kuriantis treniruočių ir mitybos planus.

Paprastai savo sekėjus galite pasiekti per socialinius tinklus, bet už juose skelbiamą turinį sekėjai jums nemokės. Taigi galite prisijungti prie specialios svetainės, kur žmonės, norėdami pamatyti jūsų darbo rezultatus, tiesiog taptų jūsų prenumeratoriais.

Jie susimokėtų už tai, kad gali matyti tai, ko nematome kiti jūsų sekėjai, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose.

Pripažįsta – idėja ne nauja, bet konkurentų Baltijos šalyse nedaug

A. Jakučionis pripažįsta – tai nėra visiškai nauja idėja, tokios platformos jau veikia kitose šalyse. Neretai jomis besinaudojantys kūrėjai dalį savo darbų leidžia pamatyti socialiniuose tinkluose, o likusią dalį – sekėjams specialiose platformose.

Vis dėlto A. Jakučionis tvirtina, kad didžioji dalis šių platformų vis dėlto orientuojasi į JAV rinką: „Dabartiniai konkurentai yra „Patreon“ ir dar keletas, bet didžioji dalis šių konkurentų taikosi į užsienio rinką, t. y. į JAV. Mes matome galimybę Europoje, būtent Baltijos šalyse, paleisti šį produktą, kadangi Baltijos šalyse ir Europoje taip pat yra daug šaunių kūrėjų, kurie gali monetizuoti savo keliamą turinį. Taigi konkurencija yra, bet konkurentai taiko šiek tiek kitur.“

Nors gali pasirodyti, kad tokiai veiklai reikia galybės specialistų, A. Jakučionis startuolį kuria vos su vienu kolega. Tiesa, jis svarsto apie galimybę plėstis ir į komandą priimti trečią narį.

Paklaustas, ar kolega taip pat toks pats jaunas pašnekovas juokiasi: „Ne, man yra 16 metų, mano partneriui – maždaug 27-eri. Tiesiog renkuosi komandą, kuri yra patyrusi ir kuri yra įgali paleisti šį produktą į rinką.“

A. Jakučionio teigimu, kol kas tiek žmonių atlikti darbus užtenka. Vėliau, jeigu startuolio veikla vystysis sėkmingai, gali prireikti ir daugiau žmonių. Tuomet gali tekti pagalvoti ir apie persikėlimą į kitą miestą, nes šiuo metu abu partneriai gyvena skirtinguose miestuose.

„Persikėlimo planų kol kas nėra. Mūsų komandoje aš esu iš Alytaus, mano partneris – iš Kauno, bet dėl projektų mes susitinkame, bendraujame, viską deriname, dirbame. Ateityje, kai bus augimas, kai reikės galvoti, kur su komanda keltis, tuomet spręsime. Žinoma, pirmenybę turbūt teiksime didesniems miestams“, – svarsto pašnekovas.

Investuotojai pirma sutrinka, po to – apsidžiaugia

Paklaustas, kaip pats vertina savo istoriją, A. Jakučionis juokiasi – keista pirmiausia tai, kad tai daugeliui parūpo tik dabar: „Turbūt keistas dalykas, kad ta istorija visiems parūpo. Labai ilgą laiką tai niekam nerūpėjo. Manau, kad čia nėra nieko labai stulbinančio. Ateina nauja karta, kuri, manau, atsineša, generuoja idėjas.“

Pašnekovas vis dėlto sutinka, kad istorijos, kai savo verslą kuria dešimtokas, nėra dažnos. Jis pastebi, kad ir investuotojai dažnai nustemba pamatę tokio jauno amžiaus verslininką.

„Dabartiniai konkurentai yra „Patreon“ ir dar keletas, bet didžioji dalis šių konkurentų taikosi į užsienio rinką, t. y. į JAV. Mes matome galimybę Europoje, būtent Baltijos šalyse.“

„Investuotojai būna labai nustebę. Dažniausiai būna tikrai labai nustebę. Dauguma iš jų džiaugiasi, kad mato perspektyvą jaunuose žmonėse. Man džiugiu atstovauti tiems jauniems, veikliems žmonėms, kurie prisideda prie tolesnio Lietuvos augimo“, – sako A. Jakučionis.

Jis įsitikinęs – vis daugiau jaunų žmonių įsitraukia į verslą, tai skatina tiek ekonomikos pamokos mokyklose, tiek įvairios programos, todėl jaunų ir iniciatyvių žmonių versle ateityje turėtų tik daugėti.

Ragina nebijoti bandyti, tačiau privalu ir išsitirti rinką

Vis dar nesiryžtantiems pasinerti į verslą, A. Jakučionis pataria tiesiog pasiryžti. Jis pats pripažįsta jau anksčiau bandęs įgyvendinti ne vieną projektą, kuriam nepasisekė.

Vaikinas pasakoja dabar dirbantis laisvai samdomu internetiniu svetainių kūrėjų. Tačiau anksčiau jis bandė kurti projektą, susijusį su perpardavinėjimu, kitą – orientuotą į asmeninius trenerius.

Visi šie projektai nepasiteisino. Pirmąjį anksčiau įgyvendinti spėjo kitas lietuvis, antrajam, pripažįsta A. Jakučionis, neatsirado rinka.

„Turbūt keistas dalykas, kad ta istorija visiems parūpo. Labai ilgą laiką tai niekam nerūpėjo. Manau, kad čia nėra nieko labai stulbinančio.“

„Su šiuo produktu nebuvome pakankamai išsityrę rinkos. Kūrėme produktą, viskas buvo gerai, bet, kai atėjo laikas parduoti, paaiškėjo, kad jo nelabai kam reikia. Rinka – labai maža. Reikėjo arba keisti verslo modelį, arba galvoti apie kažkokį kitą produktą. Tuomet atsirado ši galimybė, kurios neatsisakiau ir pakeičiau produktą“, – sako A. Jakučionis.

Visus prieš tai nepasisekusius projektus jis vertina kaip dar vieną pamoką: „Įgijau šiek tiek patirties ir dabar sustojau prie šio projekto, kuris yra rimčiausias. Visos tos klaidos, visos tos pamokos, kurias išmokau ankstesniuose projektuose, būtent padėjo prieiti prie šio projekto ir jį kurti.“

Mokslus tenka patraukti į šalį

A. Jakučionis duoda ir kitą patarimą – jeigu jau žmogus pasiryžo kurti vienokį ar kitokį produktą, reikėtų įsimylėti ne pati produktą, o problemą, kurią norima išspręsti. Tuomet bus lengviau su nepavykusiu produktu atsisveikinti ir ieškoti kito problemos sprendimo būdo.

„Manau, kad reikėtų nebijoti bandyti. Tai ne pirmas mano projektas, ne pirmas startuolis, kurį bandau sukurti. Yra buvę dar keletas ir geriausias dalykas, kuris atsitinka – suklydimas. Iš pradžių, kai suklysti, atrodo, kad tos klaidos yra blogai, bet paskui, kai darai kitą projektą, esi užsispyręs, supranti, ką daryti kitaip. Reikia klysti ir skaityti knygas“, – tvirtina A. Jakučionis.

Vis dėlto paklaustas, kaip sekasi derinti mokslus ir verslą, A. Jakučionis juokiasi: „Šioje vietoje nelabai sekasi kartais. Mokslus tenka patraukti į šalį. Tai nėra labai gerai, bet dalyvauti renginiuose mokykla išleidžia, tuo galiu tikrai pasidžiaugti.“

„Jeigu matysiu, kad sekasi prastai ir mano, sakykime, šoninės pajamos negali manęs išlaikyti, tuomet galbūt studijuosiu, bet šiuo metu labai abejoju“, – neslepia A. Jakučionis.

Vaikino teigimu, tokioje situacija vienas – arba verslas, arba mokslai – turi nukentėti, tačiau, mano jis, žvelgiant į tolimesnę perspektyvą, verslas lydės didžiąją dalį laiko, todėl į jį dešimtokas orientuojasi labiau.

Jis netgi pripažįsta apie studijas tik svarstantis, o ne esantis užtikrintas, kad į universitetą tikrai stos. Labiau, galvodamas apie savo ateitį, jis ruošiasi įmonės plėtrai.

„Pagrindiniai planai būtų plėtra. Taip pat – pabaigti mokyklą. Tuomet, jei tik būsiu susikūręs galimybę, dirbti prie savo verslo. (...) Viskas priklausys nuo to, kokioje stadijoje bus mano startuolis. Jeigu matysiu, kad sekasi prastai ir mano, sakykime, šoninės pajamos negali manęs išlaikyti, tuomet galbūt studijuosiu, bet šiuo metu labai abejoju“, – neslepia A. Jakučionis.