Verslas

2019.12.23 13:43

Kremlius ieškos sprendimo dėl susidariusios padėties dėl „Nord Stream 2“

atnaujinta 14.06
BNS, ELTA 2019.12.23 13:43

Dėl JAV sankcijų Rusijos eksporto dujotiekio „Nord Stream 2“ projektui paskelbimo sustojus jo tiesimui jūroje, Maskvoje analizuojama susidariusi padėtis ir ieškoma sprendimų, pranešė Kremlius.

Kaip jau buvo skelbta, šį dujotiekį specialiais laivais Baltijos jūroje tiesianti Šveicarijos bendrovė „Allseas“ darbus sustabdė praėjus vos kelioms valandoms nuo JAV sankcijų šiam projektui galutinio patvirtinimo.

„Dabar situacija analizuojama. Mes remiamės tuo, kad tokios sankcijos mums yra nepriimtinos“, – pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Jo žodžiais, Maskvoje tikimasi, kad „net ir tokie žingsniai netaps kliūtimi pabaigti šį svarbų projektą“.

Žurnalistų paklaustas, ar svarstomos galimybės pakeisti „Allseas“ laivus kitais, D. Peskovas sakė: „Dabar analizuojama padėtis. Pagrindinis analizės tikslas yra baigti tiesti šį dujotiekį.“

Paprašytas pakomentuoti, kokie galėtų būti „Nord Stream 2“ užbaigimo terminų poslinkiai, Rusijos prezidento atstovas atsakė trumpai: „Apie tai kol kas anksti kalbėti“.

Tuo tarpu Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pranešė nurodęs vyriausybei parengti ir pateiktas siūlymus dėl atsakomųjų priemonių į JAV sankcijų paskelbimą „Nord Stream 2“ projektui.

„Šie JAV veiksmai yra absoliutūs kovos už konkuravimo ribų metodai, prieštaraujantys visiems tarptautiniams susitarimams ir tarptautinės prekybos principams“, – pasitarime su vicepremjerais pirmadienį sakė D. Medvedevas.

Agentūra „Bloomberg“, remdamasis šaltiniais Vokietijos vyriausybėje, skelbia, jog dabar Berlynas tikisi, kad „Nord Stream 2“ bus baigtas tiesti 2020 metų antrąjį pusmetį – maždaug pusmečiu vėliau nei tikėtasi iki JAV sankcijų paskelbimo.

Projektą vystančios bendrovės „Nord Stream 2 AG“ duomenimis, šiuo metu nutiesta 92 proc. šio dujotiekio.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas gruodžio 20-ąją patvirtino JAV sankcijas „Nord Stream 2“ dujotiekį tiesiančioms įmonėms, Amerikos Kongresui išreiškus nuogąstavimų, kad šis projektas suteikia Kremliui pavojingą svertą spausti Vašingtono sąjungininkes Europoje.

Sankcijos, kurioms priešinosi Europos Sąjunga, buvo įtrauktos į didžiulės apimties JAV gynybos išlaidų projektą.

55 mlrd. kubinių metrų metinio pralaidumo, beveik 10 mlrd. eurų kainuosiantis vamzdynas „Nord Stream 2“ Baltijos jūroje klojamas greta beveik aštuonerius metus jau veikiančio, tokio pat pajėgumo dujotiekio „Nord Stream 1“.

Vokietijos idėjų kalvė ragina į JAV sankcijas „Nord Stream 2“ atsakyti „klimato muitais“

ES turėtų įvesti „klimato muitus“ Jungtinėms Valstijoms ir taip atsakyti į sankcijas dujotiekį „Nord Stream 2“ tiesiančioms bendrovėms, teigia Vokietijos ekonominių tyrimų instituto (DIW) aplinkos ekonomistė Claudia Kemfert, praneša „Deutsche Welle“.

Pasak C. Kemfert, klimato muitai yra būtini norint užkirsti kelią dujų, išgautų uolienų hidraulinio ardymo būdu, importui iš JAV į Vokietiją ir ES, nes toks būdas yra itin žalingas aplinkai.

DIW energetikos, eismo ir aplinkos departamentui vadovaujanti C. Kemfert interviu Vokietijos laikraščiui „Handelsblatt“ JAV sankcijas Europos Sąjungai pavadino „agresyvia iškastinės energetikos krizės priemone“. Pasak jos, tiek Rusija, tiek ir JAV gamtines dujas naudoja kaip politinį ginklą, nes, tikino ekonomistė, JAV sankcijų tikslas yra parduoti amerikietiškas gamtines dujas Vokietijai ir ES už kuo didesnę kainą.

C. Kemfert taip pat pabrėžė, kad „Nord Stream 2“ kritika yra pagrįsta, nes šis dujotiekis yra „aplinkai žalingas, ekonomiškai nebūtinas ir finansiškai nepelningas“.

Vis dėlto, tvirtino ji, „JAV sankcijos yra nepriimtinos“, o Europa neturėtų su jomis susitaikyti.

Rusija pastaruoju metu taip pat paskelbė ketinanti imtis atsakomųjų sankcijų prieš JAV, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad „kada ir kaip tai bus padaryta priklauso nuo Rusijos nacionalinių interesų“.

Savo ruožtu Vokietijos transatlantinio bendradarbiavimo koordinatorius Peteris Beyeris sakė, kad atsakomieji muitai nėra tinkamas problemos sprendimas. Kaip Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“ teigė P. Beyeris, konfliktas neturėtų būti eskaluojamas, jis turi būti sprendžiamas politinėmis priemonėmis.

Penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė įstatymą, kuriuo įvedamos sankcijos bendrovėms ir asmenims, kurie prisideda prie „Nord Stream 2“ projekto. Priemonės, kurios dar neįsigaliojo, draudžia subjektams, kuriems taikomos sankcijos, atvykti į Jungtines Valstijas, taip pat įšaldomas tokių subjektų turtas JAV.

Reaguodama į JAV sankcijas, Šveicarijos jūrinius vamzdžius klojanti bendrovė „Allseas“ jau pranešė stabdanti savo veiklą „Nord Stream 2“ projekte.

2 400 km ilgio dviejų gijų dujotiekis jau yra beveik nutiestas. Iki darbų pabaigos trūksta 300 km vamzdyno. „Nord Stream 2“ turėtų būti užbaigtas 2020 m. viduryje, tačiau tikino P. Beyeris, Vokietija baiminasi, kad sankcijos gali priversti atidėti dujotiekio paleidimą.