Verslas

2019.12.25 09:02

Kalėdų Senelis atspėja ne visada: kas antras lietuvis nusivilia po egle rastomis dovanomis

Dovilė Lisauskaitė , LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.12.25 09:02

Kas antras Lietuvoje po egle yra radęs dovaną, kuri nenudžiugino, tačiau net trečdalis pripažįsta, kad nepatikusios dovanos dulka jų spintose arba tūno paslėptos tamsiuose kambarėliuose. Jauni žmonės vis dėlto vis dažniau pasiryžta nepatikusias dovanas parduoti ar grąžinti į parduotuvę.

Skaičiuojama, kad vien JAV pernai po Kalėdų į parduotuves sugrįžo arba buvo parduota internete kas dešimta dovana. Susigrąžinta suma siekė daugiau nei 80 mlrd. dolerių – tai yra net 4 kartus daugiau nei visas Lietuvos kitų metų biudžetas. O ką daro lietuviai, jeigu Kalėdų Senelis nelabai atspėja mūsų norus?

Viename prekybos centrų Vilniuje dovanas pakuoja Julija. Mergina sako, kad šios dienos – pats darbymetis. „Artėjant Kalėdoms kasdien pakuoju šimtus dovanų“, – tikina Julija. Nepaisant gerų Kalėdų Senelio norų, Lietuvoje kas antras kalbintas praeivis pripažino, kad pernai buvo nepatenkintas kalėdine dovana.

Nepatenkintieji Kalėdų Senelio apsilankymu sako, kad tuomet turinti galvos skausmą: kurgi dėti tą nereikalingą ar nenorimą daiktą?

Net septyniems iš dešimties lietuvių kalėdinių dovanų pirkimas yra didžiausias išbandymas, pralenkiantis šventinio stalo ruošimą ar transporto spūstis mieste, teigia šiemet Lietuvos gyventojų apklausą atlikusios „Ikea“ atstovė R. Dantė.

Pasak jos, kas antras pripažįsta, kad yra gavęs nepatikusią kalėdinę dovaną. „Tarp tų nepatikusių dovanų akivaizdžiai rikiuojasi perpadovanoti arba naudoti daiktai, naminiai gyvūnai arba valymo priemonės“, – apklausos išvadas konstatuoja R. Dantė.

Nepatikusios dovanos, jos teigimu, dažniausiai lieka gavėjo namuose. „Trečdalis apklaustųjų pripažino, kad nepatikusios dovanos dulka jų spintose arba tūno tamsiuose kambarėliuose, – tikina pašnekovė. – Dalis sako, kad tas dovanas perdovanoja arba atiduoda tiems, kam, jų manymu, reikėtų labiausiai“.

Apklausos duomenys taip pat rodo, kad vienas iš dešimties apklaustųjų, ypač jaunesnės kartos, neslepia, jog nepatikusias dovanas tiesiog parduoda.

„Parduoda arba grąžina į prekybos vietas ir atsiima už juos sumokėtus pinigus. Tiesa, tam reikalingas prekės įsigijimo čekis, o pati prekė turi būti pirkta ne seniau kaip prieš dvi savaites“, – primena R. Dantė.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt