Verslas

2019.12.22 10:54

Kalėdinė „atrakcija“: užsisakius eglutę internetu, jos ieškoti teko patiems

Užsisakyti eglutę internetu daug paprasčiau, nei iš tiesų ją gauti. Tuo įsitikino vienoje internetinėje svetainėje Kalėdoms medelius užsisakę pirkėjai, kurie eglučių galiausiai taip ir nesulaukė.

Vilniuje gyvenanti Giedrė pasakoja, kad eglutę iš internetinės svetainės kenis.lt ji nusprendė užsisakyti po to, kai pamatė reklamą socialiniame tinkle. Tai padarė ir kai kurie jos artimieji. Vis dėlto galiausiai visi susidūrė su keblumais, kai užsakyta eglė taip ir neatkeliauja sutartu laiku.

„Parašėme žinutę, išsirinkome eglutės aukštį ir klasę, sutarėme dėl atsiuntimo dienos. Turėjome patikslinti trijų dienų intervalą. Artėjant atsiuntimo dienai sulaukėme skambučio, sutarėme tikslią datą, laukėme visą dieną, tačiau eglutė nepasiekė mūsų namų. Tik patys susisiekę su tiekėjais sužinojome, jog eglutės vėluoja ir neaišku, kada jas pristatys“, – pasakoja Giedrė.

Anot jos, visą situaciją teko aiškintis patiems, pardavėjai nebuvo linkę bendrauti, todėl galiausiai Giedrė eglutės, už kurią turėjo sumokėti po pristatymo, atsisakė.

„Toks klientų aptarnavimas neatrodo kokybiškas ir toliau laukti nesiruošėme. Tikslios datos mums pasakyti negalėjo, todėl atšaukėme užsakymą. Džiaugiamės, jog neapmokėjome už eglutę iš karto“, – teigia pašnekovė.

Atsakymas į prašymą nebepristatyti eglutės: „OK“

Kita LRT.lt pašnekovė Jovita taip pat tvirtina eglutę užsisakiusi iš tos pačios svetainės. Situacija gana panaši – suviliojo socialiniame tinkle pasirodžiusi reklama.

Kaip pasakoja Jovita, net dėl eglutės įsigijimo ji su pardavėjais sutarė susisiekusi per socialinį tinklą. Su pardavėju buvo sutarta dėl atvežimo laiko, jis atsakė į visus kilusius klausimus ir informavo, kad susisieks artėjant sutartai datai.

„Lapkričio pabaigoje man paskambino ir tiksliai susitarėme, kurią dieną man atveš eglutę. Tai buvo gruodžio 5 diena. Porą dienų anksčiau susisiekiau su jais, nes norėjau žinoti tikslesnį pristatymo laiką, kad galėčiau planuoti savo dieną. Pasakė, kad eglutė perduota „DPD“ kompanijai ir galės man tik išvakarėse atsiųsti kodą, pagal kurį galėsiu pasitikrinti siuntos eigą“, – prisimena Jovita.

Gavusi kodą ji teigia iš karto susisiekusi su „DPD Lietuva“ ir bandžiusi išsiaiškinti, kada tiksliai eglutė bus pristatyta. Jai buvo paaiškinta, kad viskas bus aišku tik ryte, eglutę pasiims konkretus kurjeris.

„Atsikėlusi laukiau žinutės, nieko negavau. Apie 11 val. skambinau „DPD“, jie pasakė, kad siunta nepakrauta ir galiu tikėtis gauti eglutę vakare. Sakė, kad galiu ramiai eiti į darbą ir kad gausiu žinutę dėl pristatymo. Būdama darbe apie 17.55 val. nusprendžiau vėl skambinti į „DPD“, nes negavau jokios informacijos, o jų klientų skyriaus darbo laikas – iki 18 val. Nekėlė. Susinervinau ir nusiunčiau piktą žinutę „DPD“ per socialinį tinklą „Facebook“. Jie man atrašė, kad eglutės neturi, nes kažkokios etiketės neužklijavo eglutės pardavėjas. Tada piktą žinutę nusiunčiau eglučių įmonei. Jie kaltino DPD, sakydami, kad jiems viską perdavė. Pasakiau, kad eglutės nebenoriu. Jie atrašė tiesiog „OK“, – pasakoja Jovita.

Vis dėlto eglutė galiausiai atkeliavo – šeštadienio rytą Jovita gavo žinutę, kad po 5 minučių siunta bus pristatyta: „8.55 val. atidarau duris – eglutė jau čia. Pasiteiravau vairuotojo, kas čia per nesusipratimas. Jis pasakė, kad „DPD“ šeštadienį dar nėra išvežiojusi praėjusio pirmadienio siuntų, todėl, kad pasivytų grafiką, visi dirba ir savaitgalį. Tai galiausiai paaiškėjo, kad kalti buvo DPD, o ne eglutėmis prekiaujantys kauniečiai“, – sako Jovita.

„DPD Lietuva“ kaltę pripažįsta

LRT.lt bandė susisiekti ir su kenis.lt atstovais, tačiau paskambinus svetainėje nurodytu telefonu atsiliepęs vyras rekomendavo kreiptis į projekto vadovą, o vėliau patvirtino, kad susisiekti turėtų pats vadovas.

Į svetainės kenis.lt atstovus LRT.lt kreipėsi ir elektroniniu paštu, tačiau iki penktadienio vakaro nei skambučio, nei atsakymo į elektroninį laišką taip ir nesulaukta.

Siuntų bendrovės „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas Tomas Vaišvila LRT.lt teigė negalintis komentuoti konkretaus kliento – šiuo atveju kenis.lt – atvejo, tačiau patvirtino, kad tiek kurjeriai, tiek eglučių pardavėjai šiemet susidūrė su keblumais.

„Taip, iš tiesų aiškinomės dėl eglučių pristatymo. Eglučių tikrai vežame daug. Kalbame apie kelis šimtus eglučių. Tikrai buvo tokių atvejų, kai jų nepristatėme. Jų nebuvo dešimtys. Tai daugiau buvo vienetai, išimtys, bet, žinoma, nemalonu, kai tokie dalykai nutinka prieš pat savaitgalį, kai žmonės puošiasi. Bet kokiu atveju savo klaidą pripažįstame“, – sakė T. Vaišvila.

Susidūrė su nenumatyta problema

Anot T. Vaišvilos, priežasčių, dėl kurių eglutės nebuvo pristatytos, buvo įvairių: kartais patys gavėjai eglučių atsisakydavo, nes gaudavo ne tai, ko tikėjosi, kartais ant medžių buvo neteisingai nurodyti gavėjų adresai.

Tačiau didžiausia problema, kurią siuntų kurjeriai pastebėjo šiais metais, – ant tinklo, į kurį būna įvilktos eglutės, kad jas būtų galima transportuoti, paprasčiausiai nesilaiko siuntos lipdukai.

„Pamoka ir mums, ir eglučių pardavėjams, kad lipdukai ant tinklo nesilaiko. Transportavimo metu jie nuplyšta ir mes nebežinome, kur tą eglutę pristatyti. Tai tokia labai paprasta, buitinė problema, kurią kitais metais reikės spręsti tiek mums, tiek eglučių pardavėjams“, – teigė T. Vaišvila.

Jis priduria, kad, nepavykus pristatyti siuntos numatytą dieną, gavėjai paprastai apie tai informuojami ir jiems nurodoma, kada planuojama siuntą pristatyti kitu laiku. Tačiau pasitaiko atvejų, kad eglutės nesulaukę žmonės ją tiesiog nusiperka ir tuomet siuntos priimti nenori.

„Tai labai žmogiškas dalykas. Yra keletas pamokų, kurias reikia išmokti tiek mums, tiek pardavėjams. Nenoriu komentuoti konkrečiai to kliento, bet čia turbūt daugiau komunikacijos klausimas. Klaidų gali pasitaikyti ir dėl žmogiškojo faktoriaus, ir dėl to, kad lipdukai nelimpa prie tinklo. Tai yra, sakykime, normalu, tiesiog reikia tuos atvejus numatyti ir pasiruošti, kad kitais metais taip nenutiktų“, – įsitikinęs T. Vaišvila.

„Žinoma, kad klientas šiuo atveju yra teisus. Jis užsisakė eglutę, tikisi ją puošti ir, jeigu jis nerado, į ką kreiptis, tai, žinoma, yra nemalonus atvejis“, – pridūrė T. Vaišvila.

Jo teigimu, eglutės, vis dar likusios pas kurjerius, savo šeimininkus turėtų pasiekti iki Kalėdų.

Atsakomybę už prekę turėtų prisiimti pardavėjas

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausiosios specialistės Natalijos Jarmulkovič LRT.lt pateiktame atsakyme nurodoma, kad vis dėlto tokiu atveju atsakomybė už prekių pristatymą tenka pardavėjams.

Remiantis Civiliniu kodeksu, sutarties tarp pirkėjo ir pardavėjo neįvykdymu laikomas bet kokios prievolės neįvykdymas. Tai reiškia, kad net ir netinkamas sąlygų įvykdymas arba termino praleidimas laikomas sutarties pažeidimu.

Be to, Civilinis kodeksas numato pardavėjo pareigą ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sutarties sudarymo dienos, jeigu nebuvo susitarta kitaip, pristatyti daiktus pirkėjui.

Taigi, jeigu pardavėjas nepristato prekių per nustatytą laiką, pirkėjas turi teisę pratęsti pristatymo terminą arba atsisakyti prekės ir reikalauti atlyginti nuostolius.

„Atkreipiame dėmesį, kad, keliant reikalavimą atlyginti nuostolius, nukentėjusiajai šaliai yra keliama pareiga konkrečiais įrodymais pagrįsti patirtų turtinių nuostolių dydį, o jeigu ji negali nuostolių tiksliai įrodyti, jų dydį nustato teismas“, – teigiama tarnybos atsakyme.

Jeigu susiklosto tokia situacija, kad per nustatytą terminą pardavėjas nepristato prekės, pirmiausia į jį derėtų kreiptis raštu. Kreipimesi derėtų nurodyti konkretų reikalavimą.

Jeigu per 14 kalendorinių dienų nuo kreipimosi pardavėjas nepateikia vartotojui motyvuoto atsakymo arba atsisako vykdyti vartotojo reikalavimą, vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl vartojimo ginčo sprendimo ne teismo tvarka.