Naujienų srautas

Verslas2019.12.19 21:59

Užkamšė dar vieną spragą, per kurią baltarusiška elektra galėtų patekti į Lietuvą

Seimas pritarė prezidento įstatymo pataisoms, kuriomis būtų užkertamas kelias mūsų šalyje registruotoms įmonėms į Lietuvą importuoti nesaugių branduolinių elektrinių energiją. Tokių įmonių veikla būtų stabdoma.

Tačiau galimybių patekti į Lietuvą baltarusiškai elektros energijai toliau išlieka. Pasak parlamentarų, to neįmanoma užkardyti be susitarimo su kaimyninėmis regiono šalimis.

Kaimynės tyli

Šią savaitę Rygoje susitikime su Latvijos ir Estijos šalių vadovais prezidentas Gitanas Nausėda dar kartą kvietė nepirkti elektros iš Baltarusijoje, Astrave baigiamos statyti atominės elektrinės. Šalys kaimynės ketverius metus raginamos prisidėti prie baltarusiškos elektros embargo, tačiau iki šiol tokio pažado nedavė. Kol kaimynės tyli, Seimas užkamšė dar vieną spragą, per kurią ši elektra galėtų patekti į Lietuvą.

„Įstatymo projektu įdėta nuostata, kad jeigu energetikos reguliuotojas, kad kažkas, tarpininkas prekiauja tokia elektra arba ją importuoja, tai būtų atimamas leidimas importuoti arba prekiauti“, – sako Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys.

Šiuo metu Lietuvoje yra registruotos 8-ios įmonės, turinčios leidimą prekiauti elektros energija iš trečiųjų šalių, tačiau tik pusė jų vykdo šią veiklą. Jei tokią veiklą vykdytų kitose šalyse registruotos įmonės, energetikos reguliuotojas, tik įrodęs, galėtų uždrausti nesaugios elektros energijos tiekimą. O kad ši elektra nepatektų per kitų šalių biržas, būtinas susitarimas su šiomis šalimis.

„Jeigu patenka į kitų šalių biržas, tai, kaip anoniminė, gali patekti, iš principo, ir pas mus. Ir šitoj vietoj reikalingas susitarimas su kitom šalim“, – teigia V. Poderys.

Parlamentaras Laurynas Kasčiūnas sako, turi būti sukurtas regiono šalių blokas, kuris vadovautųsi tomis pačiomis nuostatomis.

„Jeigu mes sugebėtume sukurti tokį regioninį bloką, tada, bent jau kalbant apie Astravo antrąjį bloką, kuris būtų orientuotas į eksportą labiau nei pirmas, kuris dar galėtų būti integruotas į tą Baltarusijos ekonomiką, mes turėtume dar galimybę turėti stiprų svertą su jais kalbantis ir galbūt pasiųsti signalą permąstyti dėl Astravo projekto ateities“, – tikina Seimo NSGK pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas.

L. Kasčiūnas ragina kurti specialistų ir politikų grupes, kurios vyktų į Latviją įtikinti kolegų solidarizuotis su Lietuva. Energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui ketvirtadienį Vienoje Tarptautinės atominės energijos agentūros naujasis vadovas Rafaelis Grossis pažadėjo skirti didesnį dėmesį vykdant TATEN`os misijas Baltarusijoje, prižiūrint, kaip įgyvendinamos tarptautinių ekspertų rekomendacijos dėl branduolinės saugos gerinimo. Minskas teigia, kad branduolinis kuras pirmajam reaktoriui turėtų būti atgabentas jau kitų metų pirmąjį ketvirtį.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Panorama. Tiesos akimirka: JAV prezidento Donaldo Trumpo laukia vadinamasis teismas Senate
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi