Verslas

2019.12.19 14:54

Motinystės išmokų tvarka ir vėl keičiasi – šį kartą į gerąją pusę

Antradienį Seimo nariai vienbalsiai pritarė, kad motinystės išmoka turėtų būti mokama ir toms mamoms, kurios visą nėštumo laikotarpį nedirbo. Taigi mamos, kurios išmokos neteko dėl spalio pabaigoje įsigaliojusių pokyčių, išmokas taip pat gaus.

Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė ir Ramūnas Karbauskis pateikė siūlymą, kuriuo būtų nustatyta, kad sąlygos, norint gauti motinystės išmoką, būtų vos dvi – išmoka mokama mamai, turinčiai socialinio draudimo stažą ir tapusiai neapdraustu asmeniu.

Be to, siūlyta moterims, kurios neturėjo teisės gauti motinystės išmokos nuo 2019 m. spalio 30 d. iki šio įstatymo įsigaliojimo, motinystės išmoka vis dėlto išmokama.

Už tokį siūlymą Seimo nariai pasisakė vienbalsiai – „už“ balsavo 92 Seimo nariai. Prieš pasisakiusių ar susilaikiusių parlamentarų nebuvo.

LRT.lt primena, kad motinystės išmokų tvarka buvo pakeista spalio pabaigoje, atsižvelgus į Konstitucinio Teismo išaiškinimą. Naujoji tvarka numatė, kad nėštumo metu savo veiklą nutraukusios moterys privalo turėti teisę į motinytės išmoką.

Tokiu būdu buvo apsaugotos savarankiškai dirbančios moterys ar, pavyzdžiui, sportininkės, kurios dėl nėštumo nebegali tęsti savo darbinės veiklos ir negaudavo išmokos, nors reikiamą stažą būdavo sukaupusios.

Tačiau dėl to paties sprendimo į keblią padėtį pateko visą nėštumo laikotarpį nedirbusios, bet reikiamą stažą turinčios moterys, kurios teisės į išmoką neteko. Tai lėmė sąlyga, kad moteris privalo būti drausta socialiniu draudimu.

Kaip tuo metu aiškino ministerija – motinystės išmoka skirta kompensuoti dėl vaikelio gimimo netektas pajamas, o, jeigu moteris per nėštumą nedirbo, ji jokių pajamų neprarado.

Po kilusio pasipiktinimo socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino pranešimą, kuriuo informavo, kad viso nėštumo metu nedirbusių ir dėl to motinystės išmokų netekusių mamų lūkesčiai buvo pažeisti, nes jos nebuvo informuotos apie įstatymo pakeitimus.

Buvo numatyta, kad praradimai motinoms turėjo būti kompensuoti.

LRT.lt primena, kad anksčiau motinystės išmoka buvo mokama moterims, kurios per pastaruosius 24 mėnesius turėdavo sukaupusios 12 mėnesių darbo stažą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad motinystės išmoka, t. y. išmoka, gaunama moteriai esant nėštumo ir gimdymo atostogose, neturėtų būti painiojama su vaiko priežiūros išmoka, kai vienas iš tėvų ima vaiko priežiūros atostogas, skirtas auginti vaiką.

Vaiko priežiūros išmoka pradedama mokėti po motinystės išmokos ir mokama, kol vaikui sueina vieni ar dveji metai, arba gali būti mokama iškart po vaiko gimimo, jeigu motinystės išmoka nepaskirta.

Motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina į dekretą, kitaip tariant, nėštumo ir gimdymo atostogų.

Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti, priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir kt.