Verslas

2019.12.19 12:48

Seimas nusprendė grąžinti dalį per krizę sumažintų, bet nekompensuotų išmokų

LRT.lt 2019.12.19 12:48

Seimas ketvirtadienį nusprendė kitais metais kompensuoti 10 proc. per krizę sumažintų valstybinių ir kitų pensijų, kompensacijų bei rentų, kurios iki šiol buvo likusios nekompensuotos, rašoma ministerijos pranešime.

2020 m. biudžete daliniam išmokų kompensavimui numatyta 10 mln. eurų. Iš viso socialinių išmokų gavėjams nekompensuota 181,5 mln. eurų.

Kompensacijos žmonėms bus išmokamos kitų metų rugpjūčio mėnesį be žmogaus prašymo, išskyrus atvejus, kai asmuo kompensavimo metu negauna atitinkamos išmokos – tokiu atveju reikės pateikti prašymą „Sodrai“ arba kitai išmoką mokančiai įstaigai iki 2020 m. spalio pabaigos, o kompensacija bus išmokama iki gruodžio pabaigos.

Jeigu nutiktų taip, kad įsigaliojus šiam įstatymui, teisę į kompensaciją turintis žmogus mirtų, išmoka būtų mokama paveldėtojams. Paveldėtojai turėtų pateikti prašymą iki 2020 m. spalio pabaigos.

Labai svarbu pažymėti, kad šios kompensacijos neturės įtakos kitoms žmonėms pagal įstatymus priklausančioms ir kas mėnesį mokamoms išmokoms, taip pat skiriamai piniginei socialinei paramai, apmokėjimui už socialines paslaugas. Tai reiškia, kad gavę papildomų pajamų mažų pajamų gavėjai nepraras pašalpų, kompensacijų ar kitų lengvatų.

Dalinai kompensuoti siūloma valstybines pirmo ir antro laipsnio, pareigūnų ir karių, mokslininkų, teisėjų, nukentėjusių asmenų pensijas, taip pat socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensijas, maitintojo netekimo pensijas, ištarnauto laiko pensijas, kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas, kompensacines išmokas buvusiems teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams, šalpos kompensacijas, tikslines kompensacijas neįgaliesiems, prezidento rentą, signataro rentas, sportininkų rentas.

Iki šiol, remiantis 2012 m. Konstitucinio Teismo nutarimu, buvo kompensuotos senatvės socialinio draudimo, netekto darbingumo (invalidumo) pensijos, taip pat socialinio draudimo ir valstybinės pensijos dirbusiems žmonėms.

Dėl kitų pensijų, kompensacijų ir rentų Konstitucinis Teismas tuomet nepasisakė, tačiau augant ekonomikai tikslinga iš dalies kompensuoti ir kitas sumažintas ilgalaikes išmokas.