Verslas

2019.12.19 10:39

Seimas patvirtino Astravo AE veiklą kaip keliančią grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui

atnaujinta 10.50
Lukas Blekaitis, ELTA2019.12.19 10:39

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nustatyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą kaip keliančią grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Už tai balsavo 105 Seimo nariai, „prieš“ nebuvo, susilaikė – 9.

Įstatyme nustatyta, kad Seimui įstatymu pripažinus trečiosios šalies branduolinę elektrinę nesaugia, elektros energijos importo veikla, kai iš tos trečiosios šalies, kurioje veikia nesaugi AE, energija patenka į Lietuvos elektros energetikos sistemą, yra kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Taip pat nustatyta, kad išduotų leidimų importuoti elektros energiją iš trečiosios šalies, kurioje veikia nesaugi branduolinė elektrinė, galiojimas panaikinamas nedelsiant juos išdavusios institucijos sprendimu teisės aktų nustatyta tvarka nuo tokios nesaugios branduolinės elektrinės veiklos pradžios ar nuo Lietuvos Seimo pripažinimo trečiosios šalies branduolinę elektrinę nesaugia, jei tokia elektrinė jau veikia.

Parlamentaras Eugenijus Gentvilas atkreipė dėmesį, kad pagaminta Astravo AE elektra vis tiek galės patekti į Lietuvą.

„Visi suprantame, kad Prezidentūros pasiūlytos priemonės yra iš esmės apribojančios galimybę tiesiogiai prekiauti Astravo AE pagaminta elektros energija. Tačiau taip pat turime suprasti, kad teoriškai Astravo AE pagamintos nesaugios (elektrinės. – ELTA) elektros elektronai gali pasiekti Šiaurės elektros rinką "Nord Pool" per Suomiją ar kitais būdais. Šiuo projektu vis tik Lietuva padaro ką gali. Apsisaugoti nuo teorinio patekimo negalime – fizika yra fizika“, – Seimo posėdyje teigė E. Gentvilas

Seimo narys Petras Gražulis pasisakė prieš šią Prezidentūros iniciatyvą.

„Pirks Latvija, pirks Estija (Astravo AE pagamintą elektrą. – ELTA), jos taip pat yra NATO šalys ir mes pirksime per juos brangiau. (...) Vietoje to, kad siekiame nepirkti, (iš atominės elektrinės. – ELTA) kuri pastatyta, reikėjo rūpintis, kad ji nebūtų pastatyta, kol dar nebuvo pradėta statyti“, – sakė P. Gražulis.

Kaip teigiama įstatymo projekte, siūloma nustatyti, kad informaciją apie nesaugios branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžią leidimą importuoti elektros energiją iš trečiosios šalies išdavusiai institucijai pateikia Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius („Litgrid“), o nesaugios branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžios data šio įstatymo tikslais laikoma perdavimo sistemos operatoriaus pranešimo apie tokios veiklos pradžią diena.

ELTA primena, kad Baltarusija 2400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.

Lietuva yra priėmusi sprendimą neįsileisti elektros iš Baltarusijos, kai pradės veikti Astravo AE. Tokį sprendimą yra priėmusi ir Lenkija. Lietuvos ir Latvijos pozicijos Astravo AE atžvilgiu buvo išsiskyrusios. Latviai nerodė didelio solidarumo Lietuvos interesui, kad kaimyninės šalys ateityje taip pat neįsileistų Astravo AE energijos į savo rinkas.

2017-ųjų birželį Seimas pripažino, kad Baltarusijoje, Astrave, statoma branduolinė elektrinė yra nesaugi ir kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Populiariausi