Verslas

2019.12.28 17:23

Per metus 23 mln. dolerių uždirbusiam banko vadovui tai nė motais – važinėja metro, o laisvalaikiu dirba didžėjumi

LRT.lt2019.12.28 17:23

Investicinio banko „Goldman Sachs“ generalinis direktorius Davidas Solomonas nepanašus į daugelį aukščiausio lygio vadovų. Taip, parėjusiais metais jis uždirbo 23 mln. JAV dolerių, tačiau 2018 m. spalį iš Lloydo Blankfeino perėmęs banko vairą, D. Solomonas visais įmanomais būdais vengia įprasto Volstryto gyvenimo būdo, rašo CNBC.

Pavyzdžiui, penkiasdešimt septynerių metų amžiaus D. Solomonas savaitgaliais tampa D-Sol ir didžėjauja, grodamas garsiausius klasikinio roko kūrinius (pvz., „Guns N’ Roses“ ar „The White Stripes“) Niujorko, Majamio ir Bahamų naktiniuose klubuose.

Į darbą D. Solomonas važiuoja Niujorko metro, o atvykęs į biurą, pats sau verdasi kavą.

„Sakau, o kodėl nesinaudoti metro? – neseniai aiškino D. Solomonas, kabėdamasis su žurnalu „Fortune“. – Bet rimtai. Tai greičiau ir taupiau. Jei Niujorko meras [Billis de Blasio] gali važinėti metro, tai kodėl turėtų negalėti generalinis „Goldman Sachs“ direktorius?“

Rašoma straipsnyje ir pažymima, kad iš tiesų tai B. de Blasio metro važinėja tik kartais, tuomet, kai rengia viešųjų ryšių akcijas, o paprastai į darbą ir į sporto klubą vyksta privačiu automobiliu, kaip priežastį nurodydamas chaotišką darbotvarkę.

Pasak „Fortune“, kai kurie „Goldman Sachs“ valdybos nariai visai nesidžiaugia tuo, kad D. Solomonas važinėja viešuoju transportu. Bet jį patį tai mažai jaudina. Kaip nejaudina ar nebejaudina ir tai, kad jo persikūnijimas į didžėjų davė gardaus peno žiniasklaidai.

Tai, kad po D-Sol slapyvardžiu slepiasi tuomet dar vienas iš „Goldman Sachs“ prezidentų, generalinio direktoriaus kėdės siekiantis D. Solomonas, pirmieji 2017 m. išsiaiškino dienraščio „The New York Times“ žurnalistai. Tąkart D. Solomonas teigė, kad kai kurie jo bendradarbiai siūlė pakabinti ausines ant vinies, jei pavyktų gauti trokštamą darbą, o ir jis pats šiek tiek nerimavo, kad visuomenė gali į jį nežiūrėti rimtai.

„Akimirką susimąsčiau, ar galiu tuo užsiimti? Ar galiu tuo neužsiimti?“ – žurnalui „Fortune“ sakė D. Solomonas. Bet gavęs L. Blankfeino palaiminimą, nutarė mėgstamos veiklos nemesti.

„Suprantate, tai yra dalis manęs, juk niekas man nesiūlytų mesti žaisti golfą, – sako D. Solomonas. – Tai kodėl turėčiau atsisakyti šio pomėgio? Tik dėl to, kad esu generalinis direktorius?“

Kaip „Goldman Sachs“ vadovas D. Solomonas siekia, kad juo labiau žavėtųsi ir gerbtų nei bijotų ir jam pavydėtų. Pats sau ruošdamasis kavą ar netikėtai apsilankydamas biure vykstančiuose susirinkimuose jis būtent to ir siekia. Be to, D. Solomonas neprieštarauja, kad kolegos ar į susitikimą atvykę asmenys tiesiogiai belstųsi į jo duris, o ne lauktų, kol sekretorė apie juos praneš. Ir tai dar ne viskas – kovo mėnesį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad naujasis generalinis direktorius liberalizavo banko darbuotojų aprangos kodą, ir nuo šiol kostiumas ir kaklaraištis nėra privalomi.

Jei paanalizuotume ne tik bendrovės kultūrą, matytume, kad pirmieji D. Solomono metai generalinio direktoriaus poste buvo kupini iššūkių.

Bendrosios „Goldman Sachs“ pajamos nuo 2010 m. mažėja, nes banko aktyvai, t. y. obligacijos ir biržos prekės, sumenko iki 37 proc. bendrovės grynųjų pajamų, lyginant su 72 proc. 2009 m.

D. Solomonui taip pat keliamas uždavinys pasukti „Goldman Sachs“ į komercinę bankininkystę. Rugpjūtį, bendradarbiaujant su „Apple“, buvo pristatyta pirmoji banko kreditinė kortelė. Nuo to laiko „Apple“ kortelių turėtojams, net ir tiems, kurie neturi jokios kredito istorijos ar kurių kredito reitingas žemesnis už vidutinį, jau paskolinta apie 10 mlrd. JAV dolerių.

Atsakydamas į vieno iš bendrovės „Basecamp“ įkūrėjų Davido Heinemeierio Hanssono nusiskundimą, kad jo žmonai buvo pasiūlyta mažesnė kredito linija nei jam, nepaisant to, kad jos kredito reitingas kur kas geresnis, D. Solomonas paneigė kaltinimus diskriminacija lyties pagrindu, išduodant „Apple“ kortelę.

D. Solomono asmeninis gyvenimas taip pat pakankamai audringas. 2018 m. buvo baigtas jo skyrybų procesas, o nepraėjus nė dviem savaitėms po to, kai jis tapo „Goldman Sachs“ generaliniu direktoriumi, apkaltintas 1,2 mln. JAV dolerių vertės vyno vagyste iš D. Solomono kolekcijos, nusižudė jo buvęs asistentas.

Tačiau visai nesvarbu, ar tai būtų banko investicija ar plokštelių sukimas ant didžėjaus pulto, „jei nuspręsiu, kad man tai įdomu ir kad verta tuo užsiimti, aš tuo užsiimsiu, – D. Solomonas sakė žurnalui „Fortune“ – Turiu omenyje, kad pabandysiu tai padaryti kaip įmanoma geriau pagal savo sugebėjimus arba iš viso to nesiimsiu.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.