Verslas

2019.12.17 16:45

Šimonytė: Vyriausybė sukūrė labai daug lūkesčių ir jų neįgyvendino

Skvernelis: nėra teisinio pagrindo vetuoti biudžetą

Seimo narė Ingrida Šimonytė teigia, kad Vyriausybės biudžetas neatitinka žmonėms išsakytų lūkesčių. Tuo labiau, anot parlamentarės, finansų ministro Viliaus Šapokos teiginiai, kad šių metų biudžetas subalansuotas – pasiektas kūrybinės apskaitos priemonėmis.

„Kiekvienas biudžetas pastaraisiais metais buvo: a.) rekordinis, nes jis didesnis nei prieš tai buvęs, ir kai ekonomika auga, kitaip negali būti; b.) socialiai orientuotas ir tai buvo visada, netgi ir krizės metais, nes 70 proc. viešųjų išlaidų tekdavo socialiniai apsaugai, sveikatai ir švietimui. Tai čia tokios tradicinės ir nuvalkiotos klišės. Finansų ministras dar labai didžiuojasi, kad jo biudžetas finansiškai subalansuotas. Bet jo biudžetas subalansuotas kūrybinės apskaitos priemonėmis. Visi puikiai žino, kad tas balansas yra pasiektas sveikatos draudimo fondo sąskaita, o dabar dar klimato kaitos programos ir kelių fondo sąskaita, apsimetant, kad kažkokios išlaidos bus metų eigoje reikalingos“, – sakė I. Šimonytė.

Anot jos, Vyriausybė prižadėjo per daug nei gali ištesėti.

„Jų problema labai paprasta, Vyriausybė sukūrė labai daug lūkesčių. Pati sukūrė, ne kita valdžia paliko, ne iš kažko paveldėjo, pati sukūrė labai daug lūkesčių. Padarė mokesčių reformą, po kurios mokesčiai nesikeis. Išdalino tam tikrus pažadus viešojo sektoriaus darbuotojams, kuriuos pati surašė į tą strategiją, kuri buvo pateikta Seimui. Tikrai, juk niekas Vyriausybės rankos nevedžiojo. O dabar neįgyvendino tų įsipareigojimų, tai, manau, čia pačios Vyriausybės atsakomybės klausimas“, – sakė I. Šimonytė.

Skvernelis: nėra teisinio pagrindo vetuoti biudžetą

„Šiandien nėra jokių teisinių pagrindų vetuoti, nes atitinka fiskalinės drausmės įstatymus – ir nacionalinius, ir tarptautinius, ir atliepia visus lūkesčius, ką prezidentas buvo išsakęs“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.
Jis teigė esąs patenkintas biudžetu, nes „jis pilnai atitinka Vyriausybės pateiktus siūlymus.“

Anot premjero, atlyginimai viešojo sektoriaus darbuotojams per šių valdančiųjų kadenciją smarkiai išaugs.

„Aukštųjų mokyklų dėstytojų atlyginimai per šitą kadenciją bus išaugę 50 proc., statutinių pareigūnų ir policijos pareigūnų atlyginimai auga daugiau nei 30 proc., ugniagesių gelbėtojų – beveik 45 proc., tiek pat – pasieniečių, galbūt mažiau viešojo saugumo tarnybos – nesiekia 30 proc., Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ir Vadovybės apsaugos departamento – dar daugiau“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjero teigimu, valdančiųjų kadencijos pabaigoje rezerve bus sukaupta 1,7 mlrd. eurų, kuriuos bus galima naudoti ištikus finansinei krizei ar kitoms aplinkybėms.

„Apie kokias skolas mes kalbame – tai realūs pinigai, kuriuos reikės paimti esant būtinumui. Jei stos ekonomika, mes vidaus vartojimą stimuliuosime naudojant šituos rezervus, kuriuos dabar kvestionuoja, kad juos reikia išleisti“, – tikino S. Skvernelis.

Seimas antradienį galutinai pritarė kitų metų valstybės biudžetui. Po priėmimo už kitų metų biudžeto projektą balsavo 85 parlamentarai, prieš – 48, susilaikė – 3. Seimo nariai prieš priimant biudžetą buvo pateikę 76 pasiūlymus.