Verslas

2019.12.17 14:10

Yla išlindo iš maišo – didesnis bankų pelno mokestis bus tik trejus metus

atnaujinta 14:39
Jonas Deveikis, LRT.lt2019.12.17 14:10

Seimas antradienį nuo 15 iki 20 proc. sutiko padidinti pelno mokesčio tarifą kredito įstaigoms, kurių pelnas viršija 2 mln. eurų. Tačiau aiškėja, kad didesnis mokesčio tarifas bus taikomas tik trejus metus iki 2023 metų. Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius teigia, kad jam tai buvo staigmena.

Valdantieji, ilgą laiką norėję apmokestinti bankų aktyvus, likus vos keletui dienų iki biudžeto priėmimo pateikė naują siūlymą – 5 proc. padidinti pelno mokestį kredito įstaigoms, kurių pelnas viršija 2 mln. eurų.

Seimas antradienį balsų dauguma pritarė šiam siūlymui.

Tačiau aiškėja, kad Seimas, skelbęsis pažabojęs bankus, didesnį mokesčio tarifą taikys tik 3 metus, iki 2023 metų. Kodėl taikomas būtent 3 metų laikotarpis – projekto aiškinamajame rašte nepateikta.

Konservatorius Mykolas Majauskas stebisi, kad Seimo nariai ir visuomenė nebuvo supažindinti, kodėl įstatymas buvo priimtas tik trejiems metams, o jam tai panašiau į susitarimą „po kilimu“.

„Tai panašiau į valdančiųjų susitarimą po kilimu. Tokio keisto sprendimo argumentai visuomenei nebuvo paaiškinti. Projekto iniciatoriai mažų mažiausiai turėtų paaiškinti, kodėl buvo susitarta dėl terminuoto mokesčio“, – stebisi M. Majauskas.

Didesnis bankų pelno mokestis įsigalios jau nuo 2020 metų sausio 1 dienos.

Trejiems, nes tiek laiko gali trūkti pajamų į šalies biudžetą

Vienas iš įstatymo iniciatorių, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas teigia, kad įstatymo projektas buvo priimtas tik 3 metams, nes taip rekomendavo Finansų ministerija.

„Buvo nuogąstavimų, kad Europos Centrinis Bankas gal išreikšti kažkokią nuomonę, gal kitos institucijos išreikš vienokią ar kitokią nuomonę dėl grėsmių. Jeigu bus išreikšta nuomonė, kad tų grėsmių nėra, tai galima bus tada ir pavasario sesijoje pratęsti tą mokestį“, – sako V. Ąžuolas.

Paklaustas, kodėl įstatymas buvo priimtas trejiems metams, o ne trumpesniam laikotarpiui, V. Ąžuolas mini, jog dėl galimo ekonomikos lėtėjimo ateinančius trejus metus biudžete gali trūkti pajamų.

Bankų asociacija – mums tai naujiena

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas M. Zalatorius pažymi, kad LBA su Seimo nariais apie didesnį pelno mokesčio tarifo taikymą tik trejiems metams nesitarė.

„Tačiau tai nieko nereiškia – kaip jį įvedė trejiems metams, taip gali ir pratęsti“, – sako M. Zalatorius.

Anot jo, toks įstatymo projektas buvo pateiktas nuo pat pradžių, tačiau niekas nepastebėjo, kad jis bus taikomas tik 3 metus.

„Eilinį kartą taip viskas neaiškiai surašyta, kad per šitą skubėjimą net pati valdžia nesupranta, ką ji įvedinėja ir kuriam laikui. Mums tai patiems yra naujiena ir mes niekada nemanėme, kad jis bus taikomas trejus metus“, – portalui LRT.lt komentuoja Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Jis taip pat mini, kad LBA kreipsis į prezidentą Gitaną Nausėdą, kad šis kreiptųsi į Konstitucinį Teismą dėl to, ar priimtas įstatymas neprieštarauja Konstitucijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.