Verslas

2019.12.17 10:43

Kaip nepermokėti už būstą: Lietuvos bankas matuos burbulus NT rinkoje

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.12.17 10:43

Siekiant padidinti nekilnojamojo turto (NT) rinkos skaidrumą, tiksliau vertinti kainų tendencijas bei NT perkaitimo rizikas, Lietuvos bankas numato skaičiuoti ir kiekvieną mėnesį skelbti naują pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą. 

Lietuvos bankas numato skaičiuoti ir viešai skelbti pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, vadinamąjį Cace–Shiller indeksą, kai lyginamos to paties nebe pirmą kartą parduodamo būsto kainos.

Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius teigia, kad tokia idėja skaičiuoti indeksą kilo, nes indeksas jau skaičiuojamas JAV ir geba užfiksuoti NT burbulų putimąsi, tiksliau vertinti kainų tendencijas NT rinkoje.

„Šiuo indeksu papildysime ir kitų indeksų įvairovę. Jis bus skaičiuojamas kitaip, ir galėsime jį palyginti su kitais indeksais Lietuvoje“, – sako T. Garbaravičius.

Be Lietuvos banko planuojamo skaičiuoti pasikartojančių sandorių NT rinkoje, Lietuvoje taip pat skaičiuojamas Statistikos departamento būsto kainų indeksas, Registrų centro butų kainų indeksas bei „Ober–Haus“ butų kainų indeksas

Pažymima, kad skaičiuojant pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, ataskaitinio laikotarpio būsto sandorio kaina yra lyginama su to paties būsto anksčiau įvykusio sandorio kaina.

Kadangi lyginamas tas pat būstas, automatiškai atsižvelgiama į specifines būsto charakteristikas, tokias kaip būsto vieta, aukštas, vaizdas pro langą, kambarių išdėstymas. Tai leidžia išvengti kitų šiuo metu skelbiamų būsto kainų indeksų trūkumų, kai lyginami ne tų pačių, o panašių savo savybėmis būstų sandoriai.

„Tačiau minusas yra tas, kad pirminė rinka nepatenka į tokio indekso apimtį. Pirminiai būstai ilgą laiką nebuvo rinkoje. Todėl jų tiesiog nėra su kuo lyginti“, – indekso trūkumus pažymi T. Garbaravičius.

Kitas iššūkis – pamatuoti, kaip keitėsi pats būstas, jog būtų lyginamas tas pats objektas. Jei objekte būtų atliktas remontas, skaičiuojant indeksą, į tai reikėtų atsižvelgti, kadangi yra lyginami jau du skirtingi dalykai.

Indeksą skaičiuos pagal 4 kriterijus

Lietuvos bankas indeksą planuoja skaičiuoti pagal 4 kriterijus: geografinį pasiskirstymą, sandorio tipą, būsto tipą ir plotą.

Planuojama indekso vertę skaičiuoti Vilniuje bei likusioje Lietuvoje. Taip pat T. Garbaravičius mini, jog planuojama skaičiuoti tik butų indeksą, kadangi namų pardavimų sandorių yra mažiau bei jų vertė yra labiau kintanti.

Daugiausiai šalyje parduodamų būstų yra 18–50 kvadratinių metrų. Būstų, kurių plotas mažesnis negu 18 kvadratinių metrų, į indeksą įtraukti neplanuojama.

Pirminiai bandymai pritaikyti indeksą parodė, kad jis rodo labai panašų NT rinkos vertės didėjimą, tačiau Lietuvos banko skaičiuojamas indeksas parodė kiek spartesnį kainų augimą, pastaruoju metu nei kiti indeksai.

Indeksą planuojama skaičiuoti kiekvieną mėnesį.

Lietuvos bankas dėl indekso tobulinimo skelbs viešąsias konsultacijas. Finansų ir NT rinkos dalyviai ir kiti suinteresuoti asmenys kviečiami išsakyti savo nuomonę, pateikti pasiūlymus ir atsakyti į konsultacijoje iškeltus klausimus iki 2020 metų kovo 1 dienos.

Lietuvos bankas, įvertinęs gautus atsakymus, iki 2020 metų balandžio pabaigos apsispręs dėl konkrečios pasikartojančių sandorių būsto kainų indekso skaičiavimo metodikos.