Naujienų srautas

Verslas2019.12.17 10:15

Prieš svarbų balsavimą – Skvernelio ir Karbauskio optimizmas: tikisi ir biudžeto, ir naujų mokesčių priėmimo

papildyta Gabrieliaus Landsbergio komentaru
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.12.17 10:15

Antradienį Seime priiminėjamas kitų metų valstybės biudžetas. Dar prieš priėmimą su žurnalistais kalbėję premjeras Saulius Skvernelis ir valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis buvo nusiteikę teigiamai, sakė besitikintys, kad biudžetas bus priimtas.

„Biudžetas turi būti priimtas, be biudžeto gyventi būtų problematiška. Klausimas, tik ar jis bus toks, koks yra pateiktas projekte. Tai svarbiausia. Tikiuosi, kad jis bus toks, koks yra, su paskutiniais Vyriausybės pasiūlymais, pakeitimais ir nebus kokių nors siurprizų Seimo salėje“, – žurnalistams antradienį kalbėjo ministras pirmininkas.

S. Skvernelis sakė esantis patenkintas biudžetu, ypatingai vertinant, kad kiti metai – rinkimų. Anot jo, svarbiausia, kad visų socialinių grupių finansavimas gerėja. Pasak premjero, taip pat svarbu, kad nors ir „braškantis“, biudžetu laikomasi fiskalinės drausmės taisyklių, jis bus perteklinis.

Visgi, dar prieš biudžeto priėmimą prie Seimo surengtas ugniagesnių mitingas. Apie jų nepateisintus lūkesčius paklaustas premjeras sakė, kad natūralu, jog visi nori didesnių algų ugniagesiams, tačiau galimybių tam ne visada yra, o vidutinis atlyginimas kilo: „Per mūsų kadenciją ugniagesių atlyginimų vidurkis kilo beveik 45 proc. Tai pažiūrėkime atgal, ar buvo toks laikotarpis kada nors. Nebuvo.“

Tačiau S. Skvernelis spėjo, kad už biudžetą turėtų balsuoti 80-82 Seimo nariai. Tiesa, apie sprendimus balsuoti prieš biudžetą jau yra pranešusios opozicinės frakcijos.

Valdančiųjų lyderis R. Karbauskis teigė, kad šis biudžetas bus toks, kuris atitiks didžiosios dalies visuomenės poreikius, lūkesčius. Pasak jo, padaryta kiek įmanoma daugiau, kad žmonių gyvenimas pagerėtų

„Mes padarėme, kad valdžia ir korupcija nebėra sinonimai, o visos lėšos, kurias sugeba valstybė surinkti <...>, skiriamos visuomenės porekiams“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Su taršos mokesčiu problemų nemato

Kartu su biudžetu ketinama priimti ir mokestinius pakeitimus, tarp kurių ir automobilių taršos mokestis. Anot premjero, su tokiu mokesčiu jau yra vėluojama. Jis sakė, kad jei norime pasiekti tikslus, kuriuos yra išsikėlusi Lietuva, turime mažinti pagrindinį šalies taršos šaltinį, o tai yra automobilių išmetamos dujos.

„Tai pirmas žingsnis, kuris pradėtų tolimesnius veiksmus į šito taršos mokesčio modernizavimą“, – sakė S. Skvernelis. Tiesa, oponentai tokį projektą kritikuoja, mat jis siejamas su automobilių registracija. Premjero manymu, problemų dėl to nekils, nes mokesčiu bus apsisaugoma nuo to, kad tarši prekė, šiuo atveju automobilis, yra tiesiog parduodama iš rankų į rankas.

Be to, premjeras atskleidė, kad dėl automobilių taršos mokesčio abejonių turi ir koalicijos partneriai.

Tuo metu R. Karbauskis kalbėjo girdintis kai kurių kolegų kritiką, bet esą esant tokiam mokesčiui kiekvienas pirkėjas pagalvos pirkdamas automobilį ir įvertins jo poveikį aplinkai: „Jei būtume priiminėję sprendimą, kad visi automobiliai ir kasmet apmokestinami, tai tokiu atveju būtų problema tiems automobilių savininkams, kurie labai važiuoja, turi senesnius automobilius, nes negali įpirkti naujesnių. Tai yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie dažniausiai važiuoja tik į sodą. Nenorėjome tokios problemos sukurti.“

Vaiko pinigai augs

Kaip kalbėjo ministras pirmininkas, vaiko pinigai augs jau nuo sausio 1-osios. Bazinė išmoka bus 60 eurų, daugiavaikės ir neįgalius vaikus auginančios šeimos gaus po 100 eurų už vaiką: „Tai yra iš tų lėšų, kurios buvo trejus paskutinius metus neefektyviai naudojamos arba aplaidžiai nenaudojamos, tai yra, įšaldant kelių programos plėtros lėšas.“

Valdančiųjų vedlys R. Karbauskis, paklaustas, kodėl skiriant lėšas vaiki pinigams turi kentėti keliai, pažėrė kritikos buvusiam susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui, nes esą jam vadovaujant ministerijai padaryta labai daug, kad kelių programos plėtra būtų sustabdyta.

„Netesybų biudžetas“

Didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis kalbėjo, kad kai kuriuos pasiūlymus biudžete konservatoriai palaikys, pavyzdžiui, finansavimo ugniagesiams, kultūros darbuotojams didinimą. Visgi pats biudžetas, anot konservatorių, yra „netesybų biudžetas“.

„Mes turime partijos tarybos patvirtintą poziciją, kad tai yra netesybų biudžetas, kuris labiausiai pasižymi tuo, ir patys valdantieji tai patvirtina, kad yra užkelti lūkesčiai ir jie yra neištesėti. Buvo priimti kiti sprendimai, kaip mokesčių reforma, kuri neleido jokių realių pažadų ištesėti.

Tada mes turime neveikiantį, nepatenkintą, piketuojantį viešąjį sektorių ir tos problemos yra užprogramuotos dar keleriems metams į ateitį“, – sakė G. Landsbergis.

Anot jo, jokio sprendimo, kuris kažkaip reikšmingiau pakeistų kuriai nors visuomenės grupei gyvenimą, nebuvo priimta. Net ir vaiko pinigai, pasak konservatoriaus, buvo priimti tada, kai buvo panaikintas papildomas neapmokestintų pajamų dydis. Vienintelis politiškai reikšmingas sprendimas, kaip sakė G. Landsbergis, buvo mokesčių reforma, bet tai lėmė, kad biudžetas sumažėjo milijardu eurų.

„Biudžetas perteklinis tik ant popieriaus. Tas neva perteklius buhalteriškai atsiranda tokiuose sprendimuose, kaip iki 600 mln. eurų padidinamas PSDF rezervas. Kitaip tariant, mūsų visų sumokėtus mokesčius už sveikatą atidedant neva juodai dienai, neleidžiant jų išmokėti išmokoms už vaistus, neleidžiant jų išmokėti medikų atlyginimams, taip yra didinamas biudžetas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi