Naujienų srautas

Verslas2019.12.16 07:39

Mauricas apie biudžetą: kas garsiausiai šaukė, tas daugiausia gavo

Lukas Blekaitis, ELTA 2019.12.16 07:39

„Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas mano, kad kitų metų biudžeto projektas nėra orientuotas nei į vidurinę klasę, nei į skurdžiausius visuomenės sluoksnius. Jo teigimu, jis yra skirtas interesų grupių tenkinimui, o skuboti mokesčių įvedimai gali Lietuvą paversti nepatikima valstybe investuotojams.

„Manyčiau, kad biudžetas yra kitoks nei buvo galima tikėtis, ypatingai žvelgiant į Vyriausybės programą ir pirminę idėją, kalbant apie mokesčius, ambicingus planus įvykdyti sveikatos, švietimo sistemos reformas. Tie pažadai, kurie buvo duoti, didžioji dalis nėra įvykdyta. Net susidaro toks įspūdis, kad ypač šiais metais, kas garsiausiai šaukė, tas daugiausia gavo.

Išlaidų sistemoje buvo per daug nusileista viešojo sektoriaus darbuotojų reikalavimams didinti darbo užmokestį, kas savaime nėra blogai, bet didinimas turi būti mainais į reformas, į tinklo optimizavimą. Kadangi optimizavimo nėra, o yra tik papildomos lėšos skiriamos, esmė yra tokia, kad ir kiek pinigų atiduotum, jų vis tiek trūks, nes sistema nėra efektyvi. Praleista gera galimybė tas reformas vykdyti, kol ekonomikos augimas yra spartus“, – Eltai sakė Ž. Mauricas.

Ekonomisto teigimu, biudžetas nėra socialiai orientuotas, kaip teigia Vyriausybė.

„Biudžetas yra orientuotas į tam tikrų interesų grupių norų tenkinimą, o ne socialiai orientuotas. Jis nėra taip pat orientuotas į vidurinę klasę, kas buvo žadama, mokesčių našta daugiau turėjo mažėti pagal pirminį planą. Susidaro įspūdis, kad ne Vyriausybė formuoja biudžetą, o koalicijos partneriai ar net opozicija“, – teigė ekonomistas.

Jo manymu, skubus mokesčių įvedinėjimas gali padaryti Lietuvą nepatrauklia šalimi investuotojams.

„Tai šakos pjovimas, ant kurios patys sėdi valdantieji. (...) Iš pradžių sugalvojamos išlaidos pakankamai dosnios, tačiau pajamos nėra atitinkamai suplanuojamos, ir vėliau desperatiškai ieškoma, kur tas lėšas užkamšyti. Galbūt tai atrodo kaip vaikų žaidimas. Smėlio dėžės kontekste tai neatrodo kaip didelę žalą darantis dalykas, bet tarptautiniame kontekste, kai Latvija žengia daug žingsnių, kad supaprastintų savo sistemą, siekiant pritraukti investuotojus, su tokiais žaidimais galime prisižaisti, nes į Lietuvą gali pradėti žiūrėti kaip į nepatikimą valstybę“, – Eltai sakė Ž. Mauricas.

ELTA primena, kad Seimas praėjusią savaitę po svarstymo pritarė Vyriausybės patobulintam kitų metų biudžeto projektui. Antradienį dėl projekto numatytas galutinis balsavimas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi