Verslas

2019.12.14 15:46

Lietuviai dėl prabangių kalėdinių dovanų neria į skolas – ryžtasi lizingu pirkti ir automobilį

Vesta Tizenhauzienė, Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.14 15:46

Dėl brangesnių dovanų artimiesiems kai kurie lietuviai nepabijo imti paskolų. Pastebima, kad šventiniu laikotarpiu ypač išauga kreditavimo sutarčių skaičius. Prekybininkai sako, kad beveik kas antras dovanas perka lizingu. Ekspertai tikina, kad tokiems pirkiniams skolintis reikia atsakingai ir labiau įvertinti savo galimybes.

Sakoma, iki Kalėdų reikia gražinti skolas, tačiau lietuviai šventiniu laikotarpiu tik pradeda skolintis. Norėdami artimuosius nustebinti išskirtinėmis dovanomis, tačiau neturėdami visos sumos iškart, perka išsimokėtinai.

Per Kalėdas savo artimajam pirkėjai dovanoja net, pavyzdžiui, automobilį. Ir pradžių dovanoja raktelius, o patį automobilį įregistruoja metų pradžioje, nes tuomet jo vertė didesnė.

Ekspertų teigimu, beveik kas antras kalėdines dovanas perka lizingu

„Turime tikrai daug klientų, kurie kreipiasi konkrečiai dėl dovanos savo artimiems žmonėms. Ar tai sutuoktiniui ar vaikams. Vaikai kreipiasi dėl galimybės įsigyti automobilį tėvams dovanų.

Mūsų klientai pakankamai drąsūs ir kas antras perka automobilį dovanų lizingo būdu“, – sako automobilių salono vadovas Marius Goštautas.

Įvairia buitine ir kompiuterine technika prekiaujančios parduotuvės vadovas sako pastebintis, kad pastaruoju metu itin populiarėja dovanos lizingu. Tad į tai reaguoja ir verslas, sudarydamas pirkėjams kuo palankesnes sąlygas. Anksčiau žmonės taupydavo visus metus, kad metų pabaigoje galėtų įsigyti brangesnį pirkinį, o dabar ryžtasi už dovaną dalimis mokėti iki kitų švenčių.

„Tai yra labai patogu, kadangi žinome, kad šventinis laikotarpis reikalauja daugybės išlaidų, o jeigu jas galima išdalinti į tam tikrą laikotarpį lygiomis dalimis, tai yra klientui labai patogu ir klientai renkasi šią paslaugą gan aktyviai“, – sako parduotuvės vadovas Donatas Degenis.

Gruodį ypač išauga buitinės technikos, telefonų, kelionių ar net plastinių operacijų pirkimai išsimokėtinai. Kaip vėliau atsiskaitoma už dovanas lizingu, stebi kredito biuras. Jo duomenimis, pastaraisiais metais skolinimasis šventiniu laikotarpiu išauga 25 procentais.

„Skatiname skolintis atsakingai, įvertinti savo galimybes ir nepamiršti, kad Kalėdos praeina, o įsipareigojimai ir skolos lieka, kurias tenka po to mokėti visus metus ar net ir ilgiau“, – sako „Creditinfo Lietuva“ generalinis direktorius Linas Čereška.

Visiškai apmokėtų kreditavimo sutarčių skaičius taip pat auga. Anot analitikų, tai liudija, kad šalies gyventojai skolinasi vis drąsiau, tačiau panašu, jog kartu auga ir jų finansinis raštingumas. Duomenys rodo, kad vartojimo kredito paslaugomis dažniausiai naudojasi gaunantieji iki 700 eurų pajamų per mėnesį.

Daugiau – reportaže.

Ekspertų teigimu, beveik kas antras kalėdines dovanas perka lizingu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.