Verslas

2015.09.08 13:45

Kinija ieško kaltų dėl akcijų pigimo: sulaikyta 11 asmenų

15min.lt 2015.09.08 13:45

Kinijos vyriausybė nusprendė atsisakyti plano paskatinti akcijų rinkas, supirkinėdama daug akcijų. Dabar valstybė ketina ieškoti tų, kas kalti dėl rinkų destabilizacijos, aukštus Kinijos pareigūnus cituoja leidinys „Financial Times“.

Kinijos vyriausybė nusprendė atsisakyti plano paskatinti akcijų rinkas, supirkinėdama daug akcijų. Dabar valstybė ketina ieškoti tų, kas kalti dėl rinkų destabilizacijos, aukštus Kinijos pareigūnus cituoja leidinys „Financial Times“.

Per du mėnesius valstybei priklausantys investiciniai fondai ir institucijos išleido apie 200 mlrd. dolerių, stengdamiesi padidinti akcijų kainas, tačiau indeksai nuo piko birželio viduryje nusmuko 37 proc.

Kinijos lyderiai jaučiasi nesuvaldę akcijų rinkų, nes išleido per daug informacijos į viešumą. Praėjusios savaitės krytis akcijų rinkose iš dalies buvo nulemtas Kinijos vyriausybės sprendimo susilaikyti nuo akcijų pirkimo, ką valstybės institucijos darė nuo ankstyvos liepos.

Daugiau nei savaitę buvusi nuošalėje, ketvirtadienį, paskutinę prekybos akcijomis valandą,  vyriausybė vėl įsikišo ir pradėjo supirkinėti akcijas. Dėl to Šanchajaus akcijų indeksas pabaigė prekybą išaugęs maždaug 5 proc. Dar maždaug 5 proc. jis augo ir penktadienį.

Makleriai ir pareigūnai aiškino, kad paskutinė intervencija buvo atlikta siekiant sukurti teigiamą atmosferą rinkose prieš didelį karinį paradą Kinijoje, skirtą paminėti 70-osioms kinų pergalės prieš japonus metinėms.

Aukštas pareigūnas aiškino, kad tai yra anomalija ir Kinija susilaikys nuo tolesnių vertybinių popierių pirkimo.

Vietoje to valdžia ketina rasti ir nubausti asmenis ir institucijas, kurios pasinaudojo valstybės parama rinkoms, kad gautų pelno, arba pakenkė vyriausybės ketinimams paremti akcijų rinkas.

Praėjusią savaitę pareigūnams iš 19 maklerių institucijų, akcijų biržų, ateities sandorių biržų ir valstybės kontroliuojamų institucijų buvo liepta akyliau prižiūrėti prekybą akcijomis.

22 įvairūs manipuliacijų biržoje, gandų skleidimo ir panašūs atvejai buvo perduoti policijai.

Praėjusį antradienį, po to, kai Kinijos akcijų biržos smuko labiausiai per 20 metų (22 proc.),  policija sulaikė 11 asmenų, įtariamų nelegaliais veiksmais rinkoje.

Tarp sulaikytųjų – 8  „Citic Securities“ vadybininkai. „Citic Securities“ yra vienas didžiausių Kinijos investicinių bankų. Taip pat buvo sulaikyti du pareigūnai iš Kinijos vertybinių popierių priežiūros komisijos, žurnalistas iš vertinamo finansų leidinio „Caijing“.

Dar keturi dideli Kinijos finansų tarpininkai šiuo metu yra tiriami.

Tai yra neraminantis signalas Kinijoje esantiems tarptautiniams investuotojams, nes kai kurie jų yra kaltinami tyčia destabilizavę rinką.

„Jeigu mūsų žmonės bendradarbiavo su tarptautinėmis jėgomis, kad pakenktų rinkai ir vyriausybėms pastangoms ją stabilizuoti, jie turėtų būti įtariami pakenkę nacionaliniam finansiniam saugumui ir mes turėtume imtis priemonių, kad juos sutramdytume“, – rašoma valstybinio „Securities Daily“ laikraščio redakcijos skiltyje.