Naujienų srautas

Verslas2019.12.12 21:34

Po LRT tyrimo – žvilgsniai į kinų valdomą bendrovę, tačiau tyla iš komisijos dėl patikrinimo inicijavimo

Po LRT tyrimo, Vyriausybės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija pareiškė, kad ji atlieka tik konkrečių sandorių ir juose dalyvaujančių įmonių patikrą. Tačiau, ar planuojama inicijuoti kinų valdomos bendrovės patikrinimą dėl grėsmės nacionaliniam saugumui, kol kas nekomentuojama.

Energetikos ministras sako, kad pernai sugriežtinti įstatymai leidžia tikrinti ne tik investuotojus, bet ir strateginių objektų rangovus. Tačiau Žygimantas Vaičiūnas tikina, kad kinų valdomas „Energetikos tinklų institutas“ energetikos projektuose dirba kaip subrangovas, todėl jo tikrinti komisija neįpareigota. Be to, esą ši bendrovė strateginiuose objektuose neprileidžiama prie esminės informacijos.

„Pati komisija savo iniciatyva, paaiškėjus tam tikriems faktams. Tai galima daryti, bet, aišku, reikia įvertinti ir objektyviai situaciją, tai yra, kaip ir minėjau, kadangi prieigos prie kritinės infrastruktūros nėra ir būtent prie duomenų bazių ar kitų dalykų, tai jau yra komisijos sprendimas, ar toks atvejis būtų vertas dėmesio. Tai aš tikrai nespekuliuosiu komisijos darbo kompetencija, tai yra jos sprendimai, bet tiesiog akcentuoju, kad kadangi kyla tokių klausimų, geriausia būtų, kad į juos būtų atsakyta“, – sako ministras Ž. Vaičiūnas.

„Tai apžvelgiant šiuos du vien tiktai šiuos du projektus matome, kad yra didžiulis nesusipratimas. Kaip tokia kompanija galėjo dirbti Lietuvoje ir nebūti tikrinama, kaip matome iš tyrimo, ji net netikrinta.
Ir mes rengiame dokumentus tiek į premjerą ir į komisiją, ir energetikos ministrą, kad būtų paaiškinta ir kuo greičiau būtų turbūt komisijos išvados dėl šitos įmonės, taip pat kreipiamės, kreipsimės į „Litgrid“, kad detaliai paaiškintų, kokius darbus atlieka Visagino, Utenos pastotės rekonstrukcijoje ir taip pat, kokie buvo tokie, kokie darbai buvo planuojami Alytaus pastate“, – teigia parlamentaras Dainius Kreivys.

„Paveikslas yra kur kas platesnis, visiškai ne politikuojant, bet dirbdamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, tiek aš, tiek kiti kolegos, kurie nori matyti, kurie skaito, domisi. Jie mato, kad interesų grupių įtaka, kuri yra nesuderinama arba sunkiai suderinama su nacionalinio saugumo interesais, kelia rizikas mūsų strateginiam sektoriui ir nacionaliniam saugumui, jos vėl bando daryti įtaką ieškodama už ieškodami užtarimų tarp sprendimų priėmėjų. Dėl to aš ir siūlau šiek tiek sukonkretinti ponios A. Širinskienės atliekamą tyrimą, kur ne visai aišku, kas yra tiriama labai konkrečiu klausimu. Kaip ir kokios interesų grupės daro įtaką Lietuvos nacionalinio saugumo interesams, veikia siekia veikti Lietuvos strateginiuose sektoriuose, svarbiuose projektuose ir kaip jos siejamos su kai kuriuos valdančiosios koalicijos politikais. Nes tas pats buvo jūsų tyrimas apie politinių partijų finansavimą per savivaldybės rinkimus, tai protu sunkiai suvokiama kaip mes norime savo ekonomiką, savo energetinę sistemą labiau integruoti į Vakarus, bet štai vėl atsiranda interesai iš Rytų, kurie randa kelius į mūsų politikų širdis, tai mes turime užkirsti tam kelią“, – sako Seimo NSGK narys Vytautas Bakas.

„Tai bus išbandymas, nes čia kalba eina ne apie valdančiuosius ar opoziciją, kalba eina apie nacionalinio saugumo interesų, dėl kurių yra Nacionalinis susitarimas. Nepaisant visų politikavimų, vis dėlto Lietuva, Lietuvos politinės partijos bei pagrindiniai lyderiai, yra susitarę dėl strateginių interesų, dėl nacionalinio saugumo interesų. Ir šioje vietoje, matyt, turime padaryti viską, kad juos apsaugoti. 02 40 Tai jeigu sveikas protas. Vis dėlto būstas ne rodiklis ir mūsų šalies, ir mūsų visuomenės interesai, tai tokiam klausimui turėtų būti pritarta“, – sako parlamentaras.

Panorama. Parlamentarai vieningai parėmė siūlymą prie pensijų didėjimo pridėti dar tris su puse euro
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi