Verslas

2019.12.12 13:31

Briuselyje protestuojantys žemdirbiai prašo Nausėdos pagalbos dėl išmokų

Olekas: protestas – aiški žinutė prezidentui; atnaujinta 15.53
Saulius Jakučionis, BNS, LRT.lt2019.12.12 13:31

Keliasdešimt ūkininkų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos ketvirtadienį surengė protestą Briuselyje reikalauti Europos Sąjungos (ES) padidinti išmokas šalies žemdirbiams.

Prie vėliavas laikančių ir lietuvių liaudies dainas dainuojančių ūkininkų sustojo prezidentas Gitanas Nausėda, atvykęs į Belgijos sostinę dalyvauti ES šalių vadovų derybose dėl būsimojo daugiamečio bendrijos biudžeto.

Prezidentas sakė, kad jie turi moralinę teisę reikšti pretenzijas dėl to, jog išmokos lietuviams ūkininkams šiuo metu yra vienos mažiausių Europoje.

„Kaip Lietuvoje, taip ir Europoje pažadai turi būti vykdomi“, – pareiškė G. Nausėda, kartu su žemdirbiais sudainavęs „Ant kalno mūrai“.

Šiuo metu Lietuvoje ūkininkai už vieną hektarą dirbamos žemės gauna 181 eurų išmoką, ES vidurkis siekia 266 eurus.

Pagal Europos Komisijos siūlymą, išmokos pirmaisiais metais netgi kristų, bet 2027 metų pabaigoje pakiltų iki 204 eurų.

„Atsibodo būti ES gale, nors esame vieninga Europa. Pagal tiesiogines išmokas dabar esame treti nuo galo“, – BNS sakė Plungės rajone ūkį valdantis Vytautas Buivydas.

„Tikimės, kad prezidentas atstovės už Lietuvą“, – pridūrė Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas.

Žemdirbiai protestą Briuselyje organizuoja jau septintą kartą.

Pasak diplomatų, per Europos Vadovų Tarybos susitikimą Briuselyje ketvirtadienį galutiniai sprendimai dėl biudžeto nebus priimti, derybos nusikels į kitus metus.

ES šalių lyderiai taip pat diskutuos apie klimato kaitą ir Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš bendrijos.

Olekas apie Briuselyje protestuojančius žemdirbius: tai – aiški žinutė G. Nausėdai

G. Nausėda, dalyvaujantis ES šalių vadovų derybose dėl būsimo bendrijos biudžeto, turėtų skirti deramą dėmesį klausimui dėl išmokų Lietuvos ūkininkams, sako EP narys socialdemokratas Juozas Olekas.

„Čia yra labai svarbi Europos Vadovų Tarybos pozicija, tad prezidentas G. Nausėda turi nepamiršti, kad, tarp visų prioritetų, šis savo eilės laukia jau dešimtmečius. Prie lietuvių prisijungė ir kitų Baltijos šalių ūkininkai, Balkanų šalių žemdirbiai. Bendromis jėgomis ir skirtingais lygmenimis dirbame ir dirbsime, kad ši problema nebūtų vėl užmiršta ar nukelta”, – sako socialdemokratas J. Olekas.

Pasak J. Oleko, Lietuvos žemdirbiai rodo bendrystę ir stiprią poziciją, atvykdami į Briuselį prieš Europos Vadovų Tarybą.

„Jie aiškiai sako, kad stipri Europa gali būti tik tada, kai ji bus stipri visuose jos regionuose, o viena iš svarbesnių jos šakų – žemės ūkis – bus adekvačiai finansuojamas. Atėjo laikas pasiryžti ir imtis visų priemonių sustabdyti šią ilgametę nelygybę“, – teigia J. Olekas.