Naujienų srautas

Verslas2019.12.12 11:33

Nuo kitų metų NT mokestį turės mokėti visi, valdantys turto už daugiau nei 150 tūkst. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.12.12 11:33

Seimas apsisprendė, kas turės mokėti nekilnojamojo turto (NT) mokestį. Nuo kitų metų suklusti turėtų tie, kurių valdomo nekilnojamojo turto vertė viršija 150 tūkst. eurų.

Seimas pritarė nuo kitų metų turto vertei, viršijančiai 150 tūkst. eurų, taikyti 0,5 proc. tarifą. Už tokį pasiūlymą balsavo 72 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 2.

Iki šiol NT mokestis buvo taikomas turto vertei viršijančiai 220 tūkst. eurų bei apmokestinamas 0,3 proc. tarifu.

Konservatorius Mykolas Majauskas ragino nepritarti siūlymui plėsti NT bazę. Anot jo, toks įstatymas įsigaliotų per greitai, todėl būtų pažeistas Mokesčių administravimo įstatymas. Padidinus NT bazę, taip pat būtų nubausti ir vieniši asmenys.

„Vienišos šeimos, mama vieniša ar tėvas, turėtų mokėti NT mokestį, nes jo mokestinė bazė padidėtų“, – sako M. Majauskas.

Jis taip pat kritikuoja sprendimą, kad mokesčiai, surinkti iš didesnio NT apmokestinimo, atgultų į šalies biudžetą, nors visame pasaulyje iš šio mokesčio surenkami pinigai yra skiriami savivaldybėms. Tokiu atveju būtų skriaudžiami didieji šalies miestai, o ypač Vilnius. Taip pat į šalies biudžetą būtų surinkta vos 2,5 mln. eurų.

Konservatorė Gintarė Skaistė taip pat ragino nebalsuoti už tokį įstatymą teigdama, kad jį bus visai nesunku apeiti – brangų turtą užrašyti juridiniam asmeniui.

Tačiau su tuo nesutiko Seimo narys Juozas Varšgalys teigdamas, kad niekas nepuls perrašinėti turto juridiniams asmenims, nes tai lemtų, jog bankrutavus įmonei, asmuo netektų savo asmeninio turto

Liberalas Simonas gentvilas pastebėjo, kad mokesčio administravimas ko gero kainuos daugiau, nei į biuežtą planuojami surinkti pinigai.

Seimo narys Kęstutis Masiulis ragino pritarti siūlomam mokesčiui, nes dabartinis NT apmokestinimas yra lyg „olandiškas sūris“ – visas skylėtas. Dabartinis siūlymas, anot jo, iki 150 tūkst. eurų praplėsti NT mokesčio bazę, nors ir nėra tobulas, bet būtų geresnis.

Mokestį mokės daugiau asmenų

Šiuo metu neapmokestinamoji suma siekia 220 tūkst. eurų. Vadinasi, suma, viršijanti 220 tūkst. eurų, yra apmokestinama 0,3 proc. tarifu.

Tačiau Seimas nusprendė, kad nuo kitų metų neapmokestinamoji suma turėtų siekti 150 tūkst. eurų, mokesčio tarifas – 0,5 proc. Taigi, pavyzdžiui, valdantiems turto už 160 tūkst. eurų, 0,5 proc. mokestį reikėtų mokėti nuo 10 tūkst. eurų sumos. Tai sudarytų 50 eurų sumą kasmet.

Tuo metu šeimoms, auginančioms tris ir daugiau vaikų arba neįgalų vaiką, neapmokestinamoji riba mažėtų nuo 286 tūkst. iki 200 tūkst. eurų.

Skaičiuojant asmens NT valdomo vertę, būtų įtraukta asmeniui nuosavybės teise priklausančių ar gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių, žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių bendra vertė.

Siūlė apmokestinti dar daugiau žmonių

Pirminis Vyriausybės siūlymas buvo apmokestinti didesnės nei 100 tūkst. eurų vertės nekomercinį žmonių valdomą NT.

Tuomet buvo skaičiuojama, kad mokestį mokėtų apie 37 tūkst. asmenų, iš jų – apie 26 tūkst. Vilniuje, o platesnė NT mokesčio bazė leistų į šalies biudžetą papildomai surinkti apie 8 mln. eurų per metus.

Finansų ministras Vilius Šapoka yra teigęs, kad dabartinis NT mokestis būtų pirmasis žingsnis visuotinio NT mokesčio link.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi