Verslas

2019.12.22 15:54

Lietuviškų produktų paragavę britai sustoti nebegali

Jei Didžiojoje Britanijoje ar Airijoje pirkote lietuviško maisto, didelė tikimybė, kad jį atvežė įmonė „Lituanica“, Rytų Europos šalių maisto produktus tiekianti daugiau nei tūkstančiui didmenos klientų. Lietuviško kapitalo įmonės generalinė direktorė Rasa Apostol LRT RADIJUI sako, kad gimtinėje pagamintą produkciją vis labiau atranda net ir konservatyvūs britai.

Projektas „4 milijonai“. Kaip atrodo įmonė, aprūpinanti maistu lietuvių parduotuves Jungtinėje Karalystėje?

Neatsispiria net besilaikantys tradicijų

„Lituanicoje“ dirba 200 darbuotojų. Iš jų apie 70 proc. – lietuviai. „Lituanica“ Jungtinėje Karalystėje turi septynias savo vardo parduotuves. Vis tik, pasak „Lituanicos“ generalinės direktorės R. Apostol, 15-ką metų veikianti lietuvių įmonė labiau orientuojasi į prekių pristatymą didmenininkams. Pasak jos, lietuviškus ir kitus Rytų Europos šalių produktus yra pamėgę ne tik emigrantai iš šio regiono.

„Rytų Europiečiai mėgsta „miksuoti“ – naudoti kaimyninių šalių produktus. Štai lietuviai mėgsta lenkiškus produktus, rumunai labai mėgsta lietuviškas prekes. Lenkai tik nemėgsta lietuviškų produktų, – juokiasi R. Apostol. – Britai labai laikosi savo virtuvės tradicijų ir jas pakeisti yra labai sunku, tačiau jei britas paragauja lietuviško maisto, tiesiog nebegali sustoti – mūsų verslo plėtra auga stabiliai ir lietuviški produktai pasiekia ne tik emigrantų, bet ir vietinių britų virtuves.“

Paklausta, kokios prekės yra perkamos labiausiai, R. Apostol vardina mėsos, pieno, šaldytus produktus. „Lietuviai labai pasiilgsta kaimiškų rūkytų mėsos gaminių. Taip pat grietinės, sviesto, sūrelių – šie lietuviški produktai, pirkėjų tikinimu, yra geriausi vietos parduotuvėse. Šiaip jau visi produktai yra perkami ir mėgstami. Labai džiaugiamės, kad juos vis labiau pamėgsta ir kitų tautybių pirkėjai“, – entuziazmo neslepia pašnekovė.

Pasiekia tolimus Škotijos kalnus

Viskas prasidėjo nuo nedidelės mėsos rūkyklėlės idėjos, kuri materializavosi į stambų prekybos verslą. „Buvo 1997 metai. Mano sesers vyras buvo didelis rūkytų gaminių mėgėjas. Jis mąstė, kad reikėtų Anglijoje rūkyklėlę pasidaryti. Visi ilgėjomės produktų iš Lietuvos, – pasakoja 2001-aiais „Lituanicos“ verslą įkūrusi verslininkė. – Taip jau susiklostė, kad vietoje rūkyklos sukūrėme prekybos įmonę.“

„Lietuva labai vystosi ir, kaip patys matote, labai gražėja. Norėtųsi, kad ir lietuvių požiūris taip pat greitai ir sėkmingai vystytųsi“

„Lituanicos“ prekių paskirstymo sandėlio vadovas Mindaugas Odinas lietuviško kapitalo įmonėje dirba jau 10 metų. Vyras tikina, kad tai jo pirmoji ir vienintelė darbovietė čia, Jungtinėje Karalystėje. Pasak jo, lietuviškos prekės keliauja ne tik po Londono ar Anglijos parduotuves, bet pasiekia ir tolimus Škotijos kalnus.

Lietuvių įmonėje darbuotojai dirba su saugos liemenėmis ir specialiais batais. M. Odinas tikina, kad tai svarbu dėl darbuotojų saugumo. Norintieji įsidarbinti, pasak sandėlio vadovo, turi turėti tokio darbo patirties bei praeiti bandomąjį laikotarpį. R. Apostol priduria, kad siekiantys darbo vadybos skyriuje, turėtų puikiai kalbėti anglų kalba.

Pasigenda progresyvesnio požiūrio

Rasa sako į Lietuvą grįžtanti kas kelis mėnesius. Jos teigimu, mūsų šalis nuolat gražėja, tačiau trūksta progresyvesnio ten gyvenančiųjų požiūrio. „Lietuva labai vystosi ir, kaip patys matote, labai gražėja. Norėtųsi, kad ir lietuvių požiūris taip pat greitai ir sėkmingai vystytųsi“, – viliasi veikli verslininkė.

R. Apostol sako, kad nemažai darbuotojų grįžta į savo gimtinę. Moteris džiaugiasi, kad iš „Lituanicos“ lietuviai išsiveža gerą darbo patirtį. „Galima sakyti, kad mes padedame Lietuvai stiprėti ir tuo, kad iš mūsų į gimtinę grįžta jau paruošti ir apmokyti darbuotojai, turintys tam tikrų darbinių žinių, mokantys anglų kalbą“, – teigia emigrantė.

Anglijos lietuvė atvirauja, kad ateities verslo planuose yra ir investicijos į Lietuvą. „Norisi ir asmeniškai prisidėti prie savo šalies gerovės auginimo“, – konkrečių planų neatskleidžia R. Apostol.

Pokalbį stebėkite ir garso bei video įrašuose

Parengė Vismantas Žuklevičius


Projektas „4 milijonai“. Kaip atrodo įmonė, aprūpinanti maistu lietuvių parduotuves Jungtinėje Karalystėje?