Naujienų srautas

Verslas2019.12.06 18:23

Specialistas teigia, kad bankų mokestis – pavojingas

Seimo valdantieji blaškosi dėl bankų apmokestinimo. Seimo biudžeto ir finansų komitetas pritarė valstiečių ir „socialdarbiečių“ siūlymui bankų pelno mokestį didinti nuo 15 iki 20 procentų. O Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos siūlymą apmokestinti bankų turtą atmetė. Tačiau po kelių valandų Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas pareiškė, kad bus balsuojama iš naujo. Specialistai pastebi, kad siūlomas bankų mokestis krizės metu ją tik gilintų, o ne padėtų.

Liko vos 25 dienos iki sausio pirmosios, tačiau niekas nežino, kokie nauji mokesčiai bus įvesti nuo naujų metų. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas penktadienį ryte balsuodamas pritarė „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“ siūlymui nuo 15 iki 20 procentų padidinti bankų pelno mokestį. Projekto iniciatorių teigimu tai biudžeto pajamas padidintų 20 milijonų eurų.

Tačiau bankų atstovai sako, kad naujasis variantas baudžiantis vieną – finansų sektorių – gali prieštarauti Konstitucijoje įtvirtintam lygiateisiškumo principui, bet išsamesnės analizės sako negalintys pateikti.

„Pelno mes negalime įvertinti, kadangi jis buvo pasiūlytas prieš 20 valandų. Mes prieš 20 valandų pamatėme naują, kažkokiais keistais būdais sukurptą įstatymo projektą“, – teigia Bankų asociacijos vadovas Mantas Zalatorius.

Po balsavimo nepraėjus nė porai valandų, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga pareikalavo grįžti prie savo siūlomo bankų aktyvų apmokestinimo, kuris, pasak jų, biudžetui duotų triskart daugiau pajamų – 60 milijonų eurų. Valdemaras Tomaševskis apkaltino valstiečius neatlaikius bankų spaudimo.

Seimo valdybos nusamdytas nepriklausomas ekspertas bankų aktyvų mokesčiui įvertinti sako, kad šis mokestis – pavojingas.

„Jei ateitų koks ekonominio nuosmukio laikotarpis, bankų padėtis stipriai suprastėtų ir šito mokesčio taikymas bankus, jie ir taip būtų nuostolingi, bet paverstų dar nuostolingesniais ir greičiausiai sukeltų finansinę krizę“, – sako Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto docentas Algirdas Bartkus.

Ekspertas Seimo valdybos užsakymu vertino ir projektą apmokestinti prekybos tinklus. Jis teigia, kad dėl naujojo mokesčio prekės pabrangtų.

„Tai yra mokestis, kuris žlugdo tinklus ir laukti, kad jie nekels kainų, tai yra naivu. Tai yra gyvybės ir būtinybės reikalas pasididinti kainas“, – teigia A. Bartkus.

Biudžeto komitetas penktadienį turėjo priimti savo sprendimą ir dėl prekybos tinklų ir dėl automobilių apmokestinimo, bet juos taip pat atidėjo pirmadieniui, nes jie stringa kituose komitetuose, tačiau idėjos įvesti juos nuo naujųjų neatsisako.

Naujų mokesčių priėmimo klausimas Seimo posėdžių salėje planuojamas kitą ketvirtadienį.

Plačiau apie tai – reportaže:

Žinios. Kitą savaitę ugniagesiai žada surengti įspėjamąjį streiką
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi