Verslas

2019.12.05 17:42

Lietuvoje siaučiant afrikiniam marui, ūkiuose mažėja kiaulių, tačiau vis daugiau jų laikoma nelegaliai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.05 17:42

Lietuvoje vis dar siaučiant afrikiniam kiaulių marui, ūkiuose mažėja kiaulių. Tačiau vis dar aptinkama nelegaliai laikomų gyvulių. Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, iš 12 tūkst. kiaulių ūkių dešimtadalyje nustatomi biosaugos pažeidimai. Su veterinarijos tarnybos leidimu dėl afrikinio kiaulių maro sunaikinus gyvulius, galima tikėtis kompensacijų ne tik už gyvulius, pašarus, bet ir už dezinfekcijos priemones.

Veterinarijos tarnybos inspektoriai pakartotinai lankėsi Suvalkijos ūkiuose, kuriuose nustatyta biologinės saugos pažeidimų. Dažniausiai trūksta dezinfekcinio barjero, neaptvertas įėjimas į tvartą, nenaikinami graužikai ir neteisingai vedama kiaulių apskaita. Už tai gresia bauda, per nustatytą terminą teks susitvarkyti.

Veterinarijos inspektoriai, nesugebantiems laikytis minimalių biologinės saugos reikalavimų, siūlo kiaules išskersti. Marijampolės regione per metus kiaulių sumažėjo ketvirtadaliu.

„Nustačius daugiau židinių apskrityje, kiaulių laikytojai reaguoja, jie tiesiog patys skerdžia, mažina (skaičių – LRT.lt), pajutę grėsmę, pamatę, kad kaimyno apsirgo kiaulės. Tai per metus turime sumažėjimą 25 proc.“, – dėsto Marijampolės Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Gediminas Gvazdaitis.

Žinios. Afrikinis kiaulių maras nesiliauja siautęs: ūkiuose mažėja kiaulių

Veterinarijos inspektoriai pavasarį aplankė apie 12 tūkst. registruotų kiaulių ūkių, kuriuose laikoma daugiau nei pusė milijono gyvulių. Biosaugos, ženklinimo ir kiaulių registravimo pažeidimų nustatyta dešimtadalyje. Suvalkijoje per metus aptikta apie 20 vietų, kuriose kiaulės buvo laikomos nelegaliai.

Kaip ir ūkyje, kuriame, kai spalį Bagotosios kaime buvo nustatyti du afrikinio kiaulių maro židiniai.

„Radome du nelegalius kiaulių laikytojus. Be abejo, juos identifikavome, liepėme paskersti tas kiaules per porą dienų, už tyrimus sumoka pats kiaulių laikytojas nelegalus. Taip pat gauna administracinio nusižengimo baudą, kuri numatyta, tai tam žmogui tikrai kainuoja tos kiaulės laikytos nelegaliai“, – aiškina Šakių Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Artūras Šimkus.

Lietuvoje šiemet afrikinis kiaulių maras įsisuko į 19 smulkių ir vidutinių ūkių.

„Paskutiniai du atvejai buvo nustatyti Kauno rajone, neregistruotuose kiaulių laikymo vietose. Tačiau informaciją, kad ūkyje susirgo kiaulės, gavome iš privataus veterinarijos gydytojo. Buvo paimti mėginiai dėl afrikinio kiaulių maro ir židinys nustatytas tuose ūkiuose“, – supažindina Maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas.

Plintant ligai, dėl vis atsirandančių naujų židinių nukenčia aplinkiniai kiaulių augintojai. Numatyta, kad tvarkingų ūkių savininkai, jeigu dėl afrikinio kiaulių maro sunaikinami gyvuliai, už juos gaus kompensaciją, taip pat bus padengti nuostoliai už pašarus ir net dezinfekcines priemones.

Iki lapkričio pabaigos afrikinis kiaulių maras gamtoje nustatytas daugiau nei 600 šernų, beveik visuose šalies regionuose, išskyrus pamarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.