Verslas

2019.12.05 12:16

Seimas galutinai pritarė kaitinamojo tabako akcizų didinimui – pakelis brangs 33 centais

atnaujinta 13.17
ELTA, BNS 2019.12.05 12:16

Seimas ketvirtadienio posėdyje galutinai pritarė kaitinamojo tabako akcizų didinimui. Skaičiuojama, kad jo pakelis brangs 33 centais ir kainuos 3,75 euro.

Įregistruotose įstatymo pataisose teigiama, kad akcizas didės nuo 78,5 iki 113,2 euro už kilogramą.

„Už“ balsavo 65 Seimo nariai, „prieš“ – 11, susilaikė 25 parlamentarai.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, didinti akcizą kaitinamajam tabakui yra saugus variantas, kadangi tokius gaminius perka turtingesni gyventojai.

„Šitas prekių segmentas yra tas, kuriam akcizą didinti, matyt, yra saugiausia, nes sutiksite turbūt, kad šituos gaminius vartoja tikrai ne tie, kurie rūko kontrabandines cigaretes, nes tai yra nepigūs gaminiai. Iš tiesų, jei mes siekiame ir tam tikro efekto sveikatai, tai akcizas ir turi augti daugiau tiems, kurių perkamoji galia yra didesnė, tokia turėtų būti logika visuomet, jei norime sumažinti šito produkto vartojimą“, – ketvirtadienį Seimo posėdžio metu kalbėjo jis.

Konservatorių frakcijos nario Mykolo Majausko teigimu, nors yra argumentų už kaitinamojo tabako akcizų didinimą, visgi taip sulaužomas prieš metus duotas Vyriausybės įsipareigojimas.

„Tačiau yra vienas labai labai svarbus argumentas prieš. Vyriausybė davė įsipareigojimą prieš metus, jog didins akcizus kiekvienais metais nuosekliai, maždaug 14 proc. (...). Ir dabar staiga yra sugalvojama didinti 65 proc. Skirtumas yra iš tikrųjų dramatiškas (...), todėl siūlau kolegoms susilaikyti“, – ragino M. Majauskas.

BFK taip pat atmetė „socialdarbiečio“ Rimanto Sinkevičiaus siūlymą įstatymo įsigaliojimą nukelti iki kitų metų liepos, o dabar jis numatytas nuo kovo.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra teigęs, kad, tarptautinių organizacijų manymu, akcizai yra pats efektyviausias būdas mažinti tabako vartojimą.