Naujienų srautas

Verslas2019.12.03 18:07

Ekspertas kritikuoja valdžios sprendimus dėl akcizų didinimų: kai kas kvepia skandalu

2020-aisiais brangs stiprus alkoholis, benzinas, dyzelinas, bet liks galioti akcizo lengvata šildymui skirtiems gazoliams, o žemdirbių dyzelino akcizas kils tik kiek daugiau kaip 7 procentais.

Opozicija, kritikavusi pataisas, prognozavo, kad padidinus alkoholio akcizus suaktyvės kontrabanda, piktinosi, kad tik simboliškai padidintas akcizas žemdirbiams.

Panašios pozicijos laikosi ir VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys

„Po kiekvieno naujo akcizo padidėjimo mes gauname naują šešėlinių prekybos taškų antplūdį žemėlapyje. Šiuo metu yra daugiau nei 2,5 tūkst. taškų, kur pažymėti šešėliniai prekybos taškai, o uždarytų yra apie 700. Kai kurie jų yra ne visai iki galo patikrinti, prie jų gal dar policija dirba, o realiai dirba kiek daugiau nei 1000“, – sako K. Kupšys.

„Lietuva be šešėlio“ vadovas atkreipė dėmesį, kad įdomia tendencija pasižymi tokios apskritys kaip Alytus ar Kauno apskritis ir ten pastebima vis daugiau naujų pranešimų apie šešėlinius taškus.

„Ši tendencija labai neramina, nes mūsų akcizams didėjant ir legaliam alkoholiui brangstant, atsiras dar didesnė pelno marža, o tai dar labiau apsimokės vežti alkoholį iš kitur“, – sakė K. Kupšys.

Anot eksperto, vien šešėlinėje cigarečių rinkoje sukasi apie 20 proc. visų rūkalų pajamų, o tai virsta į 66 mln. nesurenkamų mokesčių.

„Tai labai reikšminga suma, o rimčiau dirbant su šešėliu būtų galima atidėti ir kai kuriuos šiuo metu valdžios planuojamus mokesčius“, – sakė , o rimčiau dirbant su šešėliu būtų galima atidėti ir kai kuriuos šiuo metu valdžios planuojamus mokesčius“, – sakė „Lietuva be šešėlio“ vadovas.

Kalbėdamas apie valdžios užmojį vėl didinti akcizus K. Kupšys sako, kad akivaizdu – populizmas nugali sveiką protą.

„Esame atsimušę į šešėlio tam tikras grindis, akcizinių prekių lygį jame turime apie 20 proc., kai jau estai yra žemiau. Mums taip pat norėtųsi eiti europiniu keliu, o norėdami sumažinti šešėlį mes turėtume susilaikyti nuo tokių drastiškų žingsnių. Iš kitos pusės pažiūrėjus, iki rinkimų likę mažiau nei metai, tai valdžiai pirmas prioritetas surasti pinigų ir vėliau didinti įvairias socialines išvadas“, – sako ekspertas.

K. Kupšys skandalingu pavadino valdžios sprendimą žemdirbių dyzelino akcizą kilti tik kiek daugiau kaip 7 procentais. Anot jo, šiuo metu, kuomet visas pasaulis kovoja su klimato kaita, Lietuvos politikai

„Čia yra skandalinga. Tai, kad mes esame įsipareigoję tarptautinei bendruomenei ir esame tarsi priešakinėje padėtyje kovoje su klimato kaita, o taršiam kurui paliekam tokią didžiulę lengvatą. Matyt, Seime yra per didelis procentas žemdirbių, kuriems tai galėtų tiesiogiai atsiliepti toks lengvatos panaikinimas, todėl akivaizdžiai vėl norima įtikti interesų grupei“, – svarstė K. Kupšys.

LRT.lt primena, kad valdžia tikisi, jog padidinus akcizus, biudžeto pajamos kitąmet išaugs apie 40 mln. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi