Verslas

2019.12.03 11:29

Seimas padėjo galutinį tašką: ūkininkai „praslydo“ be didesnių nuostolių, degalai ir alkoholis brangs

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.12.03 11:29

Seimas galutinai apsisprendė dėl kitų metų akcizų didinimo. Benzinas brangs apie 0,04 euro, o pusė litro stipraus gėrimo vidutiniškai apie 0,45 euro. Tačiau Seimas pagailėjo ūkininkų. Akcizas žaliam dyzelinui vietoje prezidento siūlytų 90 eurų, jiems didės vos 4 eurais.

Už pasiūlymą nuo kitų metų didinti akcizus balsavo 73 , prieš – 0 , susilaikė – 6

Seime didžiausia diskusija užvirė dėl akcizo stipriam alkoholiui, kuris nuo kitų metų didės.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis siūlė dėl didelių kontrabandos skaičių bei įsivežamo alkoholio iš kaimyninių šalių, mažinti akcizą alkoholiui ir vietoje 2025 eurų už hektolitrą, taikyti 1924 eurus.

„Siūlau sumažinti 100 eurų. Bijau, kad atsitiks taip, kaip atsitinkta dažniausiai. (...). Akcizo nesurenkamumas nueis kaimynams, kur pasieniuose yra atidarytos parduotuvės“, – teigia R. Žemaitaitis. Tačiau jo pasiūlymas buvo atmestas.

Priešingą poziciją išsakė Tomas Tomilinas. Jis posėdžio metu ragino pritarti akcizo mokesčio pakeitimo įstatymui, nes, anot jo, turime būti sąžiningi biudžeto pajamų klausimu.

„Akcizų pakėlimai yra subalansuoti, remiasi tarptautine praktika. Ir, svarbiausia, didina biudžeto pajamas“, – vardija T. Tomilinas bei teigia, kad surinkti pinigai bus skirti pensijų didinimui bei socialinės atskirties ir nelygybės mažinimui.

Tačiau su siūlymais nesutinka A. Armonaitė. Ji teigia, kad su biudžetu yra siūlomi net 6 nauji mokesčiai: bankų mokestis, didesnis GPM, prekybos tinklų mokestis, automobilių registracijos mokestis, stabdomas ir NPD didinimas.

„Šitiek mokesčių palies šimtus tūkstančių šalies gyventojų. Tačiau tai nepalies vienų žmonių – ūkininkų. Jų beveik nepalies gazolių akcizų didinimas“, – sako A. Armonaitė.

Ji kritikuoja, kad buvo atmestas prezidento siūlymas didinti akcizą žaliam dyzelinui 90 eurų, o Seimas nutarė jį padidinti vos 4 eurais.

Jai pritaria ir konservatorius Mykolas Majauskas. Jis teigia, kad akcizų įstatymai palankūs samanės gamintojams ir kontrabandininkams. Anot jo, akcizai Lenkijoje yra pusantro karto mažesni nei Lietuvoje, Latvijoje – 1,3 karto.

„Mažesnis jis ir Estijoje. Suprantame, kad „šnapsas“ nėra gerovės prekė. Būtų geriau, kad jo vartotų mažiau. Tačiau gyvename atvirame pasaulyje, turime atviras sienas. Pavojus tiek kontrabandai, tiek prekybai su šalimis ES yra labai didelis. Vien dėl šio biudžeto, tikėtina, kad mes ne papildysime, o sumažinsime biudžeto pajamas. O kontrabanda, kuri yra ir taip labai didelė, ji dar labiau suintensyvės“, – pastebi M. Majauskas bei ragina nesutikti su akcizų didinimu.

Liberalas Simonas Gentvilas klausia, ar alkoholio upės tekės į Lietuvą, ar iš Lietuvos. „Estai sumažino alkoholio akcizą, Latvija padarė ta patį. Lietuva priešingai. Atsakymas – alkoholio upės tekės į Lietuvą“, – sako S. Gentvilas.

Akcizai didės

Žemdirbių dyzelino akcizas nuo sausio didės 7,2 proc., arba keturiais eurais – nuo 56 iki 60 eurų už 1 tūkst. litrų, nors prezidentas siūlė jį didinti 90 eurų iki 146 eurų ir Vyriausybė – 25 eurais (44,6 proc.) iki 81 euro.

Žemės ūkio ministerija yra žadėjusi 15 proc. sumažinti žemdirbiams skirto pigesnio dyzelino normas, jeigu akcizas bus padidintas simboliškai.

Itin taršiam kurui – šildymui skirtam dyzelinui bus paliktas dabartins šio kuro akcizas – 21,14 euro už 1 tūkst. litrų, nors Vyriausybė siūlė lengvatą naikinti ir nustatyti standartinį tarifą – 372 eurus.

Standartinis akcizo tarifas bešviniam benzinui didės 7,3 proc. – nuo 434,43 iki 466 eurų už 1 tūkst. litrų, gazoliui – 7,2 proc. nuo 347 iki 372 eurų už 1 tūkst. litrų. Skaičiuojama, kad dėl akcizų padidinimo litras benzino brangtų apie 4 centus.

Stipraus etilo alkoholio akcizas nuo 2020 metų kovo didės 10,5 proc. – nuo 1832 eurų iki 2025 eurų už hektolitrą. Dėl to pusė litro stipraus gėrimo vidutiniškai pabrangs apie 0,45 euro.

Skaičiuojama, kad padidinus akcizus, biudžeto pajamos kitąmet išaugs 42 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt