Naujienų srautas

Verslas2019.12.03 09:32

Briuselyje – sutartis dėl 10 mln. eurų „Harmony Link“ parengiamiesiems darbams

BNS 2019.12.03 09:32

Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo bendrovės antradienį Briuselyje pasirašys sutartį dėl 10 mln. eurų europinės paramos jūrinės jungties „Harmony Link“, kuri yra dalis būsimo milijardinės vertės tinklų sinchronizavimo projekto, parengiamiesiems darbams. Lietuvai bus skirta 4 mln. eurų.

Sutartį pasirašys „Litgrid“, Lenkijos PSE vadovai ir Europos Komisijos (EK) Inovacijų ir tinklų programų vykdomosios įstaigos (INEA) atstovai. Pasirašyme dalyvaus ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Europos Sąjunga spalį šiems darbams skyrė maksimalią 50 proc. paramą iš CEF (Europos Infrastruktūros tinklų priemonės, angl. Connecting Europe Facility). Bendra darbų vertė Lietuvoje ir Lenkijoje – 20 mln. eurų, iš jų Lietuvoje – 8 mln. eurų.

„Litgrid“ BNS pranešė, kad rengiant projektą, bus atlikta jūros dugno tyrimo studija bei kiti darbai.

Energetikos ministerija pranešė, kad Ž. Vaičiūnas Briuselyje taip pat dalyvaus ES Bendro intereso projektams skirtoje konferencijoje „PCI Energy Days“ (angl. Projects of Common Interest, PCI), kur kartu su Lenkijos ir Airijos ministrais sakys sveikinimo kalbą.

„Harmony Link“ parengiamieji darbai patenka į Bendro intereso projektų sąrašą.

„Litgrid“ ir PSE pernai gruodį pasirašė susitarimą dėl jūrinio aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) kabelio „Harmony Link“ tiesimo, Baltijos šalims sinchronizuojant tinklus su žemynine Europa.

Baltijos šalių ir Lenkijos bendrovės lapkritį nacionaliniams reguliuotojams pateikė paraišką finansuoti projekto antrąjį etapą, kuriam reikės 1,2 mlrd. eurų investicijų, jam tikimasi gauti iki 900 mln. eurų Europos Sąjungos paramos.

Pirmajam sinchronizavimo projekto etapui šiemet buvo skirta 75 proc. intensyvumo CEF parama. EK tuomet Lietuvai, Latvijai ir Estijai skyrė 323 mln. eurų, iš jų 125,2 mln. eurų – Lietuvai.

Bendra sinchronizavimo projekto vertė yra 1,6 mlrd. eurų.

Baltijos šalys iki šiol veikia sinchroniniu režimu BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo. Iki 2025 metų jos siekia sinchronizuoti tinklus su žemynine Europa.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi