Verslas

2019.12.02 11:26

Daugiau pinigų medikų ir mokytojų algoms, bet dar didesnis deficitas: Vyriausybė pakoregavo kitų metų biudžetą

atnaujinta 11.31
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.12.02 11:26

Kitų metų biudžete Vyriausybė numatė daugiau skirti medikų, pedagogų ir kultūrininkų algoms, tačiau tai lėmė, kad biudžetas tampa dar labiau deficitinis. Be to, vaiko pinigų neplanuojama didinti iki 70 eurų, kaip buvo siūloma. Vis dėlto ministrai tikina – mokytojams atlyginimai padidinti ne dėl to, kad nuspręsta nedidinti vaiko pinigų.

„Įprasta, kad biudžeto rengimo stadijoje buvo daug diskusijų Seime virė aistros, tačiau Vyriausybė elgiasi nuosekliai“, – teigia S. Skvernelis.

Anot jo, biudžetas ir toliau lieka subalansuotas ir finansiškai pagrįstas. Didžiausia biudžeto dalis skiriama socialinei sričiai.

Premjeras nurodo, kad, pagal patobulintą projektą, didės pensijos, vaiko pinigai, minimali mėnesinė alga. Ypač S. Skvernelis išskiria tai, kad kitąmet turėtų didėti mokytojų, dėstytojų, ikimokyklinio ugdymo darbuotojų, medikų, kultūrininkų atlyginimai. Planuojama, kad didėjimas sieks 10 proc.

Vaiko pinigai vis dėlto nedidės taip sparčiai, kaip siūlė kai kurie parlamentarai. Paklaustas, kodėl kitąmet vaiko pinigai nepasieks 70 eurų, kaip buvo siūloma, S. Skvernelis teigia, kad „šiandien tokia realybė“.

„Realybė tokia, kad visoms sritims trūksta. Todėl susikoncentravome į tai, kas svarbiausia – vieniši tėvai ir nepasiturinčios šeimos“, – sako S. Skvernelis.

Premjeras pabrėžia, kad Vyriausybė apsisprendė ypatingą dėmesį skirti skurdo mažinimui šeimose.

Tos pačios pozicijos laikosi ir Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, kuris tvirtina, kad perskirstymas buvo kur kas didesnis: „Tikrai yra ne taip, kad vaiko pinigams suma mažinama, o mokytojams pridedama. Perskirstymas kur kas įvairesnis. (...) Kur kas didesnės sumos buvo perskirstytos. Todėl negalime šios sąsajos daryti.“

Finansų ministro Viliaus Šapokos teigimu, siekiant subalansuoti biudžetą, buvo ieškoma geriausio varianto.

„Iš Seimo atkeliavo tikrai nemažai minusų. (...) patobulinti, patikslinti arba pakeisti Vyriausybės siūlymai“, – tvirtina V. Šapoka.

Vis dėlto jis antrina tikina, kad biudžetas – kompromisinis, nes buvo įsiklausyta į pastabas.

„Viešųjų finansų perteklius – 0,2 proc. Tai ta riba, kurios peržengti neturime teisės. Kaip premjeras minėjo, ateinančių metų pabaigoje, tikimės sukaupti 1,7 mlrd. eurų rezervo. Išlaidos labai panašios kaip ir ankstesniame projekte“, – nurodo V. Šapoka.

Papildomai didinti medikų ir kitų sričių specialistų atlyginimai

Pirmadienį Vyriausybė apsvarstė visuomenės, prezidentūros, Seimo bei valstybės institucijų ir asociacijų pasiūlymus dėl valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų įstatymo projekto. Pirmadienį Seimui teikiamas patobulintas 2020 m. biudžeto projektas.

2020 m. biudžeto įstatymo projekte numatytas 0,2 proc. BVP valdžios sektoriaus perteklius. Numatoma, kad 2020 m. pabaigoje viešųjų finansų rezervai sudarys apie 1,7 mlrd. eurų.

Po pirmojo 2020 m. biudžeto projekto peržiūros išlaidos padidėjo 55 mln. eurų. Patobulintame įstatymo projekte kultūros srities darbuotojų atlyginimai nuo 2020 m. sausio 1 d., o švietimo srities darbuotojų nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. vidutiniškai augs 10 proc., lyginant su 2019 m. pabaiga.

Lyginant su pirminiu biudžeto projektu, švietimo pagalbos specialistų atlyginimams didinti papildomai skiriama 10,3 mln. eurų, mokytojų – 15,6 mln. eurų, dėstytojų ir mokslininkų – 4,6 mln. eurų, ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo darbuotojų – 11,2 mln. eurų, kultūros ir meno darbuotojų – 6,4 mln. eurų.

Taip pat dar papildomai, lyginant su pirminiu biudžeto projektu, skiriama bibliotekoms (0,3 mln. eurų), Kultūros ministerijos pavaldžių įstaigų finansavimui (1,12 mln. eurų).

Medikų atlyginimams didinti papildomai, lyginant su pirminiu biudžeto projektu, skiriama 40 mln. eurų (lyginant su 2019 m. pab. papildomai 122 mln. eurų), ugniagesių – 4 mln. eurų (lyginant su 2019 m. pab. papildomai 11,7 mln. eurų), policijos darbuotojų – 3,5 mln. eurų (lyginant su 2019 m. pab. papildomai 7,3 mln. eurų).

MMA ir pensijos didės kaip žadėta

„Vaiko pinigai“ neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų (su priedu) nuo 2020 m. sausio 1 d. padidės 20 eurų (nuo 70 iki 90 eurų), lyginant su šiais metais. Nuo 2020 m. liepos 1 d. visiems vaikams bus skiriama dar po 10 eurų.

Senjorų vidutinė senatvės pensija didės 30 eurų (nuo 345 iki 375 eurų), o vidutinė pensija su būtinuoju stažu – 32,5 eurais (nuo 364,5 iki 397 eurų). Bazinės pensijos indeksavimui nuo 2020 m. liepos 1 d. papildomai skiriama dar 15,9 mln. eurų, arba vidutiniškai 3,5 eurų žmogui.

Dirbantiesiems išlieka pirminis Vyriausybės siūlymas: minimali mėnesinė alga (MMA) „ant popieriaus“ padidės – 52 eurais (nuo 555 iki 607 eurų), o MMA „į rankas“ – 41 euru.

Ateinančių metų didžiausia biudžeto dalis skirta socialinės apsaugos sričiai – 6 160 mln. eurų, papildomai 731 mln. eurų.

Papildomai į valstybės biudžetą bus surinkta pajamų iš Valstybės valdomų įmonių dividendų ir pelno įmokų (papildomai 52,2 mln. eurų), gyventojų pajamų mokesčio (papildomai 28,7 mln. eurų), žemės pardavimo (papildomai 9,3 mln. eurų) bei loterijų ir lošimų mokesčių (papildomai 4,5 mln. eurų).

Ateinančiais metais numatomas didesnis savivaldybių finansinis savarankiškumas. Savivaldybių biudžetų pajamos augs 337,6 mln. eurų (11,4 proc.). Sudaromos lankstesnės skolinimosi galimybės – savivaldybės gali pasiskolinti iki 10 proc. nuo jų pajamų.

Biudžetas parengtas, remiantis rugsėjo pradžioje paskelbtu ūkio raidos scenarijumi. Jis numato, kad 2020 m. bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 2,4 proc., vidutinė metinė infliacija sieks 2,3 proc., vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) augs 7,4 proc., o nedarbo lygis sudarys 5,9 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt