Verslas

2019.12.01 10:23

Odontologai širsta dėl planuojamos reformos, mato žingsnius „link Baltarusijos“

Algirdas Igorius, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2019.12.01 10:23

Seime svarstomas odontologų licencijavimo tvarkos keitimas kelia aistras šios profesijos atstovų bendruomenėje. Jau 15 metų tokias licecijas išduoda Odontologų rūmai, kurių atstovai teigia, jog tokia praktika taikoma daugelyje Europos Sąjungos šalių. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tikina, kad jai perėmus licencijų išdavimą, sistema taps paprastesnė ir ministerijai, ir patiems medikams.

Pagal Seime jau svarstomą įstatymo pataisą, licencijavimą perimtų SAM padalinys – Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.

„Dar nė vieno valstybės sprendimo nebuvo, kad tai būtų pigiau, visą laiką atsirasdavo kažkokie papildomi mokesčiai. Visose demokratinėse valstybėse dažniausia viską tvarko savivalda, taigi – mes sparčiais žingsniais einame link Baltarusijos“, – įsitikinęs gydytojas odontologas Marijus Aleksejūnas.

Ministras Aurelijus Veryga sako, jog odontologų savivalda nėra naikinama, perimamas tik licencijavimas: „Jeigu vienintelis būdas išlaikyti narius yra prievolė būti nariu, kad gautum licenciją, tai mes pamatysim, kiek ta bendruomenė suinteresuota būti rūmuose, kai prievolių nebeliks, nes, aš manau, tas priverstinis buvimas asociacijoje, jis man ir kvepia Baltarusija“.

Ministras tikina, kad licencijavimas paprastės ir pigs. Dabar odontologui pradėjus veiklą licencija kainuoja 19 eurų. Kas penkerius metus ji pratęsiama išklausius kursus. Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovė sako, kad perėmus odontologų licencijavimą papildomai reikės dviejų specialistų, o papildomos lėšos būtų gaunamos už medikų licencijavimą.

„Odontologų licencijavimas šiuo metu skiriasi nuo kitų medikų licencijavimo. Mes padarom tam tikrus pakeitimus gerindami ir lengvindami šį procesą. Atsiranda galimybė jauniems gydytojams, kurie ką tik baigė medicinos studijas, deklaravimo principu gauti licenciją, tai labai paprasta. Be to, yra tam tikras Konstitucinio Teismo sprendimas, kuris sako, kad viešojo administravimo funkcijas turėtų vykdyti valstybinės institucijos“, – aiškino Nora Ribokienė, Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė.

Odontologų rūmų vadovas teigia, kad 24-iose ES valstybėse licencijas odontologams išduoda jų savivaldos organizacijos. Prieš penkiolika metų šį įpareigojimą Odontologų rūmams delegavo SAM.

„Ruošiamės teikti ieškinį, mūsų paskaičiavimais kažkur tarp 2,5 – 3 mln. (eurų). Reikės dar sumokėti rūmams už tai, ką mes padarėm. Mes ne savo noru darėm – darėm, ką mums liepė: turėti patalpas, turėti darbuotojus, vykdyti kontrolę, pagaliau byleles nupirkti ir registrus padaryti. Tai mes viską darėm, kaip mums buvo liepta“, – Odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šleikus.

Seimui patvirtinus įstatymo pataisas, nauja odontologų licencijavimo tvarka įsigaliotų nuo gegužės.

Plačiau – Algirdo Igoriaus reportaže nuo 13.10 min.