Istorijos

2019.11.30 11:07

Nuo indų plovimo iki nuosavo verslo: buvęs baleto artistas Londone kasdien skrudina kavą

Mindaugas Laukagalis, Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO projektas „4 milijonai", LRT.lt2019.11.30 11:07

„Teko viską nutraukti, ką darėme prieš tai ir nemokant plaukti šokti į vandenį, išsikapstyti ir pradėti plaukti. Tai buvo gan spontaniškas sprendimas. Žmoną vedžiau po trijų mėnesių draugystės“, – apie nuosavos kavinės atidarymo Londone pradžią LRT RADIJUI pasakoja Dainoras Petrauskas.


Šoko „Lietuvos“ ansamblyje

Dainoras Petrauskas prieš 10 metų Jungtinės Karalystės sostinėje atidarė savo kavinę bei sukūrė kavos skrudinimo verslą „Vagabond“. „Turėjome kelias kavines, tačiau vieną teko uždaryti dėl to, kad buvo parduotas studentų pastatas, o kitą pardaviau pats. Norėjosi susikoncentruoti į vieną vietą, – sako su kava susijusius verslus vystantis Dainoras. – Tai gan nemaža kavinė, kurioje ir skrudiname kavą, kurią tiekiame mūsų kitiems klientams, turintiems kavines“.

Verslininkas sako, kad kavinė lankytojų nestokoja, ypač rytais. „Londone, ir turbūt visoje Anglijoje, britai yra pratę rytais, ypač savaitgalio, pusryčiauti kavinėse. Ateina su šeimomis. Nusidriekia eilės. Žodžiu, turime ką veikti“, – sako D. Petrauskas. – Vietoje kepame pyragus, ruošiame angliškus pusryčius ir, žinoma, pagrindinį dėmesį skiriame geros kavos paruošimui“.

Dainoras Lietuvoje yra baigęs M.K. Čiurlionio meno mokyklą. „Baigiau kaip profesionalus baleto artistas, – intriguoja D. Petrauskas. – Šiek tiek šokau Klaipėdos muzikiniame teatre. Vėliau šokau „Lietuvos“ ansamblyje. Iš ties buvo smagios patirtys“.

Norėjo iššūkių

D. Petrauskas sako, kad 2002-aisiais, kartu su žmona, pakėlė sparnus iš Lietuvos ir atvyko į Didžiosios Britanijos sostinę. Tuo metu Lietuva dar nebuvo įstojusi į Europos Sąjungą, o pačių lietuvių Anglijoje nebuvo tiek daug, kaip dabar. „Atvykome kaip studentai studijuoti anglų kalbos – tik taip tada buvo galima legaliai išvykti į Angliją, – prisimena Dainoras. – Per savaitę buvo galima dirbti vos 20 valandų. Restorane ploviau indus, dirbau statybose. Ta statybų patirtis man pravertė kuriant savo verslą – viskas, kas padaryta šioje kavinėje, yra mano ir mano komandos darbas“.

Pašnekovas neslepia, kad buvo baisu, tačiau tikina, kad pats norėjo tokio iššūkio ir dėl to dabar nesigaili. „Teko viską nutraukti, ką darėme prieš tai ir nemokant plaukti šokti į vandenį, išsikapstyti ir pradėti plaukti, – vaizdžiai emigracijos pradžią apibūdina Londono lietuvis. – Tai buvo gan spontaniškas sprendimas. Žmoną vedžiau po trijų mėnesių draugystės“.

Dainoro žmona yra muzikantė. „Ji dainuoja, kuria. Jai taip pat norėjosi pasižiūrėti, kas gi įdomaus vyksta muzikiniame pasaulyje už Lietuvos ribų, o konkrečiau čia, Anglijoje. Kadangi mūsų abiejų norai emigruoti sutapo, tai sėdom ir išvykom“, – pasakoja kavinės Londone savininkas.

Svarbiausia – tikėti tuo, ką darai

Vyras sako prisimenantis savo mamos linkėjimus pakeliauti po pasaulį. Pasak jo, daug šalių buvo aplankyta su ansambliu „Lietuva“. „Buvo daug gastrolių. Tikrai buvo labai smagus ir puikus laikas. Tačiau buvo noras išvažiuoti ir pajusti gyvenimo skonį kitur – gyvenimo skonį dideliame mieste“, – pasakoja tokį miestą Anglijoje jau atradęs emigrantas.

Verslininko kelią pasirinkęs šokėjas tikina, kad įkurti įmonę Londone nebuvo sunku, o ir mokesčiai pečių neužgulė. „Įmonę susikūriau tiesiog prisėdęs prie kompiuterio. Gavau iš savivaldybės atsakymą, kad mano įmonė sukurta sėkmingai. Tada jau reikėjo kontaktuoti su patalpų savininku. Sunkiausia buvo tada, kai pinigai už nuomą kapsi, o mano ruošiama kava dar vis laukė klientų, – apie verslo pradžią pasakoja Dainoras. – Svarbiausia yra tikėti, ką darai. Žmonių pradėjo daugėti, nuotaika gerėti, o pridėtinės vertės mokestis atsirado tik apyvartai pasiekus 75 tūkstančius svarų sterlingų (88 tūkst. eurų – LRT.lt)“.

D. Petrauskas sako nesanti patenkintas „Brexitu“ ir jo sukeltu chaosu Jungtinėje Karalystėje. „Kažkiek visgi jautiesi „not welcome“ (nepagaidaujamas – LRT.lt), – neslepia Londono lietuvis. – Ta neaiški situacija turbūt niekam nepatinka. Mano verslo tai neturėtų labai paliesti, tačiau kavos mašinos ir malūnėliai dažniausiai yra importuojami iš Europos šalių. Jie gali pabrangti. Na, o žalia kava čia suplaukia iš viso pasaulio, tai dėl to problemų tikrai nebus“.

Išsamiau - LRT RADIJO projekto "4 milijonai" garso įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt