Verslas

2019.11.30 07:00

Revoliucingoji valiuta, kuri gali pakeisti pasaulį ir išspręsti skurdo problemą

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.11.30 07:00

Finansinių paslaugų ekspertas Areielis Wolanowas teigia, kad kriptovaliutos nėra naujas dalykas. Pagrindinis jų principas buvo įtvirtintas dar prieš 4 tūkst. metų, o socialinio tinklo „Facebook“ kriptovaliutos libros atsiradimas išspręs 3 problemas pasaulyje. 

Nors žadama, kad „Facebooko“ kriptovaliuta libra pasirodys dar tik kitais metais, konferencijoje „Fintech inn 2019“ A. Wolanowas teigė, kad tai bus revoliucinis sprendimas, padėsiantis skurstančioms šalims išlipti iš duobės.

Prieš pateikdamas atsakymą, kaip libra pakeis pasaulį, jis pasakoja istoriją, kaip atsirado kriptovaliutos.

„Nusikelkime 12 tūkst. metų atgal. Tuomet įvyko žmonių perėjimas nuo uogų rinkimo ir medžioklės prie žemdirbystės. Tai aš vadinu ir verslo pradžia, nes jau tuo metu reikėjo turėti kažką, kas patvirtintų sandorius tarp ūkininko ir jo prekių pirkėjo“, – sako A. Wolanowas.

Jis pastebi, kad iki tol kontraktų žmonėms nereikėjo, nes jų gyvenimas priklausė nuo tuo, kiek uogų pririnkdavai arba sumedžiodavai gyvūnų. Tačiau kai žmogaus gyvybė pradėjo priklausyti nuo maisto, kuris užauginamas ūkiuose, tuomet atsirado ir kontraktų būtinybė.

„Norėčiau, kad įsivaizduotumėte tokią situaciją. Yra ūkininkas Enilas ir jis turi pakankamai žemės išmaitinti savo šeimą. Šalia Enilo žemės savo laukus turi ir jo brolis. Tačiau vieną dieną Enilo brolis, veždamas grūdus į turgų, yra užpuolamas ir nužudomas. Taip pat pavagiamas jautis, kuris buvo naudojamas dirbti žemę. Enilas paveldi užmuštojo brolio žemę, taip pat ir įsipareigojimą dirbti tą žemę bei išmaitinti brolio šeimą.

Tačiau jo turimo jaučio neužtenka dviem laukams išarti. Todėl net dvi šeimos atsiduria padėtyje, kada žiemą gali numirti dėl maisto nepritekliaus. Bandydamas išvengti tokios situacijos, likęs gyvas brolis sudaro sutartį su savo draugu Enkiu. Jis sutinka paskolinti Enilui jautį mainais į 10 pintinių miežių. Kada nuimamas derlius, Enilas pristato Enkiui 10 pintinių miežių. Tačiau šis teigia, kad susitarta buvo dėl 12 pintinių.

Negalima nustatyti, kuris yra teisus ir kuris ne, todėl pasitikėjimas tarp jų dingsta ir kitais metais jie atsisako bendradarbiauti. Tai užkerta kelią abiem šalims daryti verslą ir išgyventi“, – istoriją pasakoja A. Wolanow.

Tačiau šumerai sugalvojo būdą, kaip užtikrinti kontraktus, kurie leistų išvengti istorijoje įvardytos problemos. Šumerai turėjo daug molio, todėl sumanė padaryti vadinamąją bulę. Tai iš molio ir purvo nulipdytas rutulys, į kurį buvo dedami žetonai. Jų ten buvo dedama tiek, kiek reikėtų mainais į tam tikrą paslaugą sumokėti pintinių tam tikro produkto. Atėjus sutarties įgyvendinimo metui, molinis rutulys buvo sudaužomas, suskaičiuojami žetonai ir taip patvirtinamas kontraktas.

„Tai pakeitė ūkininkavimą. Į jį imta žiūrėti ne kaip į galimybę užsiauginti maisto, bet kaip į galimybę daryti verslą“, – pasakoja A. Wolanowas.

Ant bulių atsirasdavo įvairių ženklų, kurie padėdavo identifikuoti, kiek žetonų yra viduje. Tačiau tai nebuvo labai patogu, ypač kai užrašų pasidarė tiek daug, kad tapo nebeįmanoma visko sutalpinti ant apskritimo. Galiausiai apskritimas tapo plokščia lentele, ant kurios atsirado užrašai. Taip po 4 tūkst. metų nuo bulės atsiradimo gimė raštas.

Nuo rašto prie bitkoino

A. Wolanow įsitikinęs, kad, sudėtingėjant verslui, pradėjo reikėti ir naujų priemonių naujiems ir moderniems kontraktams patvirtinti. Taip atsirado ir kriptovaliutos, kurios pasiūlė išeitį tarptautiniams kontraktams.

„Tačiau kriptovaliutos turėjo vieną problemą. Tai nutinka su visomis technologijomis. Pirmosios kriptovaliutos turėjo pirmojo rinkos žaidėjo pranašumą. Tačiau kriptovaliutoms tai buvo ir prakeiksmas, nes joms nerūpėjo klientų pasitenkinimas ar patogumas jomis naudotis“, – sako A. Wolanowas.

Taip nutiko ir su pirmaisiais MP3 grotuvais, kurie nesugebėjo suteikti paprastai valdomo ir patogaus įrenginio vartotojui. Tačiau rinką pakeitė pirmasis „iPodas“. Jis nepasiūlė nieko revoliucingo, tačiau įrenginys buvo patogus vartotojams.

A. Wolanowas įsitikinęs, kad pirmosios kriptovaliutos neturėjo dizaino, kuris būtų patogus vartotojams, o tai lėmė jų nesėkmę: „Jeigu norėtum naudoti bitkoinus, tau reikėtų įveikti labai daug kompleksinių veiksmų. Turi turėti specialių raktą, susikurti specialias internetines pinigines, galvoti, ar tai yra saugu. Žmonės neturėjo motyvacijos ir tinkamų žinių tai padaryti“, – sako A. Wolanowas.

Tačiau finansų ekspertas įsitikinęs, kad socialinio tinklo „Facebook“ pasiūlyta skaitmeninė valiuta libra ateityje taps masinio vartojimo pinigais, kadangi pasiūlys lengvą būdą naudotis skaitmeniniais pinigais.

Problemos, kurias išspręs libra

A. Wolanow įsitikinęs – libra išspręs pasaulines problemas. Kaip pavyzdį jis pateikia Venesuelą. Šalį, kurioje vietinė valiuta yra žlugusi.

„Šalyje yra didžiausias infliacijos lygis pasaulyje. 2018 metais infliacijos lygis per metus pasiekė daugiau nei 1,5 mln. proc. Tai reiškia, kad jūsų pinigai kišenėje per 3 mėnesius praras apie 90 proc. vertės. Žmonės atlyginimus gauna šalyje kas savaitę, o savaitės gale pinigai tiek nuvertėja, kad jų nebeužtenka nusipirkti maisto“, – sako A. Wolanow.

Tačiau yra išeitis. Žmonės savo pinigus galėtų iškeisti į librą, kuri neprarastų vertės, o tai padėtų milijonams žmonių išgyventi.

Kitas pavyzdys susijęs su darbo jėgos apmokestinimu. Vidutinė austos antklodės kaina siekia 69 JAV dolerius. Didžioji dalis tokių antklodžių atkeliauja iš Bangladešo. Tačiau vidutinis mėnesinis atlyginimas Bangladeše siekia vos 52 JAV dolerius per mėnesį. Jeigu žmogus galėtų sandorį atlikti pats, naudodamas librą, jis gautų daug daugiau pinigų, o už juos galėtų įsigyti daugiau prekių.

Paskutinis argumentas, kurį pateikia A. Wolanowas, yra susijęs su skurdžiomis šalimis. Pavyzdžiui, Tanzanijoje atliktas tyrimas parodė, kad verslai šalyje padidėjo nuo 1 darbuotojo iki 10, tai yra vos 2 proc. visų šalies verslų, tačiau tie 2 proc. lėmė, kad įdarbintų žmonių šalyje atsirado 25 proc. daugiau.

Kitas pavyzdys – mikropaskolos Kenijoje. Atsiradus joms, kitais metais šalies BVP padvigubėjo. A. Wolanowo įsitikinimu, libra galėtų paspartinti šių paskolų spartesnį išdavimą, o tai sumažintų skurdą, pasakojo jis konferencijoje „Fintech inn 2019“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.