Verslas

2019.11.27 15:31

Dėl „valstiečių“ siūlomo prekybos mokesčio sunerimo ir VMI, teigia, kad jis sunkiai administruojamas

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2019.11.27 15:31

Valstybinė mokesčių inspekcijos (VMI) atstovai teigia, kad „valstiečių“ siūlomą stambiųjų prekybos tinklų apyvartos mokestį bus sunku administruoti. Tuo metu mažmeninės prekybos verslo atstovai teigia, kad dalis jų dėl naujo mokesčio gali bankrutuoti.

„Įstatymas toks, koks yra dabar, apskritai yra sunkiai administruotinas“, – Seimo Biudžeto ir finansų komiteto klausymuose trečiadienį sakė VMI Netiesioginių mokesčių skyriaus vedėja Andra Černevičiūtė.

„Taip yra dėl to, kad (projekte) iš dalies viskas susiję su PVM, bet PVM taisyklių nuosekliai nesilaikoma. Jis (projektas – BNS) turi savo sąvokas, o apibrėžimas, kas yra prekė, nesutampa su tuo, kas PVM yra laikoma preke ar paslauga“, – aiškino ji.

Anot A. Černevičiūtės, problemų kils siekiant „gauti teisingus duomenis“ mokesčiui apskaičiuoti. Ji taip pat abejojo, ar įstatymo projektą įmanoma pataisyti.

„Perrašyti įstatymą nuo A iki Z reikia“, – tvirtino A. Černevičiūtė.

Buitinės technikos prekybos bendrovė „Avitela“ prekybos direktorius Rolandas Rimkevičius įspėjo, kad Seimui įvedus prekybos mokestį jo įmonė bankrutuotų, o pozicijas dar labiau sustiprintų stambios šio prekybos sektoriaus bendrovės. R. Rimkevičiaus teigimu, „Aviteloje“ dabar dirba apie 300 darbuotojų.

Bendrovės „Estep Vilnius“ ekspertas Titas Budreika Seimo nariams nurodė, kad pagal apklausas, 80 proc. įmonių, kurios turėtų šį mokestį mokėti, papildomus veiklos kaštus perkeltų vartotojams, o 10 proc. pirmaisiais metais juos prisiimtų pačios. Be to, 20 proc. įmonių nurodė, kad kaštus perkeltų tiekėjams.

Pasak T. Budreikos, 2017 metais Lietuvoje veikė 83 įmonės, kurių metinė apyvarta siekė arba viršijo 24 mln. eurų.

Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis sakė, kad panašų mokestį, kurį norima įvesti Lietuvoje, buvo pradėjusios taikyti Slovakija ir Vengrija, bet vėliau jį atšaukė.

Valdantieji „valstiečiai“ siūlo apmokestinti stambiųjų prekybos tinklų apyvartą, nors dėl šio mokesčio, kurį taip pat svarsto įsivesti Lenkija, teisėtumo šiuo metu bylinėjamasi Europos Sąjungos teismuose.

„Valstiečiai" siūlo šį mokestį įvesti nuo 2020 metų. Jį mokėtų daugiau kaip 2 mln. eurų mėnesio apyvartą (be PVM) pasiekę mažmenininkai.

Stambios prekybos mokesčio įstatymo projektą registravę „valstiečiai“ Tomas Tomilinas, Virgilijus Poderys ir Jonas Jarutis skaičiuoja, kad jis valstybės biudžetą papildytų apie 32 mln. eurų per metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.