Verslas

2019.11.27 17:36

Ūkininkai traktorių maršu siunčia žinutę, kad ir jie nori gerovės valstybės

Rūta Katkevičienė, Nijolė Baronienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2019.11.27 17:36

„Mes nenorime, kad žmonės galvotų, jog ūkininkai yra išlaikytiniai, prašantys lengvatų. Mes tiesiog norime dirbti savo darbą, tačiau mums dirbti trukdo visos instancijos, pradedant nuo vietos valdžios ir baigiant Seimu bei prezidentūra, kur skleidžiami signalai, kad mes mažai prisidedame prie valstybės gerovės kūrimo, – LRT RADIJUI sako Kupiškio rajone ūkininkaujantis Eimantas Šerelis, kalbėdamas apie ką tik visoje šalyje vykusį ūkininkų protestą.


Piktinasi trukdymu dirbti

Lapkričio 26-oji žemdirbių gyvenime buvo paženklinta dar viena protesto akcija. Visoje Lietuvoje traktoriais link rajonų centrų pajudėjo ūkininkai. Tūkstančiai sunkiosios technikos, kuri skirta laukams įdirbti, riedėjo pagrindiniais Lietuvos keliais link rajonuose esančių savivaldybės institucijų. Traktorių kolonos nusidriekė Raseiniuose, Kėdainiuose, Kelmėje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kupiškyje, Tauragėje, Jurbarke, Panevėžio rajone, Telšiuose, Ukmergėje, Trakuose, Elektrėnuose. Pamiršta nebuvo ir sostinė.

Kupiškio rajone, Puožo kaime ūkininkaujantis E. Šerelis sakosi esąs atsakingas už protestų antrąjį etapą Kupiškio krašte. „Ūkininkai yra labai vieningi, tad suburti juos protestui nebuvo sunku. Aktyvumas yra didelis, tačiau jis didelis todėl, kad dabartinė situacija tikrai nėra gera“, – sako E. Šerelis.

Pasak ūkininko, tokiu protestu yra siunčiama žinutė, kad ir ūkininkai nori gyventi gerovės valstybėje. „Mes nenorime, kad žmonės galvotų, jog ūkininkai yra išlaikytiniai, prašantys lengvatų. Mes tiesiog norime dirbti savo darbą, tačiau mums dirbti trukdo visos instancijos, pradedant nuo vietos valdžios ir baigiant Seimu bei Prezidentūra, kur skleidžiami signalai, kad mes mažai prisidedame prie valstybės gerovės kūrimo, – sako Kupiškio rajone ūkininkaujantis vyras. – Taip pat esame nepatenkinti ir dėl bendrosios žemės ūkio politikos Europos Sąjungoje nesutarimo“.

Skaudina klijuojama veltėdžių etiketė

Mišrų ūkį Puože turintis ūkininkas sako, kad kol kas protestas buvo parodomasis ir taikus. Jo teigimu, ūkininkai prašo supratimo, mat net trys iš eilės metai ūkininkams buvo labai sunkūs. „Prašome supratimo ir nelaidoti kaimo anksčiau laiko“, – trumpai sako E. Šerelis.

Protesto iniciatorius džiaugiasi, kad protestuoja visų ūkių atstovai. Į protestą atvykęs augalininkyste užsiimantis kupiškėnas sako, kad savo buvimu palaiko protestuojančius ir reiškia viltį, kad valdžia atsižvelgs į jų siunčiamą žinią.

„Norime pareikšti savo nuomonę dėl neteisingos ūkininkams vykdomos politikos Lietuvoje. Yra priešinamos visuomenės. Labai skaudina nelygybė – nevienodos išmokos Europos Sąjungoje (ES), taip pat labai prasta kainų politika bei suformuotas prastas požiūris į ūkininką, neva tai ūkininkai yra kažkokie vagys, išlaikytiniai ir panašiai, – sako vienas Kupiškyje organizuoto protesto dalyvių. – Tokia politika – skaldyk ir valdyk“.

Tūkstančiai protestuojančių ūkininkų traktoriais užplūdo gatves: vaizdas iš Kupiškio gatvių

Dotacija ne ūkininkui, o pirkėjui

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad vakarykštis traktorių maršas yra ūkininkų reiškiama pozicija. Pasak jo, ūkininkai jau žaliųjų kryžių akcija sugebėjo pritraukti į save dėmesį ir visa tai jau virto palankiais sprendimais kaimui.

Ministras prisipažįsta palaikęs žaliųjų kryžių akciją, kuri padėjo ūkininkams atkreipti į save dėmesį ir suvienyti žemę dirbančius žmones. A. Palionis ragina visuomenę pamiršti žodį „lengvatos“ žemdirbiams, nes visame pasaulyje žemės ūkis yra dotuojamas.

„Pinigai skiriami ne tam, kad jie liktų pas ūkininką, o tam, kad vartotojams būtų mažesnės maisto produktų kainos. Jei panaikintume dotacijas Lietuvoje, ilgainiui visiškai sužlugdytume žemdirbius, nes prekybos centruose importuojamų produktų kainos būtų gerokai mažesnės. Išmokos ir dotacijos žemės ūkiui iš tikrųjų skiriamos mums: pirkėjams, vartotojams“, – sako žemės ūkio ministras.

Protestavo ir vokiečiai

LRT.lt informuoja, kad žemės ūkis nėra dotuojamas visame pasaulyje, kaip kad teigia žemės ūkio ministras. Naujosios Zelandijos ūkininkai negauna jokios tiesioginės paramos. Nepaisant to, ūkiai ne tik nesužlugo, bet netgi vyksta natūralus jų stambėjimas. Naujoji Zelandija yra viena lyderių visame pasaulyje pieno sektoriuje. Ji taip pat yra viena didžiausių avininkystės vystytojų ir produktų iš avienos eksportuotojų pasaulyje. Šalyje vyrauja vidutiniai ir stambūs ūkiai.

LRT.lt taip pat primena, kad antradienį protestavo ne tik Lietuvos, bet ir Vokietijos žemdirbiai. Tūkstančiai ūkininkų traktorių antradienį suvažiavo abipus Berlyno Brandenburgo vartų protestuoti prieš naujas aplinkosaugos taisykles, kurios, pasak jų, kelia grėsmę jų pragyvenimo šaltiniui. Angelos Merkel vyriausybės žemės ūkio politikos paketas, dėl kurio buvo sutarta rugsėjį, apima planus apriboti trąšų naudojimą, taip siekiant spręsti gruntinio vandens taršą nitratais, ir iki 2023 metų palaipsniui uždrausti prieštaringai vertinamą herbicidą glifosatą, kad būtų apsaugotos vabzdžių populiacijos.

Vokietijos ūkininkai sako, kad šiomis aplinkos apsaugos priemonėmis nueita per toli ir kilo egzistencinis pavojus jų ūkiams. Daugelis taip pat piktinosi priekaištais, kai jie esą vadinami kovos su klimato kaita piktadariais. Policijos duomenimis, į Vokietijos sostinę antradienį suvažiavo daugiau kaip 5 tūkst. traktorių. Dėl to kai kuriuose keliuose susidarė iki 20 km ilgio vilkstinės.

Išsamiau – laidos „Gimtoji žemė“ įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius