Verslas

2019.11.26 17:29

Nausėda džiaugiasi sutarimu su profsąjungomis dėl trijų svarbių aspektų

atnaujinta 17.42
Dainora Karklytė, ELTA2019.11.26 17:29

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta teigia, kad šalies vadovas, susitikęs su darbuotojų atstovais, aptarė kitų metų biudžeto projektą, mokestinius pokyčius, taip pat biudžeto išlaidų klausimas.

S. Krėpšta taip pat patikino, kad G. Nausėda su profsąjungų atstovais sutarė dėl trijų dalykų: socialinio dialogo tarp darbuotojų ir darbdavių efektyvinimo, mokestinės sistemos tobulinimo ir susitarimų tarp valdžios institucijų bei profesinių sąjungų laikymosi. Jie, pasak šalies vadovo, yra pagrindas pasitikėjimui tarp valdžios ir visuomenės.

„Džiugu, kad rastas sutarimas dėl trijų svarbių dalykų: visų pirma prezidento ir darbuotojų atstovų požiūris tikrai sutampa dėl geresnio socialinio dialogo tarp darbuotojų ir darbdavių. Vienas iš pavyzdžių – prezidento siūlymas įteisinti vieną papildomą laisvą dieną tiems asmenims, kurie turi ir vieną vaiką“, – pirmąjį šalies vadovo tikslą, siekiant gerinti darbuotojų sąlygas, įvardijo S. Krėpšta.

Jo teigimu, rastas sutarimas ir mokesčių tema.

„Tikrai sutarimas yra dėl teisingos ir sąžiningos mokestinės temos, kuri nenumato nepagrįstų išimčių ar skirtingų mokestinių tarifų vien tik dėl to, kad pajamos yra gautos iš skirtingų šaltinių“, – patikino G. Nausėdos patarėjas.
Kartu S. Krėpšta pažymėjo, kad prezidentas yra įsitikinęs, jog susitarimai tarp profsąjungų ir valdžios turi būti vykdomi, prieš tai įsivertinus visas galimybes.

„Prezidentas akcentavo, kad susitarimų tarp valdžios ir visuomenės grupių turi būti laikomasi. Labai svarbu, prieš pasirašant tokius susitarimus, tikrai įsivertinti, ar yra finansinės galimybės juos išpildyti ateityje“, – teigė S. Krėpšta, pabrėžęs, kad, anot G. Nausėdos, visos visuomenės grupės gali civilizuotai reikšti savo nuomonę, tačiau susitarimai, kurių laikomasi, yra „yra pagrindas pasitikėjimui tarp valdžios institucijų ir visuomenės“.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga ketvirtadienį skelbia terminuotą dviejų valandų streiką, primena ELTA.
Švietimo darbuotojai sako esantys nepatenkinti, nes profsąjungos susitarimo su Vyriausybe įgyvendinimui po biudžeto pristatymo Seime trūksta kiek daugiau nei 62 mln. eurų.

Profsąjungų pirmininkė apie vykstančias protesto akcijas: esame susirūpinę

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda teigė, kad didelį nerimą kelia pasipriešinimas siekiui sulyginti mokesčius. Ji taip pat pareiškė susirūpinimą dėl šiuo metu vykstančių protestų akcijų.

„Atėjome išsakyti savo baimių, nes atidžiai stebime, kas vyksta Seimo koridoriuose. Prezidento siūlymai dėl naujų mokesčių, (...) apie individualią veiklą, didesnį apmokestinimą dividendų kažkur nugula stalčiuose Seime. Turėjome didelę baimę, kad visi šie pasiūlymai dienos šviesos neišvys. Pasipriešinimas yra be galo didelis bet kokiam mokesčių sulyginimui, bet kokiai socialiai atsakingai sistemai. Mums tai kelia didžiulį nerimą“, – po susitikimo sakė I. Ruginienė.

LPSK pirmininkė pareiškė susirūpinimą dėl nevykdomų susitarimų bei streikų gatvėse.

„Mūsų švietimo viena didžiausių profesinių sąjungų skelbia terminuotą streiką jau ketvirtadienį. Esame susirūpinę dėl susiklosčiusios padėties Lietuvoje, kai darbuotojai turi išeiti į gatves streikuoti, kad užsitikrintų sau atlyginimą jau kitais metais. Manome, kad susitarimai, kurie buvo sutarti jau vasarą, kai Vyriausybė turėjo absoliučiai visus įgaliojimus, jų turi būti griežtai laikomasi“, – teigė profsąjungų atstovė.

„Negalime leisti situacijos, kai remiame autokratinę sistemą. Turėtume eiti į progresą“, – pridūrė ji.
Susitikimo metu taip pat buvo paliestas klausimas dėl mamadienių ir tėvadienių. Prezidentas siūlo pakeisti Darbo kodeksą, suteikiant vieną papildomą poilsio dieną per mėnesį vieną arba du vaikus iki 12 metų auginantiems tėvams arba auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų.

„Mes, kaip profesinės sąjungos, pareiškėme absoliutų palaikymą prezidento siūlymui. Tikimės, kad dar kartą šis susitarimas nebus numarintas kažkur Vyriausybės ar Seimo stalčiuose, o bus politinė valia priimti tiek progresinius mokesčius, tiek šį Darbo kodekso pakeitimą“, – sakė I. Ruginienė.

Komentuodama vežėjų asociacijos „Linava“ trečiadienį rengiamą protestą, profsąjungų atstovė teigė, kad jai dėl to yra gėda.

„Tai precedento neturintis atvejis, kai darbdaviai rengia protestą, reikalaudami sumažinti darbuotojams atlyginimą. Man gėda, kad Lietuvoje vyksta tokie procesai, ir mes, kaip darbuotojų atstovai, taip pat rengiamės atsakomajai akcijai. (...) Šiai dienai tai yra pavyzdys, kai darbdavių pusė absoliučiai ignoravo kolektyvines derybas, tarimąsi ir visais įmanomais būdais, užuot sukoncentravę savo jėgas į tai, kad pagerintų darbuotojams darbo sąlygas, jie naudoja šitą laiką protestuodami ir stengdamiesi tas sąlygas pabloginti“, – sakė I. Ruginienė.

Medikų atstovai prašo prezidento papildomo dėmesio

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda teigė, kad jo buvo prašyta atkreipti dėmesį į medikų padėtį.

„Kreipėmės į prezidentą atkreipti dėmesį į medikų padėtį. (...) Medikams kelia nerimą labai didelis rezervas, kuris šiuo metu yra biudžete (Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). – ELTA) paliktas. Medikų pasiūlymas yra iš biudžeto rezervo skirti papildomas lėšas, kad būtų didinamas medikų atlyginimas, kaip kad buvo suplanuota nacionalinėje strategijoje – 3 vidutiniai atlyginimai (VDU) gydytojams ir 1,5 VDU – slaugytojams“, – sakė K. Krupavičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.