Verslas

2019.11.26 12:00

Seimas vidurinės klasės sąskaita linksta gelbėti skurstančiuosius

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS 2019.11.26 12:00

Seimas svarstė, ar sumažinti pajamas vidurinei klasei mažinant neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) „lubas“ bei įvedant didesnį progresyvumą taikant didesnį – 32 proc. gyventojų pajamų mokesčių tarifą daugiausiai uždirbantiems.

Seimas svarsto, ar neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) 2020–2021 metais didinti 100 eurų, kaip buvo planuota anksčiau, tačiau mažinant jo taikymo „lubas“.

Tai reiškia, kad 2020 metais NPD siūloma padidinti 100 eurų – iki 400 eurų, o 2021–aisiais – iki 500 eurų, tačiau jo taikymo riba, šiuo metu siekianti du vidutinius darbo užmokesčius (VDU – dabar apie 1289 eurai bruto), kitąmet būtų sumažinta iki 1,5, o 2021 metais – iki 1,3 VDU.

Taip pat svarstomas valdančiųjų siūlymas didžiausią gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą nuo kitų metų padidinti 5 procentiniais punktais iki 32 proc.

Po svarstymo tokiam pasiūlymui Seime buvo pritarta. Už balsavo 69, prieš 18, susilaikė 6.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas pristatydamas projektą teigė, kad komitete jis buvo apsvarstytas ir jam buvo pritarta.

Seimo narys Tomas Tomilinas, komentuodamas įstatymo projektą, teigė, kad šie pasiūlymai lems, kiek pinigų bus surinkta į šalies biudžetą.

„Tiek, kiek turtingas žmogus sumoka į „Sodrą“, jis tiek neatgauna, todėl buvo įvestos „Sodros“ lubos. Tačiau yra kompensuojantis mechanizmas – GPM. Todėl siūlome jį didinti. (...) Kompensuojantis GPM mechanizmas nebuvo tinkamas, kad valstybė neprarastų lėšų“, – sako T. Tomilinas.

Jis siūlo pritarti siūlymui didinti mokesčių progresyvumą, nes tik taip bus galima surinkti pinigus, kurie yra reikalingi didinti pensijas, mažinti socialinę atskirtį ir vykdyti kitus įsipareigojimus.

Valdantieji apgavo

Tačiau konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad buvo duoti populistiniai pažadai rinkėjams didinti NPD, tačiau tų pažadėjimų įgyvendinti nepavyks, nes tai būtų per didelė finansinė našta šalies biudžetui.

„Žadėjome kepsnį, bet duosime tik kebabą. (...) Iš pradžių žadėjoma milijardą milijonui gyventojų. Dabar Vyriausybė sako, kad sumažinsime mokesčius mažiau, negu žadėjome. Tačiau dabar jau girdime ir trečią siūlymą, padidinti mokesčius vidurinei klasei“, – negalėjimą laikytis pažadų kritikuoja M. Majauskas.

„Šias klaidas bandoma taisyti ir dar viena – A. Butkevičiaus pataisa. Tai bus dar viena žaibiška mokesčių reforma, o nukentės tie žmonės, kurie gauna vidutines pajamas. Pajamos mažės tiems, kurie gauna nuo 1,1 iki 1,8 VDU. Vidurinei klasei nuo Naujųjų metų pajamos nedaug, bet mažėtų“, – sako M. Majauskas, jis siūlo netaisyti klaidos dar viena klaida.

Anot M. Majausko, pritarus siūlymui, nukentėtų 21 proc. šalies darbuotojų, o tai yra apie 230 tūkst. dirbančiųjų. Jiems pajamos kitais metais galėtų mažėti. M. Majauskas skaičiuoja, kad mažesnes pajamas gautų asmenys, kurių dabartinis bruto darbo atlygis siekia nuo 1500 iki 2500 eurų.

Liberalas Simonas Gentvilas siūlo, kad visų pirma reikia kalbėti apie šešėlio mastą šalyje. Anot jo, jis siekia net 20 proc. BVP, todėl reikia išspręsti šią problemą.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad pasiūlymas didinti progresinius mokesčius skriaudžia Lietuvos vidurinę klasę. Jaunus žmones, kurie turi pasiėmę paskolų, dirba gerose įmonėse ir bando įsitvirtinti šalyje.

S. Gentvilas pastebi, kad GPM didinimas daro mūsų rinką nekonkurencingą, todėl siūlo nepritarti GPM augimui, pritaria NPD didinti iki 400 eurų, tačiau nepritaria A. Butkevičiaus siūlomam projektui mažinti NPD lubas iki 1,5 VDU.

„Vidurinė klasė, kuri turi darbo sutartis, – yra labai trapi. Mūsų siūlymas yra naikinti progresinius mokesčius ir laiptavimą bei palikti 20 proc. GPM tarifą. Valstybė iš esmės daugiausia patiria žalos dėl GPM. Valstybė turi siekti didinti žmonių pajamas“, – įsitikinęs S. Gentvilas.

Mažins socialinę atskirtį

Įstatymo projekto autorius A. Butkevičius teigia, jog Lietuvoje 612 tūkst. darbuotojų gauna atlyginimą nuo minimalios mėnesinės algos iki vieno vidutinio darbo užmokesčio. Todėl jis siūlo padėti būtent šiems žmonėms.

„Mano pasiūlymas yra toks, kuris siekia padėti tiems žmonės, kurie gauna minimalią algą arba uždirba iki 1,5 VDU. O tai sudaro apie 850 tūkst. gyventojų“, – sako A. Butkevičius.

Jis pastebi, kad pasiūlymas didinti iki 400 eurų ir taikyti NPD lubas iki 1,5 būtų mažytis žingsnis mažinant socialinę atskirtį.

Algirdas Sysas taip pat siūlo pritarti A. Butkevičiaus siūlymui. Tačiau jis pastebi, kad GPM didinimas iki 32 proc. būtų tik teorinis progresyvumas.

„Noras geras, bet tą reikėtų daryti ryžtingiau. Labiau didinti tarifą. Siūlome labiau didinti tarifą ir dar labiau mažinti lubas. Vakaruose didesni mokesčiai prasideda nuo trigubai mažesnių sumų. (...) Tada gali daugiau surinkti“, – sako A. Sysas bei siūlo GPM didinti net iki 40 proc.

Jis taip pat pastebi, kad žmonės nesupranta, jog didesnis tarifas būtų taikomas tik tai atlygio daliai, kuri viršija numatytas ribas.

Pasiūlymai yra keičiami

Jeigu Seimas pritars, atsižvelgiant į numatytas „Sodros“ įmokų „lubas“, 32 proc. tarifu (vietoj numatytų 27 proc.) būtų apmokestinama metinė pajamų dalis, 2020 metais viršijanti 84 vidutinius darbo užmokesčius (VDU), o 2021 metais – 60 VDU.

2020 metais tai leistų į biudžetą gauti apie 8 mln. eurų, 2021 metais – 15 mln. eurų papildomų pajamų. Pajamų dalis iki 84 VDU (maždaug 106 tūkst. eurų) kitąmet ir iki 60 VDU (75,8 tūkst. eurų) nuo 2021 metų būtų apmokestinama 20 proc. tarifu.

2018 metų vasarą Seimo patvirtinta mokesčių reforma numatė, kad nuo 2019 metų 27 proc. GPM taikomas didesnėms kaip 120 VDU pajamoms, 2020 metams planas buvo nuo 84 VDU, o 2021 metais – nuo 60 VDU. Remiantis tais pačiais dydžiais, numatytos ir „Sodros“ įmokų lubos, ir tantjemų apmokestinimas GPM. Penkiais punktais didinti maksimalų GPM tarifą siūlo keturi „valstiečiai“.

NPD didinti 100 eurų, tačiau mažinti taikymo „lubas“ siūlo socialdemokratas Algirdas Butkevičius. 2018-ųjų vasarą Seimas buvo nutaręs, kad 400 eurų NPD kitąmet, o 500 eurų – nuo 2021-ųjų būtų taikomas iki 2 VDU uždirbantiems gyventojams, nors anksčiau Vyriausybė NPD taikymo ribą siūlė jau nuo 2019-ųjų didinti iki 2,5 VDU.

Valdantieji pripažįsta, kad NPD didinti po 100 eurų kasmet buvo „per didelė ambicija“, todėl pasiūlė 2020 ir 2021 metais jį didinti po 50 eurų. Ne daugiau kaip vieną VDU šiuo metu gauna 612 tūkst. dirbančių žmonių.