Naujienų srautas

Verslas2019.11.26 09:21

Po gaisro Alytuje mažėja užterštų ūkių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skelbia, kad gaisro paveiktų teritorijų, užterštų dioksinais ir kietosiomis dalelėmis mažėja. Daugiau nei pusei iš 115 ūkių leidžiama tiekti žalią pieną, jį naudoti asmeninėms reikmėms. Kol kas ribojamas mėsinių galvijų pardavimas, nes negauti naujausi taršos tyrimai. Ūkininkai už patirtą žalą prašo kompensuoti daugiau nei 30 tūkstančių eurų, bet suma ne galutinė.

Tik po dviejų žaliavinio pieno tyrimų nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute arba Vokietijoje, galima tikėtis, kad jį bus leidžiama parduoti ir naudoti. Tačiau ir nustačius, kad dioksinas piene neviršija normos, net ir porą karvių laikantį ūkį tikrina veterinarijos specialistai.

Aiškinasi kokiais pašarais galvijai šeriami, kokiu vandeniu girdomi. Šiuo metu beveik 50 ūkių dar neturi leidimo priduoti pieną supirkėjams, prekiauti juo turgavietėse. Užterštas pienas – daugiau nei 30 tonų, utilizuoti išvežtas į Klaipėdą.

„Tos taršos dabartinės jau nėra, gaisras užgesintas jau seniai, jeigu jis nešers ta žole, neganys gyvulių lauke, kur galimai užkrėsta žolė, nebus tai taršai iš kur patekti“, – sako Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Romas Černius.

Daugiau nei mėnesį negalintys priduoti pieno Alytaus rajono gyventojai skaičiuoja patirtą žalą. Ūkininkai nesuperkamu pienu laistė laukus, patyrė nuostolių dėl pašarų gaminimo, iš kai kurių užterštų teritorijų iki šiol nesuperkami mėsiniai galvijai.

Alytaus seniūnijos karvių laikytojai Vyriausybės prašo kompensuoti daugiau nei 30 tūkstančių eurų žalą. Bet tai ne galutinė suma. Prašymai priimamai ir toliau. Ekstremalioji padėtis rajone neatšaukta.

„Duok dieve, kad gerai tiems ūkininkams būtų kompensuojama, kad išliktų sveiki gyvuliai, būtų pasiruošta pašarų. Turi būti aiškiai įvardinta, kiek jis gaus už tą pieną, jam padengti nuostoliai“, – tikisi pieno gamintojų asociacijos vadovas Jobas Vilionis.

Vyriausybė gyventojams, ūkio subjektams nuostolius žada kompensuoti iš valstybės rezervo fondo.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Seimas svarstys prezidento siūlymus sparčiau didinti bazinę senatvės pensijos dalį
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi