Verslas

2019.11.25 13:21

Opozicija biudžete mato 200 mln. eurų skylę, bet valdantieji tikisi, kad viskas bus gerai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.11.25 13:21

200 mln. eurų – tokią skylę, opozicijos skaičiavimais, prieš grąžindami biudžetą Vyriausybei jame atvėrė Seimo nariai. Tiesa, valdantieji ir toliau tikisi priimti subalansuotą ir visų poreikius tenkinantį biudžetą.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad komitetai, frakcijos, atskiri Seimo nariai prisiūlė už kelis šimtus milijonų eurų pasiūlymų. Visus įvertinsime ir apsvarstę suformuosime tokį biudžetą, kuris atitiktų fiskalinę drausmę, būtų realistiškas, mažintų skurdą, didintų efektyvumą. Ir, žinoma, būtų subalansuotas. Manau, kad esame pajėgus tokį biudžetą suformuoti“, – pirmadienį žurnalistams Seime komentavo finansų ministras Vilius Šapoka.

Seimas įmušė porą įvarčių į Vyriausybės vartus

Audito komiteto pirmininkė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė prieš pirmąjį biudžeto svarstymą Seime žurnalistams sakė, kad sunku pasakyti, kiek Seimo narių teikiami pasiūlymai prislėgs Vyriausybės pečius: „Tai yra, kas virš tų pasiūlymų yra daugiau negu tik atskirų Seimo narių užgaidos ar bandymas pasirodyti prieš rinkėjus.“

Politikė sakė, kad kasmetinė tradicija yra vienmandatėse apygardose rinkti parlamentarai pateikia šūsnis pasiūlymų apygardoms, kuriose yra rinkti ar kitiems, jų galva, itin svarbiems dalykams. Kaip kalbėjo I. Šimonytė, procedūra lieka ta pati – pateikus pasiūlymus biudžeto projektas grįžta svarstyti Vyriausybei ir didelių pokyčių biudžeto projekte paprastai nebūna.

„Menkai įžiūrimomis sumomis paprastai kas nors keičiasi, jeigu keičiasi, bet šiais metais, galbūt, ne tipiška yra tai, kad Seimas yra įmušęs porą įvarčių Vyriausybei į vartus – tiek dėl vaiko pinigų, tiek dėl „Sodros“ įmokų sumažinimo savarankiškai dirbantiems asmenims, įskaitant ūkininkus. Tiesa, biudžetas grįžo į Vyriausybę, bet nežinau, kiek Vyriausybė drįs pasipriešinti gana didelės Seimo daugumos valiai.

Taip pat yra kai kurie mokestiniai įstatymai, kurie yra arba nepriimti, arba priimti žymiai su mažesniu poveikiu valstybės biudžeto pajamoms, nei Vyriausybė prognozavo. Visa tai sukuria bet kokiu atveju, be visų Seimo narių pageidavimų, Vyriausybei tokį galvosūkį – arti 200 mln. eurų. Aišku, Vyriausybei rasti sprendimą bus labai sunku“, – sakė I. Šimonytė, pridurdama, kad baiminasi, jog Vyriausybė nueis lengviausiu keliu, tai yra, lieps susimokėti šešėliui, kuris galiausiai nesusimoka.

Tikisi, kad biudžetas tenkins visus

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis prieš biudžeto svarstymą sakė besitikintis, kad biudžetas bus subalansuotas ir atitinkantis visuomenės poreikius. Paklaustas, ar yra politinis sprendimas mažinti mokesčius individualiai veiklai, taip pat ir ūkininkams, R. Karbauskis atsakė: „Nežinau, ką jūs turite galvoju. Bet kokiu atveju ieškomi sprendimai, kurie tenkintų visas visuomenės grupes.“

Valdančiųjų pirmininkas teigė, kad vaiko pinigai kitais metais sieks 70 eurų, tik neaišku, nuo kurios datos. Pasak jo, gali būti, kad tokią sumą vaiko pinigai pasieks ne nuo sausio 1-osios, o nuo vėlesnės dienos. R. Karbauskis teigė, kad sprendimo bus ieškoma derybų su Vyriausybe metu.

Paklaustas, ar pavyks patenkinti visus viešojo sektoriaus – mokytojų, medikų, ugniagesių ir t.t. – poreikius, R. Karbauskis atsakė trumpai: „Manau, kad tai bus padaryta. Subalansavus biudžetą.“

R. Karbauskis taip pat kalbėjo, kad nekilnojamojo turto mokestis, greičiausiai, atitiks jau pateiktą projektą, o apie automobilių taršos mokestį negalėjo atsakyti. Kalbėdamas apie bankų ir prekybos tinklų mokestį sakė, kad turėtų būti priimti sprendimai nuo sausio 1-os.

Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas „valstietis“ Valius Ąžuolas, paklaustas apie tai, Seimas biudžetą Vyriausybei grąžina su 200 mln. eurų skyle, sakė, kad tai vertinti dar anksti, nes ir mokestiniai įstatymai dar yra „eigoje“.

„Įvertinti, kokia ta skylė bus, galima bus po to, kaip priimsime mokestinius įstatymus“, – sakė V. Ąžuolas.