Verslas

2019.11.24 21:28

Prieš biudžeto svarstymą politikai pripažįsta – situacija iš esmės nevaldoma

Kristina Jackūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.11.24 21:28

Seime vieną gaisrą keičia kitas. Šią savaitę neįvyko planuotas pirmasis biudžeto svarstymas plenariniame posėdyje. Oficiali priežastis – svarbiausias Biudžeto ir finansų komitetas nespėjo laiku viso apsvarstyti. Tačiau bėda ta, kad nuo pat biudžeto pateikimo Seime dienos tęsiasi situacija – visi prieš visus.

Vyriausybės pasiūlymai kritikuojami, prezidento – taip pat, partijos ir jų atstovai dar ir niaujasi tarpusavyje. Ir nors biudžete veriasi kone milijardo skylė, parlamentarai prirašė savo pageidavimų už kokius 600 milijonų, o pajamų šaltiniai niekam nerūpi.

Finansų ministras – atsargus, nieko nežada, vis kalba apie diskusijas, prezidentas – jau pasakė, kad nepasirašys biudžeto, jei jis bus nesubalansuotas, premjeras – serga, o iš Seimo galima tikėtis visko. Pirmadienį numatytas biudžeto svarstymas, po kurio jis bus sugrąžintas Vyriausybei tobulinti.

Situacija atrodo beveik nevaldoma

Politikai pripažįsta – kitų metų biudžeto formavimas šiemet kitoks. „Na, kiek esu Seime, pirmą kartą matau, kai procesas yra iš esmės nevaldomas“, – sako Seimo biudžeto ir finansų komiteto narė, socialdemokratė Rasa Budbergytė.

Seimas po svarstymo pritarė siūlymui ne dešimčia, o dvidešimčia eurų – iki 70 didinti vaiko pinigus. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė prie įstatymais numatyto 29 eurų vidutinės pensijos didinimo pridėti dar tris eurus, kaip siūlo prezidentas, nors Biudžeto ir finansų komitetas prezidento siūlymą atmetė.

„Seimas šitiems siūlymams pritars – viskas“, – tikina „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

O siūlymai, iš kur viskam paimti daugiau pinigų, įstrigo. Plenariniame posėdyje po svarstymo atmestas Vyriausybės siūlymas naikinti lengvatą vadinamajam raudonam dyzelinui – šildymui ir šalies vadovo siūlymas – gerokai mažinti dyzelino akcizo lengvatą žemdirbiams. Liko simbolinis mažinimas. Biudžeto komitetas atidėjo siūlymus labiau apmokestinti kapitalą ir individualią veiklą gaunantiems daug pajamų. Pakibo taršių automobilių ir nekilnojamojo turto mokesčiai.

Visi prieš visus: Seime buksuoja valstybės biudžeto svarstymas, veriasi kone milijardo eurų skylė

Prezidentas negaili kritikos

Prezidentas negaili kritikos „valstiečių“ deleguoto Valiaus Ąžuolo vadovaujamam Seimo Biudžeto komitetui.

„Kai kurie nariai turi dideles individualias pajamas arba jų žmonos turi dideles individualias pajamas. Kiti nariai turi daug nekilnojamojo turto ir staiga tapo didžiaisiais kovotojais už idėją“, – kritikos negailėjo prezidentas Gitanas Nausėda.

„Gaila, kad taip į asmeniškumus įsileidžiame, iš tikrųjų biudžeto komiteto sprendimas buvo daryti pertrauką šiuo klausimu. Labai daug pasiūlymų, labai daug pastabų sulaukėm – tiek nuo mažųjų verslininkų, tiek nuo didesnių – visi išsakė, prašė neskubėti“, – sureagavo Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas V. Ąžuolas.

„Valstiečių“ lyderis pripažįsta, kad prezidento mokesčių pasiūlymai nuo naujųjų neįsigalios: „Prezidentūra turi tikrai labai gerų norų, bet laiko ruošti tuos pasiūlymus buvo labai menka ir tie klausimai, matyt, bus svarstomi vėliau – jau pavasarį.“

Stoja į „valstiečių“ pusę

Prezidentas per vėlyvu mokesčių pateikimu kaltina pačius valdančiuosius, kurie iš tiesų dar vėliau nei jis pateikė iniciatyvas apmokestinti prekybos tinklus ir bankus.

„Aš matau tikrai problemą, įvedinėjant mokesčius su įsigaliojimu vos ne kitą dieną“, – teigia G. Nausėda.

Didžiausi „valstiečių“ partneriai valdžioje aštrėjant apsižodžiavimui stoja į „valstiečių“ pusę – meta akmenį į prezidento daržą.

„Nelabai prisimenu, kad prezidentai siūlytų į biudžetą ir mokesčius, ir išlaidas – tai yra naujas dalykas, todėl yra atitinkamai reakcija tokia keistoka, nes šiaip biudžetą formuoja Vyriausybė kartu su valdančiąja koalicija“, – sako Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Tačiau G. Kirkilas pripažįsta, kad šiandien pasakyti, koks bus kitų metų biudžetas negali niekas jokiuose valdžios rūmuose: „Valdančiojoje daugumoje nėra sutarimo, mes laikomės savo pozicijų, kad reikia vykdyti koalicijos sutartį, kiti taip negalvoja – daug yra niuansų, o pagrindinis veiksnys yra artėjantys rinkimai.ׅ“

Karbauskis rodo į Vyriausybę

„Valstiečių“ lyderis pripažįsta, kad biudžeto priėmimas šįkart sudėtingesnis nei įprastai ir rodo į Vyriausybės rūmus.

„Nes mes turime situaciją, kai mūsų Ministras Pirmininkas serga ir dėl to mes rečiau komunikuojam taip, kaip buvo įprasta ankstesniais metais, dėl to kai kurie siūlymai, kurie ateina iš Vyriausybės, parengti ne politikų, o biurokratų. Mums kiek keistoki“, – tvirtina R. Karbauskis.

Premjerui nuo trečiadienio buvo laikinas nedarbingumas, kuris tęsis ir kitą savaitę.

Finansų ministras sako, jei Seimas galutinai atmes visus pateiktus mokesčių projektus – teks karpyti išlaidas, nes laiko svarstyti naujus mokesčius nėra.

„Jeigu mes kartais slystelėtume Seime ir prisidarytume raudonų spalvų, kitaip tariant, biudžetas būtų deficitinis, tuomet tikrai būtų žalinga Lietuvai ir neįsivaizduoju, kad prezidentas galėtų pasirašyti tokį biudžetą“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

„Viena „raudonoji linija“ yra labai akivaizdi. Jeigu tai prieštaraus mūsų fiskalinės drausmės įstatymui, kuris yra konstitucinis, aš niekaip negalėsiu pasirašyti tokio įstatymo“, – tvirtina prezidentas.

Įžvelgia R. Karbauskio kovą

Opozicijos atstovai kalba, kad tai, kas vyksta, – jau seniai peržengė karo dėl biudžeto eilučių ribas.

„Esminis dalykas, kurį aš čia matau, yra politinių galių persiskirstymas, tai yra pačių „valstiečių“ frakcijoje – santykis su Skverneliu ir nenusistovėjęs, ir neaiškus, ir norima įgnybti Skverneliui, kas jau buvo padaryta, pats Skvernelio neapsisprendimas, o ir sveikatos problemos tikrai trukdo Vyriausybei dirbti koordinuotai ir dirbti su valdančiąja dauguma.

Kitas dalykas – aš aiškiai matau skirtumą elgsenoje tarp valdančiųjų ir prezidento. Prezidentas buvo reikalingas naujai Vyriausybės sudėčiai patvirtinti. Prezidentas jau nebereikalingas, prezidento mokestiniai pasiūlymai, biudžetinės iniciatyvos nebereikalingos, Karbauskis ir toliau nori turėti politinės galios centrą čia, frakcijoje, ir tokiu būdu pradeda kovas tiek su Skverneliu ir Vyriausybe, tiek su prezidentu“, – mano Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

Tarp valdžios rūmų dar vienas karas kilo ir dėl karinių išlaidų. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas netikėtai pritarė siūlymui mažiau skolintis gynybai, kad finansavimas krašto apsaugai siektų ne mažiau „Kaip 2,01 proc. Bendrojo vidaus produkto. Vyriausybė buvo numačiusi 2,05 proc. Jei mes pradėsim duoti krašto apsaugai papildomai dar lėšų, kurių mes neprivalom skirti krašto apsaugai, tuo pačiu metu neskirdami jų mokytojams, kultūros darbuotojams ar dar kažkam, tai, manau, visuomenė mūsų tiesiog nesuprastų“, – sakė R. Karbauskis.

„Tikrai, manau, kad mažinti gynybos biudžetą negu numatyta yra bloga idėja, artėjant Londono lyderių susitikimai. Tai yra politinio signalo klausimas“, – teigė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Prezidentas primena, kad didinti išlaidas gynybai sutarė politinių partijų lyderiai pasirašydami susitarimą: „Gerbkime savo pačių priimtus dokumentus, nes tai buvo ne prezidento, ne premjero, o politinių partijų lyderių susitarimas.“

Prezidentas šią savaitę taip pat sakė, kad valstybėms, kurios taupo gynybai gresia, kad jos pensininkams pensijas vieną dieną mokės svetima valstybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.