Verslas

2019.11.25 19:15

Trumpalaikės butų nuomos verslas iš rinkos verčia trauktis mažesnius viešbučius

Vesta Tizenhauzienė, Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.25 19:15

Trumpalaikė butų nuoma šalyje vis labiau populiarėja ir šis verslas iš rinkos verčia trauktis kovą pralaiminčius mažesnius viešbučius. Pastarųjų savininkai piktinasi, kad nuomojamiems butams netaikomi jokie reikalavimai, kai viešbučiai turi mokėti ne tik nemažus mokesčius, bet ir yra tikrinami įvairių tarnybų.

Į Lietuvą laikinai grįžęs Algis visada trumpam išsinuomoja butą. Anot jo, čia ne tik pigiau, bet ir kur kas patogiau nei viešbutyje.

„Nuomojamame bute yra daugiau privatumo, gali pasikviesti kiek nori draugų, nežiūrės, kas ateina. Viešbutyje jau turi pirkti maistą ir tai gerokai brangiau kainuoja. Atvykęs į nuomojamą butą gali pasidaryti valgyti kada nori, kiek nori“, – pasakoja vyras.

Nekilnojamojo turto ekspertai stebi, kad trumpalaikė nuoma sparčiai įsilieja į rinką.

„Atvyksta ir į statybų kompanijas kitataučiai dirbti, galbūt dalį laiko renkasi trumpalaikę nuomą, pravažiuojantys per Lietuvą turistai sustoja pernakvoti. Tai iš daugelio susideda. Ir tikriausiai pasaulyje tokia kultūra ateina“, – sako nekilnojamojo turto ekspertas Vaidas Šukys.

Didėjant konkurencijai viešbučių asociacija jau ne kartą prašė valdžios labiau kontroliuoti trumpalaikės butų nuomos verslą. Skaičiuojama, kad vien sostinėje galėtų būti apie 2000 trumpam laikui legaliai nuomojamų objektų.

Vilniuje esančio viešbučio savininkas Arvydas Kalėda pripažįsta, kad išsilaikyti rinkoje tapo per sunku, tad jis ketina viešbutį uždaryti.

„Aš suprantu, ten sako, smulkus verslas, bet kiek aš žinau – Senamiestyje yra tokių nuomotojų, kurie turi po 30–40 butų, kurie kaip galingas didelis verslas – tai jau nėra smulkus verslas, o sąlygos kaip diena ir naktis skiriasi“, – tikina viešbučio savininkas.

Viešbučius dažniau kontroliuoja ir įvairios tarnybos. Butų nuomą tikrina tik Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), kuri skelbia, kad vienas dažniausiai nustatomų pažeidimų – iš nuomos gautos pajamos neapskaitomos arba gyventojai deklaruoja tik dalį pajamų. Tokius išsiaiškinti padeda ir gyventojų pranešimai apie galimą nelegalų verslą, stebimi ir skelbimai internetinėje erdvėje.

„Praktiškai mes analizuojame, kaupiame, sisteminame informaciją ir, sakykime, tie rizikingi gyventojų sąrašai yra sudaromi ir jų atžvilgiu vyksta stebėsenos veiksmai, su jais susisiekiame, kodėl nedeklaruota, kokios priežastys ir panašiai“, – sako Panevėžio apskrities VMI Kontrolės departamento direktorius Vidas Osipovas.

Inspektoriams išsiaiškinus, kad žmogus užsiima butų nuoma ir apie tai nepateikė jokių reikiamų duomenų, bausti negali. Nes dažniausiai šis pasiteisina, kad pajamas deklaruos pasibaigus metams, o tai yra leidžiama. O kiek įrašys į deklaraciją – neretai tai tampa kiekvieno sąžinės reikalu.

Apie tai – reportaže nuo 01.17 min.:

Žinios. Atšalus orams – išaugęs gaisrų skaičius: savaitgalį ugniagesiai sulaukė pusšimčio iškvietimų, du žmonės žuvo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt