Verslas

2019.11.23 17:11

STT nustatė: gyventojų pašto siuntų deklaravimas – tarpininkų pasipelnymo šaltinis

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.23 17:11

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi asmenų pašto siuntų deklaravimo muitinėje antikorupcinį vertinimą, nustatė, kad muitinėje pačiam deklaruoti siuntą beveik nėra jokių galimybių, tenka samdyti nepigų tarpininką. Pasak STT, tai sudaro galimybę muitinės tarpininkams nepagrįstai pelnytis ir pašto siuntų deklaravimo procesą daryti neskaidrų. Muitinės departamentas pripažįsta – problemą žino, tačiau skubiai spręsti jos gali nepavykti.

Istorija ir menu besidomintis Mindaugas daugiausia siunčiasi knygas. Kaip pats sako, pas jį knygos atkeliauja iš viso pasaulio. Tačiau neretai daugiau pinigų tenka sumokėti už siuntinio iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Amerikos, išmuitinimą nei už pačias prekes. Pačiam sumokėti mokestį, Mindaugo teigimu, yra misija neįmanoma, reikia samdyti tarpininką.

„Tarpininkavimo paslaugos išauga taip, kad beveik kai kurių dalykų net neapsimoka pirkti ir dalis, kiek žinau ir iš kolegų, knygas grąžina, nes paskaičiuoja tokias tarpininkavimo paslaugas ir jos būna brangesnės negu pačios pirktos knygos“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja vilnietis Mindaugas E. Puidokas.

STT, atlikusi siuntų deklaravimo muitinėje antikorupcinį vertinimą, konstatuoja: gyventojams nesudarant galimybių patiems deklaruoti prekių, sudaroma galimybė muitinės tarpininkams nepagrįstai pelnytis.

„Asmuo, parsisiuntęs tokias prekes, teoriškai turi teisinę galimybę deklaruoti jas muitinėje pats, tačiau kaip tą padaryti, niekas nežino. Kai niekas nežino, kai visuomet yra neaiškiai reglamentuotos procedūros, asmenys nežino savo teisių iki galo, tai be abejo visada atsiranda prielaidos piktnaudžiavimui“, – dėsto STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.

Muitinės departamento vadovas neslepia: situacija žinoma seniai, bet greitų pokyčių nevertėtų tikėtis. Juolab, kad nuo 2021-ųjų pašto siuntų laukia daug naujovių, numatoma panaikinti mokesčių lengvatą, tai yra siuntos bus apmokestinamos nuo nulinės vertės, dabar mokestis imamams nuo 20 eurų.

„Norėtųsi, kad tai būtų pataisyta labai greitai, tačiau kadangi keičiasi ir reglamentavimas, keisis ir apmokestinimo tvarkos ir visa kita, tai kompleksiškai tikėtis, kad labai anksčiau padarytumėme, nereikėtų, tai vargu, ar pavyks“, – mano laikinasis Muitinės departamento vadovas Jonas Miškinis.

„Mes visuomet adresatui, tai yra institucijai, kuri turi peržiūrėti teisės aktus, kuriuos mes vertinome, prašome per du mėnesius atsižvelgti į mūsų pasiūlymus ir mus apie tai informuoti. Jeigu per du mėnesius žinių negauname, patys ieškome ir klausiame, kas nuveikta“, – supažindina STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkė.

STT muitinei siūlo tiesiog supaprastinti deklaravimo procedūras, kad siuntą gavęs asmuo elektroniniu būdu pats galėtų deklaruoti pašto siuntą. Tyrimai rodo: kasmet gyventojai internetu užsisako vis daugiau prekių.

Plačiau – nuo 03.09 min.:

Žinios. Savaitgalį su 1863–1864 m. sukilėliais galima atsisveikinti Rasų kapinių koplyčioje: žmonės čia plaukia su vėliavomis