Verslas

2019.11.22 11:39

Pradėjus blokuoti nelegalias investicines paslaugas siūlančias svetaines, nuostoliai sumažėjo 5 kartus

Kornelija Mykolaitytė, ELTA2019.11.22 11:39

Lietuvos bankui (LB) praėjusių metų liepą pradėjus blokuoti nelegalias investicines paslaugas siūlančias interneto svetaines, gyventojų patirti nuostoliai sumažėjo penkis kartus: per 10 šių metų mėnesių jie dėl sukčių prarado 239 tūkst. eurų, kai per tą patį laikotarpį pernai ši suma siekė 1,136 mln. eurų.

„Pinigų viliojimo scenarijus iš esmės yra tas pats: interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose lietuvių kalba yra pateikiamos žinomų žmonių „sėkmės istorijos apie atrastus itin pelningus investavimo būdus“. Auksinė taisyklė šiuo atveju – itin atsargiai vertinti tokius pasiūlymus, neskubėti ir neinvestuoti į priemones, kurių nesuprantate“,– pranešime sako LB Investicinių paslaugų priežiūros skyriaus atstovė Irena Valiušaitienė.

Pasak LB pranešimo, gyventojai praranda mažiau pinigų, tačiau jų nesėkmingos investicijos vis dar yra susijusios su tuo, kad jie dažniausiai tinkamai neįvertina rizikos ar jos nesuprasdami investuoja lėšas į neaiškios kilmės priemones ir didžiąją dalį investuotų pinigų, o neretai ir visus, praranda.

Informacija dažnai skelbiama suklastotose svetainėse, kurių išvaizda ir pavadinimai yra panašūs į populiarių žiniasklaidos priemonių, reklamose (nesvarbu – interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose ar sms žinutėse) pateikiamos aktyvios nuorodos, kurias paspaudę klientai nukreipiami registruotis ir atsidaryti prekybines paskyras neteisėtai investicines paslaugas Lietuvoje siūlančių ar teikiančių bendrovių interneto svetainėse. Užsiregistravę klientai labai greitai sulaukia primygtinių siūlymų kuo greičiau pervesti investavimui skirtus pinigus ir žadama labai greitai uždirbti didelį pelną. Tokios „investicijos“ paprastai baigiasi prarastais pinigais.

Lietuvos bankas pastebėtas įtartinas svetaines operatyviai įtraukia į nuolat atnaujinamą juodąjį sąrašą (dabar jame 145 interneto svetainės, kuriose nelegaliai siūlomos finansinės paslaugos), o nustatęs paslaugų teikimo faktą – su teismo leidimu įpareigoja interneto paslaugų teikėjus jas blokuoti ir papildomai įtraukia į blokuojamų interneto svetainių sąrašą.

Šiuo metu jau užblokuota beveik 40 nelegalių interneto svetainių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt