Verslas

2019.11.21 11:13

Seimas bando užstoti ūkininkus, bet ketina bausti nevengiančius išgerti ar rūkyti

Jonas Deveikis, LRT.lt, ELTA2019.11.21 11:13

Seimo nariai ketvirtadienį diskutavo, kokius akcizus nuo kitų metų taikyti alkoholiui, tabako gaminiams bei kurui. Bene daugiausiai diskusijų sukėlė klausimas, ar reikia didinti akcizą ūkininkų dyzelinui. Vieni teigė, kad tai galutinai palaidos ūkininkus, tačiau kiti oponavo, kad būtina didinti akcizus, norint padidinti pensijas.

Seimas ketvirtadienį svarsto Vyriausybės ir prezidento siūlomus akcizo tarifo didinimus kurui, alkoholiui ir tabakui.

Po svarstymo Seime iš dalies buvo pritarta Finansų ministerijos projektui nuo kitų metų didinti akcizus kurui ir alkoholiui. Už balsavo 59, prieš – 10, o susilaikė 38 Seimo nariai.

Tiesa, akcizus alkoholiui ir kurui ketinama didinti tiek, kiek anksčiau ir siūlė Vyriausybė, tačiau Seimas nesutiko nubausti ūkininkų, todėl akcizas žaliam dyzelinui kitais metais galėtų didėti tik 4 eurais (siektų 60 eurų už 1000 litrų).

Kam dirba Vyriausybė

Seimo narė Gintarė Skaistė pažymi, kad kyla klausimas, kieno yra ši Vyriausybė ir kam ji dirba.

„Noriu pasakyti, kad šiuo įstatymu Vyriausybė buvo suplanavusi gauti 62 mln. Išlaidas norite didinti, daug yra prisiregistruota pasiūlymų, tačiau kai ateina klausimas didinti mokesčius, valdančiosios daugumos aš nebematau. Galiu pasakyti, kad pritarta tik dviem trečdaliams visų mokestinių pasiūlymų. O įstatymai, kuriems buvo pritarta (komitete), į biudžetą surinks 42 mln. eurų“, – sako G. Skaistė.

Tačiau ji pastebi, kad lengva ranka buvo atmestas šildymui skirtų gazolių akcizų didinimas, taip pat buvo atmestas prezidento ir Vyriausybės pasiūlytas akcizo didinimas žaliam dyzelinui.

„Todėl pajamų iš akcizų didinimo bus tik 1 mln. eurų, kai Vyriausybės siūlymas turėjo sugeneruoti 6 mln. eurų, o Prezidento – net 17 mln. eurų“, – pastebi G. Skaistė.

Ji teigia, kad jeigu būtų pritarta Vyriausybės ir prezidento akcizų pasiūlymams, tai valstybės biudžetas gautų 30,8 mln. eurų daugiau pajamų. „Jau šiandien būtų galima pritarti prezidento pasiūlymui indeksuoti pensijas ir jas labiau didinti“, – pastebi G. Skaistė.

Stojo ginti ūkininkų

Seimo narys Bronius Bradauskas sako, kad kitų metų biudžetas kelia juoką ir ašaras. Jis teigia, kad niekas neanalizuoja gyvenimo kaime ir kaip išgyventi ūkininkams.

„Kaip jiems išgyventi, kai kainos kyla. Žemės mokestis per keletą metų pakilo dvigubai. Tiktai absoliučiai jokios paramos ūkininkams. Norime su šiais mokesčiais pasmaugti ūkininkus. Nuvaryti juos nuo žemės. Palikti tiktai stambius ūkius. O kaip gyvens smulkieji, kurie turi po 100 hektarų, – niekam tai neįdomu, tegul jie kapstosi“, – sako B. Bradauskas.

Jis kreipėsi į valstiečius klausdamas: koks jų tikslas, ar sužlugdyti mažuosius ūkininkus ir palikti tik didžiuosius ūkius.

„Kada pamatome, kad ūkininkas dar šiek tiek alsuoja, atimkite iš jo dar paskutinį kąsnį. Sarmata, sarmata. Siūlau nepritarti visiems akcizų pakeitimams, kurie yra susiję su ūkininkais. (...) Vargas tiems ekonomistams, kurie galvoja, kad 10 proc. akcizą pakėlęs gausi 10 proc. daugiau. Čia ne aritmetika. (...) Padedame kaimyninėms valstybėms, bet tik ne sau“, – piktinasi B. Bradauskas.

Kaimo reikalų komiteto narys Andriejus Stančikas pažymi, kad apie 60 proc. ūkininkų yra pensininkai, todėl neverta papildomai apmokestinti ūkininkų, siekiant didinti pensijas, nes tai būtų pinigų perdalinimas iš vienos kišenės į kitą.

Toliau verdant diskusijoms, kokį akcizą reikia taikyti ūkininkų dyzelinui, Mykolas Majauskas pažymi, kad reikia pritarti Prezidento siūlymui. „Atkreipiu dėmesį, kad didžiąja dalimi lengvatų naudojasi didieji ūkininkai, o mažieji ūkininkai tų lengvatų turi mažiau, todėl toks mokestinis pakeitimas jiems nebūtų žalingas. (...) Taip pat Prezidento siūlymas didinti akcizą gazoliui iki 146 eurų į biudžetą padėtų surinkti papildomus 17 mln. eurų“, – sako M. Majauskas.

Jis taip pat pažymi, kad dabartiniai siūlymai dėl akcizų – chaotiški. Pavyzdžiui, priėmus dabartinius siūlymus dėl akcizų didinimo etilo alkoholiui, jie būtų net 1,5 karto didesni nei Lenkijoje ir 1,3 kartus didesni nei Latvijoje, todėl ragina jiems nepritarti ir diskutuoti iš naujo.

Galutinį sprendimą dėl akcizų didinimo Seimas priims balsavimo dėl įstatymo metu.

Finansų ministerijos siūlymai

Finansų ministerija siūlo, kad etilo alkoholiui už gryno etilo alkoholio hektolitrą akcizų tarifas nuo 2020 m. kovo 1 d. didėtų nuo 1832 iki 2025 eurų.

Finansų ministerija pažymi, kad, remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis apie alkoholinių gėrimų pardavimus, per penkerius metus etilo alkoholio rinka susitraukė 7,2 proc., kai vyno ir kitų fermentuotų gėrimų traukėsi apie 37,5 proc., tarpinių produktų – 83,8 proc., alaus – 23,6 proc.

Padidinus akcizų tarifą etilo alkoholiui, dėl mokestinių veiksnių 0,5 l stipraus gėrimo vidutiniškai galėtų pabrangti apie 0,45 euro, prognozuoja Finansų ministerija.

Degalams nuo 2020 m. sausio 1 d. siūloma standartinį akcizų tarifą bešviniam benzinui didinti 7,3 proc., iki 466 eurų už 1 tūkst. litrų produkto, standartinį akcizų tarifą gazoliams – iki 372 eurų.

Padidinus akcizų tarifą bešviniam benzinui, dėl mokestinių veiksnių jo kaina galėtų padidėti apie 0,04 euro už litrą, tačiau galutinė kaina vartotojui priklausys nuo kitų, nemokestinių veiksnių naftos ir degalų rinkose.

Gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio veiklos, įskaitant akvakultūros ar verslinės žvejybos vidaus vandenyse veiklą, subjektams žemės ūkio produktų gamybai būtų taikomas 60 eurų už 1 000 litrų produkto akcizų tarifas, per vienus metus neviršijant Vyriausybės nustatytų gazolių kiekių. Lengvatos taikymo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

Seimas nusprendė nepritarti siūlymui naikinti akcizų lengvatą šildymui skirtiems gazoliams (buitiniam krosnių kurui), tepalinėms alyvoms ir skystajam kurui (mazutams), nes, kaip pažymi Seimo Kaimo reikalų komitetas, tai labiausiai paliestų smulkiuosius ūkius ir nepalankiose ūkininkauti vietovėse ūkininkaujančius ūkininkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt