Naujienų srautas

Verslas2019.11.21 16:37

Šalyje populiarėjanti investicija į būstą Lietuvos bankui kelia nerimą

Nekilnojamasis turtas lietuviams – suprantamiausia sritis investuoti. Pakilus algoms, pagerėjus „ekonominei nuotaikai“, žmonės perka būstą. Jo nuoma pernai atnešė didžiausią uždarbį iš visų investicijų. Būstas nuomai jau sudaro penktadalį viso būsto šalyje. Bet Lietuvos bankas sako, kad šitoks vadinamųjų antrinių butų graibstymas jau kelia susirūpinimą.

Turėtų pinigų, iškart pirktų dar vieną butą. Kurioje sostinės vietoje, rodytis nenorinti moteris seniai nusižiūrėjusi. Kruopščiai kiekvieną eurą skaičiuojanti vilnietė sako, investuoti į NT buvo protingiausias variantas. Dabar jos šeima – dviejų butų savininkai. Vienas išnuomotas.

Obligacijos, draudimas ar privati pensija, vilnietė įsitikinusi, mažiau ar visai nepelninga. O, pavyzdžiui, pirkti akcijas gal ir apsimokėtų, bet daug rizikos.

Norinčių išsinuomoti būstą – pilni skelbimai. Kur gyventi, reikia į miestus iš atokiau atvykusiems darbuotojams, studijuojančiam jaunimui. Šis, beje, namų ieško, kuo arčiau darbo. Nauji butai didmiesčiuose dabar apskritai esą statomi kone vien nuomai. O investuoja į tai ne tik gyventojai, bet ir įmonės.

„Nuoma, pajamos iš nuomos auga paskutinius kelis metus ir, na, Vilniuje tai yra 5-7 proc. augančios nuomos kainos. Reiškia, iš to pačios prieaugio tu galėsi dengti savo tas nuomos išlaidas. Taip pat turtas ilguoju laikotarpiu išlaiko savo vertę“, – sako Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.

Kasmet skelbiamas Investicijų indeksas rodo, kad pernai didžiausią grąžą gavo būtent tie, kas investavę į būstą nuomai.

„Per pastaruosius dvejus metus, nevisus šiuos metus ir praėjusius metus, antrinių būstų rinkos dalis padidėjo 1 proc. punktu. Ir dabar maždaug penktadalis viso būsto fondo yra būtent tie antriniai būstai“, – tvirtina Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius.

Tačiau tai, kad vadinamasis antrinis būstas perkamas iš paskolų, jau kelia susirūpinimą centriniam bankui. Mat perkamas jis neretai už skolintus pinigus. Dalis žmonių turi po kelias tokias paskolas ir net dabar, kai ekonomika auga, vėluoja laiku mokėti įmokas bankui. O prognozė skelbia, ūkio augimas nebus amžinas.

„Neinvestuokit visų pinigų į NT, iš tikrųjų diversifikacija yra ta auksinė taisyklė. Kuri galioja visais atvejais. Investuoti vien į būstą yra per daug rizikinga. Net būstas nėra vis dėlto visiškai saugi investicija. Kaip krizė parodė, ir būstų kainos gali labai sumažėti. Per krizę sumažėjo 30 proc., kai kuriais atvejais net per pusę kainos“, – teigia T. Garbaravičius.

Būsto nuomai pirkimas audrina ir taip rekordiškai aktyvią rinką, kartu esą kelia ir kainas. Bet bankai šiemet jau pristabdė skolinimą statybų bendrovėms, nes dalis jų prisiskolinusios rizikingai daug. Kai kurios statybų įmonės jau skelbia apie bankrotus.

Bet, Mokesčių inspekcijos teigimu, daugėja žmonių kurie būstą nuomoja legaliai. Tačiau, NT plėtotojų skaičiavimu, šešėlyje dar gali būti maždaug trys ketvirtadaliai nuomos rinkos. O valdžios numatyta naujovė – kiekvienam nuomojamam objektui po verslo liudijimą – šešėlį gali dar padidinti.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 08.20 min.:

Panorama. Į naujas istorijas klimpstantis Narkevičius: įstatymų nepažeidžiau
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi