Istorijos

2019.11.20 18:37

Londone dirbančios lietuvės odontologės: specialiai dėl šių paslaugų skristi į Lietuvą jau nebeapsimoka

Giedrė Čiužaitė, Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO projektas „4 milijonai", LRT.lt2019.11.20 18:37

Didžiojoje Britanijoje reklamuojama mažiausiai dešimt odontologijos klinikų, kuriose dirba personalas iš Lietuvos. Didžioji dalis klientų jose – taip pat lietuviai. Odontologė Rūta Trapnauskė LRT RADIJUI sako, kad dauguma jos pacientų į Lietuvą dantų tvarkytis jau nebegrįžta. Tarp priežasčių yra ne tik kaina, bet ir neturėjimas pas ką grįžti.

Projektas „4 milijonai“. Londone dirbančios lietuvių odontologės: efektyviausias marketingas – iš lūpų į lūpas

Paviliojo karjeros galimybės

Dažnai girdime, kad viena iš priežasčių, dėl kurios Britanijoje gyvenantys lietuviai bent trumpam grįžta į Lietuvą – vizitai pas odontologus. Tačiau Rytų Londone, Poplaro rajone veikiančioje klinikoje, dirbančios dantų gydytojos Aistė Volkytė, Rūta Trapnauskė ir Giedrė Kulikauskienė sako, kad vis daugiau Jungtinėje Karalystėje įsikūrusių lietuvių renkasi paslaugas arčiau namų. Vien Londone veikia apie 10 privačių klinikų, kurios įkurtos lietuvių, dirba jose odontologai iš Lietuvos ir lankosi daugiausiai lietuviai.

R. Trapnauskė baigė studijas Vilniaus universitete, tačiau gimtosios šalies sostinėje neužsiliko. „Padirbau tiktai vienerius metus Vilniuje. Iš tikrųjų jaunam specialistui gerą darbą Vilniuje rasti nėra taip lengva, kai studijas esi ką tik baigęs. Pradėjau dairytis galimybių užsienyje. Gavau darbo pasiūlymą ir dėl to atvykau į Londoną“, – emigracijos priežastį nupasakojo jaunoji odontologė. – Čia dirbu jau trejus metus“.

Pasak merginos, tai nebuvo vienintelė priežastis, dėl ko ji atvyko į Londoną. „Ir karjeros, ir tobulėjimo galimybės čia, Londone, yra tikrai labai puikios“, – tikina R. Trapnauskė.

„Lietuvoje tiesiog turime per daug šių specialistų“

R. Trapnauskei antrina ir nuo 2011-ųjų Anglijoje gyvenanti Giedrė Kulikauskienė, kuri Lietuvoje spėjo padirbėti taip pat vos vienerius metus. „Studijas baigiau Kaune. Pati esu taip pat iš Kauno. Dėl darbo teko važinėti į kitus miestus. Važinėjimas buvo tolimas ir varginantis, tad nusprendžiau, taip pat, kaip ir Rūta, paieškoti karjeros galimybių kitur, – pasakoja G. Kulikauskienė.

Pasak jos, odontologo darbą Lietuvoje surasti yra sudėtinga, nes paruošiama labai daug šios profesijos specialistų. „Netgi patys universitetų dėstytojai apie tai kalba, kad jų (odontologų – LRT.lt) yra paruošiama per daug. Lietuvoje mes tiesiog turime per daug šių specialistų, – sako Londone dirbanti odontologė iš Kauno. – Dėl to aš esu čia (Londone – LRT.lt) ir tuo džiaugiuosi“.

Kiek ilgiau – du su puse metų – Lietuvoje pagal savo profesiją dirbo Aistė Volkytė. Mergina sako, kad visuomet ją dominusi periodontologija.

„Tai yra sritis apie dantenų ligas. Labai norėjau daugiau apie tai studijuoti ir plėsti savo žinių bagažą šioje srityje. Tačiau Lietuvoje tais metais, kai aš bandžiau stoti, dvejuose universitetuose buvo priimamas tik vienas periodontologas. Tai įstoti, be abejo, buvo daug sunkiau. Dėl šios priežasties pradėjau studijų žvalgytis kitur, – sako žinių žingeidi Londono lietuvė. – Dėl kalbos barjero Anglija pasirodė tinkamas variantas studijoms.“

Tėvynėje niekas nelaukia

Mergina sėkmingai įstojo į periodontologijos studijas Londone ir jau antrus metus studijuoja Didžiosios Britanijos sostinėje. „Dar liko pora metų. Studijomis tikrai labai džiaugiuosi. Manau, kad aš nebūčiau turėjusi tokių galimybių Lietuvoje, kokias aš turiu čia“, – įsitikinusi būsima periodontologė.

Odontologės sutartinai teigia, kad paslaugų kainos, palyginus Londoną ir didžiuosius Lietuvos miestus, jau skiriasi labai nedaug. Pasak jų, skristi specialiai dėl odontologo paslaugų į Lietuvą jau nebeapsimoka. „Nėra taip, kad visi važiuoja į Lietuvą taisytis dantų. Didelė dalis lieka čia, nes čia jie tiesiog gyvena ir jiems patogiau“, – tikina G. Kulikauskienė.

Savo kolegei antrina ir Aistė. Pasak jos, daug pacientų pasidalina savo asmenine patirtimi, kuri byloja, kad į gimtinę dažnam nėra priežasčių grįžti.

„Pacientai sako, kad grįžti į Lietuvą nėra ko. Vidutinio amžiaus žmonės užsimena palaidoję savo tėvus arba juos atsivežę čia, o vaikai gimę ir užaugę taip pat čia. Tokiems žmonėms nėra nei kur, nei pas ką grįžti Lietuvoje, – konstatuoja A. Volkytė. – O grįžti vien dėl dantų gydymo tikrai neverta“.

Į Lietuvą – vesti kursų

Rūta sako taip pat pastebinti, kad lietuviai keičia savo įpročius. „Daug pacientų pradeda persigalvoti ir nebevažinėti į Lietuvą, nes ir komplikacijų gali būti, o jei gydytojas yra Lietuvoje, tai viskas – daug sudėtingiau“, – sako R. Trapnauskė.

Rūta ir Giedrė sako besijaučiančios stiprios savo profesijoje, o atsiradus galimybei grįžtų į Lietuvą. Aistė prisipažįsta, kad planų grįžti į Lietuvą neturi. Tam mergina turi svarią priežastį – sužadėtinis gimęs ir augęs čia, Londone. „Jis visiškai nelinkęs kraustytis į Lietuvą. Juo labiau jis dirba finansų srityje, tai Lietuvoje jis neturėtų tokių galimybių, kokias turi čia“, – įsitikinusi A. Volkytė.

Vis tik savo gimtinei Aistė durų neužtrenkia. Mergina sako galvojanti apie galimybę įgytas žinias po periodontologijos studijų per projektus ar kursus skleisti Lietuvoje.

Pokalbis su odontologėmis – įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius

Projektas „4 milijonai“. Londone dirbančios lietuvių odontologės: efektyviausias marketingas – iš lūpų į lūpas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.