Verslas

2019.11.20 12:12

Nausėda užsimena, dėl kokios „raudonos linijos“ jis biudžeto nepasirašytų

Vaidotas Beniušis, BNS 2019.11.20 12:12

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nepasirašytų biudžeto įstatymo, jei jis prieštarautų konstitucinėms nuostatoms dėl fiskalinės drausmės.

„Viena raudonoji linija yra labai akivaizdi (...). Jeigu tai prieštaraus mūsų fiskalinės drausmės įstatymui, kuris yra konstitucinis, aš niekaip negalėsiu pasirašyti“, – žurnalistams Pabradės kariniame poligone sakė prezidentas.

Šalies vadovas sakė kol kas nenorintis vertinti atskirų įstatymų projektų dėl mokesčių, nes procesas vyksta parlamente chaotiškai, tačiau dar kartą sukritikavo iniciatyvas mokesčių pakeitimus įvesti kartu su nauju biudžetu be ilgesnio pereinamojo laikotarpio.

„Yra daug visokio chaoso, jis vis tiek turės baigtis per artimiausias savaites, kadangi biudžetą turime priimti. Kai bus galutinis karkasas, galutinis biudžeto projektas, tada ir kalbėsime“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Aš matau tikrai problemą įvedinėjant mokesčius su įsigaliojimu vos ne kitą dieną. Tokią praktiką jau esame savo šalyje išbandę, niekam ji nepatiko, ji sunervino ir verslo visuomenę ir klausimas, ar davė tą rezultatą, kurio buvo tikėtasi“, – pridūrė prezidentas.

Nausėda: sprendžiant dėl GPM dalis parlamentarų žiūri savo interesų

Seimo Biudžeto ir finansų komitete sprendžiant dėl Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisų, dalis parlamentarų žiūrėjo savo, o ne valstybės interesų, teigia šias pataisas inicijavęs prezidentas Gitanas Nausėda.

Šalies vadovo pateiktos pataisos numato didinti didesnių kaip 35 tūkst. eurų individualios veiklos metinių pajamų bei su darbo santykiais nesusijusių pajamų apmokestinimą.

„Komitetas, pirmiausia, man atrodo, pernelyg susifokusavo į savo atskirų narių situaciją. Kai kurie nariai turi dideles individualias pajamas arba jų žmonos turi dideles individualias pajamas. Kiti nariai turi daug nekilnojamojo turto ir staiga tapo didžiaisiais kovotojais už idėją, nors jų turtas uždirba dideles nuomos pajamas“, – žurnalistams Pabradės kariniame poligone trečiadienį sakė G. Nausėda.

„Gaila, kad mes savo valstybės politiką aukojame asmeninės kišenės vardan. Tikėkimės, kad didžioji Seimo narių dalis yra labiau patriotiški ir mato ne tik savo asmeninę gerovę, bet ir valstybės gerovę taip pat“, – pridūrė prezidentas.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį padarė pertrauką svarstant G. Nausėdos teikiamas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas. Tai reiškia, kad prezidento pasiūlymai nebus svarstomi kartu su 2020 metų biudžeto projektu.

G. Nausėda siūlo nuo 15 iki 20 proc. pajamų didinti mokestį už dividendus (juridiniams asmenimis toliau būtų taikomas 15 proc. tarifas), turto pardavimą ar nuomą, ne darbdavio honorarus, už lošimų laimėjimus, dovanas ar prizus.

Individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų, kurios per metus viršys 35 tūkst. eurų ir kurioms dabar yra apmokestinamos 15 proc. GPM, tarifą siūloma laipsniškai didinti iki 20 proc., kuris būtų taikomas per metus pasiekus 45 tūkst. eurų ribą. Individualios veiklos pajamų iki 35 tūkst. eurų apmokestinimas nedidėtų.

Prezidentas siūlo nekeisti lengvatinio 5 proc. GPM tarifo pajamoms, gautoms pardavus atliekas, taip pat 15 proc. tarifo ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokoms.