Verslas

2019.11.20 10:01

Seimo komitetas nusitaikė į vidurinę klasę – jai atlyginimas į rankas kitais metais galėtų mažėti

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2019.11.20 10:01

Seimo biudžeto ir finansų komitetas pritarė Algirdo Butkevičiaus siūlymui neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) kitais metais didinti iki 400 eurų bei sumažinti jo taikymo „lubas“. Tačiau konservatorius Mykolas Majauskas pažymėjo, kad dėl to kitais metais pajamos sumažės 230 tūkst. gyventojų, popieriuje gaunančių nuo 1506 iki 2500 eurų.

Keturi „valstiečiai“ Seime pateikė siūlymą didinti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Siūloma, kad metinei pajamų daliai, viršijančiai 84 VDU dydžio sumą (104 tūkst. per metus), būtų taikomas 32 proc. pajamų mokesčio tarifas, vietoje 27 proc.

Taip pat vietoje 400 eurų iki 350 eurų siūloma lėtinti NPD augimą.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys, konservatorius M. Majauskas pastebi, kad taip vis dar bandoma taisyti „milijardo–milijonui“ mokesčių reformos klaidas.

„Pirmoji klaida – didžiausias pajamas gaunantiems mokesčiai yra mažesni nei gaunantiems mažiausias pajamas. Antroji klaida – nepamatavome, kiek kainavo tas milijardas milijonui“, – sako M. Majauskas

Anot jo, NPD didinimas neleidžia į valstybės biudžetą surinkti pakankamai pajamų, kurių reikia mokytojų ir gydytojų atlyginimams didinti.

Jis teigia, kad padidinus NPD iki 400 eurų, valstybės biudžetas netektų apie 170 mln. eurų, o NPD augimą lėtinant iki 350 eurų, valstybės biudžetas netektų apie 100 mln. eurų. Todėl konservatorius klausia, ar nereikia pagalvoti apie galimybę dar labiau mažinti NPD augimo. Anot jo, konservatoriai siūlė iš viso sustabdyti NPD augimą, kad būtų laikomasi įsipareigojimų didinti atlyginimus mokytojams ir medikams.

Tačiau nepritarus pirmajam siūlymui, BFK komitete buvo imtasi svarstyti Algirdo Butkevičiaus siūlymą NPD didinti nuo 2020 metų iki 400 eurų, o nuo 2021 metų iki 500 eurų. Tačiau jo taikymo riba, šiuo metu siekianti 2 vidutinius darbo užmokesčius (VDU – dabar apie 1289 eurai), kitąmet būtų sumažinta iki 1,5, o 2021 metais – iki 1,3 VDU.

A. Butkevičius pažymi, kad jo tikslas – padėti tiems, kurių pajamos yra santykinai mažesnės, nes iki 1 VDU per mėnesį gauna 612 tūkst. asmenų šalyje.

M. Majauskas teigia, kad jei nebus pritarta siūlymui NPD didinti iki 350 eurų, o taikymo ribą palikti 2 VDU, pagal A. Butkevičiaus pateiktą pasiūlymą, pajamos į rankas kitais metais sumažėtų tiems asmenims, kurių mėnesis darbo užmokestis siekia nuo 1,1 iki 1,8 vidutinio darbo užmokesčio.

M. Majauskas pastebi, kad pritarus siūlymui, asmenų, gaunančių nuo 1506 eurų iki 2500 eurų, atlyginimas kitais metais sumažėtų.

„Tokių žmonių yra apie 230 tūkst. o tai yra apie 21 proc. dirbančiųjų. Dėl jūsų pasiūlymo kitais metais jų atlyginimas nedaug, bet sumažės“, – pastebi M. Majauskas bei priduria, kad neatsakinga taip elgtis.

Tačiau A. Butkevčius pažymi, kad čia nėra jokia mokesčių reforma, kuri yra daroma greituoju būdu. „Tai yra mokesčių politikos ideologijos klausimas. Konservatorių tikslas yra liberalus kelias, kuo platesnį žmonių skaičių paimti ir jiems pritaikyti. Tačiau kairiųjų ir centro partijų tikslas yra didinti realias pajamas tiems, kurie gauna mažesnį darbo užmokestį. Tai ši pataisa tą ir sprendžia“, – sako A. Butkevičius.

Seimo biudžeto ir finansų komitete buvo pritarta tokiam siūlymui. Už balsavo 6 komiteto nariai, susilaikė – 1. Toliau įstatymas bus svarstomas plenariniame Seimo posėdyje.

Komitete taip pat buvo pritarta siūlymui didžiausią GPM tarifą didinti nuo 27 iki 32 proc. Juo nuo kitų metų būtų apmokestinama metinė pajamų dalis, kuri viršija 84 VDU, o nuo 2021 metų – 60 VDU.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt