Verslas

2013.01.31 09:36

Premjeras: „Gazprom“ reikalavimai yra neįvykdomi

Premjeras patvirtino – Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ mainais už mažesnę dujų kainą reikalauja, kad Lietuva atidėtų pagal Europos Sąjungos direktyvą pradėto dujų ūkio skaidymo terminus. 

Premjeras patvirtino – Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ mainais  už mažesnę dujų kainą reikalauja, kad Lietuva atidėtų pagal Europos Sąjungos direktyvą pradėto dujų ūkio skaidymo terminus.

Tokias sąlygas praeitą savaitę išsakė su Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos atstovais Vilniuje susitikęs „Gazprom“ viceprezidentas Aleksandras Medvedevas. Premjeras sako, kad Europos Komisijos paramą turinti Lietuva šokti pagal „Gazprom“ dūdelę neketina, praneša LRT televizijos laida „Panorama“.

Lietuvos premjeras sako iš energetikos eurokomisaro Briuselyje dar kartą išgirdęs, kad Europos Komisija remia Lietuvos dujų ūkio pertvarką  pagal Trečiojo energetikos paketo reikalavimus.  

„Norėjome išgirst jų nuomonę atskirai, ar Europos Sąjunga, pati Komisija dalyvaus iškilus ginčui arbitraže, teismuose, kur dabar vyksta tam tikri faktai su „Gazprom“. Buvo tikrai atvirai, korektiškai, diplomatiškai atsakyta, kad mes turime visi, būdami ES nariais, vadovautis ES taisyklėmis, ir tikrai jie yra pasiruošę kartu, padedant Lietuvai, įgyvendinti Trečiąjį energetikos paketą dujų sektoriuje“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Ši parama, anot premjero, Lietuvai labai svarbi vėl išgirdus „Gazprom“ sąlygą, kad mažesnių dujų kainų Lietuva gali tikėtis tik nukėlusi dujų sektoriaus pertvarkymo pagal Trečiają ES direktyvą terminus. Premjeras patvirtino – šį reikalavimą darbo susitikime Vilniuje praeitą savaitę išsakė „Gazprom“ viceprezidentas Aleksandras Medvedevas.

„Reikalavimai mūsų valstybei yra neįvykdomi. Čia nėra jokia paslaptis. Jie labai norėtų, kad Trečiasis energetikos paketas arba jo įgyvendinimas būtų nukeltas vėlesniam laikui. Bet jiems buvo aiškiai pasakyta ir pabrėžta, kad šitas sprendimas nebus priimtas“, – sakė A. Butkevičius.

Pasak premjero, Lietuva dujų ūkio pertvarką, kaip ir žadėjo, turėtų baigti 2014-aisiais, o tiekimo ir skirstymo veiklų atskyrimas, jo nuomone, neturėtų būti siejamas su dujų kaina.

Ekspertas: „Gazprom“ rūpi dujų sektoriaus reforma

„Gazpromą domina gamtinių dujų įstatymo įgyvendinimas ir Lietuvos dujų sektoriaus reforma, kuria siekiama atskirti tiekimą nuo kitų veiklų. Lietuvą domina, be jokios abejonės, kaina. Norėčiau pabrėžti, kad sprendimas dėl kainos yra „Gazprom“ rankose. Dėl pardavimo kainos sprendžia „Gazprom“, dėl pirkimo – „Lietuvos dujos“ , kurios neturi rimtų svertų Lietuvos dujų valdyboje“, – sako energetikos ekspertas  Romas Švedas.

„Linkėčiau Lietuvos vyriausybei neatsisakyti vieno pamatinio principo – siekti dujų rinkos, siekti, kad atsirastų alternatyvus dujų tiekėjas  – tai „Gazprom“ nenaudinga“, – priduria R. Švedas.

„Tai nėra visiškai lygiavertės derybos, nes iš vienos pusės vyriausybė derasi su įmone – vienas nelygiavertiškumas, nors tos įmonės ekonominė galia gal būt yra ir yra stipresnė už mūsų valstybę. Ir iš kitos pusės – derybose yra įstatymas arba kaina. Mes žinome, kad mes įgyvendiname ES politiką, ES mus remia ir čia nėra jokio klausimo. Ir dabar būtų gerai neatsisakyti to principo ir iš tikrųjų nuosekliai įgyvendinti savo tikslą“, – teigia R. Švedas.

„Gazprom“ spaudos tarnyba tvirtina informacijos apie Vilniuje vykusį susitikimą neturinti, todėl nieko nekomentuoja. Premjeras, metų pradžioje žadėjęs, kad sausį prasidės derybos su „Gazprom“ dėl mažesnių dujų kainų, praeitą savaitę vykusio susitikimo derybomis irgi nevadina. Esą kol nesudarytos derybų grupės, nenumatyti derintini klausimai, vyksta tik darbo susitikimai.