Naujienų srautas

Verslas2019.11.20 14:32

Vienoms davė, kitos net negaus: dalis nėščiųjų motinystės išmoką gali pamiršti, nors anksčiau ji būtų priklausiusi

atnaujinta 16.14

Geros žinios spalio pabaigoje aplankė savarankiškai dirbančias, bet dėl nėštumo darbo tęsti negalinčias moteris, – priešingai nei anksčiau, jos galės gauti motinystės išmoką. Tačiau nauja tvarka – prasta žinia reikiamą stažą turinčioms, bet visą nėštumo laikotarpį nedirbusioms moterims.

Nuo spalio 30 d. įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią motinystės išmoka mokama moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė savarankišką veiklą ir todėl tapo neapdraustos.

Kaip nurodo socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė, pakeitimas susijęs su Konstitucinio Teismo išaiškinimu, todėl įsigaliojo be pereinamojo laikotarpio.

Įstatyme nurodoma, kad teisę į motinystės išmoką turi asmuo, kuris „yra apdraustas motinystės socialiniu draudimu“, išskyrus atvejus, kai moteris tampa neapdrausta nėštumo metu.

„Taip buvo atsižvelgta į Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriame pripažinta, kad nėštumo metu savo veiklą nutraukusios moterys turi turėti teisę į motinystės išmoką“, – sako E. Samoškaitė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, informuodama apie pokyčius, atkreipė dėmesį, kad anksčiau daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą nėštumo metu, motinystės išmoka nebūdavo mokama, nepaisant fakto, kad jos turėjo reikiamą socialinio draudimo stažą.

Konstitucinio Teismo vertinimu, tokia padėtis prieštaravo konstituciniam teisingumo principui, todėl Seimas pritarė pakeitimams, kurie sudaro sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, jei jos yra įgijusios reikiamą stažą ir tapo nedraustos nėštumo metu.

Tai labai aktualu sportininkėms ir savarankiškai dirbančioms moterims, kurios išeina iš darbo arba nebegali vykdyti savo ligtolinės veiklos nėštumo metu.

Tačiau dėl naujojo pakeitimo į keblią situaciją patenka moterys, kurios reikiamą socialinio draudimo stažą turi, bet visą nėštumo laikotarpį nebuvo draustos, kitaip tariant – nedirbo.

Jeigu moteris visą nėštumo laikotarpį nedirba, negauna darbo užmokesčio arba nevykdo savarankiškos veiklos, motinystės išmoka jai nemokama, nes, kaip aiškina ministerija, motinystės išmokos tikslas – kompensuoti dėl vaikelio gimimo netektas pajamas.

Jeigu tokių pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, visą nėštumo laikotarpį nebuvo, nurodo ministerija, tuomet nėra galimybių jų kompensuoti, nepriklausomai nuo to, koks stažas sukauptas.

„Socialinis draudimas veikia pagal principą, kad nustatytą laiką yra mokamos įmokos, todėl, įvykus draudiminiam įvykiui (tai yra netekus darbo pajamų dėl kūdikio gimimo), gaunamos išmokos, kurios kompensuoja prarastas pajamas. Tačiau jeigu darbo pajamų neprarandama, nėra ką kompensuoti“, – komentuoja E. Samoškaitė.

Anot jos, norėdama gauti motinystės išmoką, moteris privalo atitikti tris sąlygas: būti apdrausta motinystės socialiniu draudimu (išskyrus atvejus, kai nėštumo metu darbinė veikla nutraukiama);būti išleista nėštumo ir gimdymo atostogų (savanoriškos veiklos atveju – prilyginama asmeniui, išleistam nėštumo ir gimdymo atostogų); iki pirmosios šių atostogų dienos turėti 12 mėnesių motinystės socialinio draudimo stažą per paskutinius dvejus metus.

Taigi, jeigu moteris neatitinka bent vienos iš šių sąlygų, teisės į motinystės išmoką ji netenka.

Tačiau naująją tvarką gana nesunku apeiti – nėra nurodoma, kiek laiko nėštumo metu moteris privalo būti išdirbusi, vykdžiusi savarankišką veiklą ar atlikusi darbą pagal autorinę sutartį. Norint gauti išmoką, užtenka būti išdirbus vos vieną dieną ar atlikus vos vieną darbą, už kurį gautas autorinis atlygis.

„Laikas neribojamas, moteris gali būti išdirbusi (arba vykdžiusi savarankišką veiklą) kad ir vieną dieną, bet tokiu atveju jos išmoka bus labai nedidelė“, – atkreipia dėmesį E. Samoškaitė.

Motinystės išmoka apskaičiuojama, vertinat 12 paskutinių mėnesių prieš nėštumo ir gimdymo atostogas, praleidžiant vieną mėnesį. Mažiausia išmoka siekia 228 eurus.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad motinystės išmoka, t. y. išmoka, gaunama moteriai esant nėštumo ir gimdymo atostogose, neturėtų būti painiojama su vaiko priežiūros išmoka, kai vienas iš tėvų ima vaiko priežiūros atostogas, skirtas auginti vaiką.

Vaiko priežiūros išmoka pradedama mokėti po motinystės išmokos ir mokama, kol vaikui sueina vieni ar dveji metai, arba gali būti mokama iškart po vaiko gimimo, jeigu motinystės išmoka nepaskirta.

Ministras žada atlyginį žalą laiku neinformuotoms mamoms

Po kilusio pasipiktinimo socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino pranešimą, kuriuo informavo, kad viso nėštumo metu nedirbusių ir dėl to motinystės išmokų netekusių mamų lūkesčiai buvo pažeisti, nes jos nebuvo informuotos apie įstatymo pakeitimus. Tokią poziciją išsakė ministras Linas Kukuraitis.

Ministras pavedė specialistams parengti projektą, kuriuo naujosios nuostatos įsigaliojimas būtų atidėtas, o tuo laikotarpiu atsiradę mamų praradimai atlyginti, nurodoma ministerijos pranešime.

„Įstatymo pakeitimas įsigaliojo skubiai, nes buvo susijęs su savarankiškai dirbančių moterų padėties pagerinimu – šios moterys įgijo teisę gauti motinystės išmoką nutraukusios darbinę veiklą nėštumo metu. Tačiau gerinant vienos grupės padėtį negalima be pereinamųjų laikotarpių keisti taisyklių kitoms moterims, šiuo atveju mamoms, kurios turi sukaupusios reikiamą socialinio draudimo stažą, bet nėštumo metu nedirbo ir dėl to nebegali gauti motinystės išmokos. Jų lūkesčiai buvo pažeisti, todėl nuostatos įsigaliojimą atidėsime, o praradimus kompensuosime“, - teigia ministras L. Kukuraitis.

Ministras taip pat siūlo patobulinti įstatymą taip, kad jame būtų aiškiai įtvirtinama, kiek laiko būtina turėti darbines pajamas ir mokėti įmokas nėštumo metu, kad atsirastų teisė gauti motinystės išmoką, kuri mokama moteriai išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų.

Anksčiau užtekdavo stažo

LRT.lt primena, kad anksčiau motinystės išmoka buvo mokama moterims, kurios per pastaruosius 24 mėnesius turėdavo sukaupusios 12 mėnesių darbo stažą.

Motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina į dekretą, kitaip tariant, nėštumo ir gimdymo atostogų.

Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti, priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir pan.

Motinystės išmoką sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir ji gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą.

Kai moteris neatitinka sąlygų gauti motinystės išmoką iš „Sodros“, ji gali pretenduoti į vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, ši išmoka kitąmet padidės nuo 76 iki 250 eurų. Dėl šios išmokos reikia kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba pateikti prašymą SPIS informacinėje sistemoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi