Verslas

2019.11.18 11:47

Nespėjama tinkamai pasirengti valdyti sukauptus pensijai pinigus – siūloma pavėlinti anuitetų perdavimą į „Sodrą“

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.18 11:47

Metas, kai privačiai sukauptą pensiją turi pradėti mokėti „Sodra“, tolsta. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Seimo prašo pusmečiu nukelti vadinamųjų anuitetų perdavimą „Sodrai“, nes nespėjama tinkamai pasirengti valdyti gyventojų sukauptus pinigus. Seimo opozicijos atstovo teigimu, skubėti čia iš tiesų nereikia, bet, jeigu pensijų išmokų kaina per „Sodrą“ pasirodys ne ką mažesnė nei imama privačių bendrovių, esą klausimas, ar iš viso tada verta jai užkrauti dar vieną funkciją.

Ponia Vidutė subtitruoja kurčnebyliams skirtus dokumentinius ir vaidybinius filmus. Tai, sako, vienas malonumas. Moters darbo stažas – 40 metų ir 2020 metais jau sukanka pensinis amžius. Bet esą visai nesinori, kad įprastas gyvenimas staiga apvirstų aukštyn kojomis, norisi dar dirbti.

„Norėtųsi išėjus į pensiją, jeigu yra jėgų, sveikatos, kodėl ne“, – sako ji.

Senatvės pensiją „Sodra“ kas mėnesį skiria vidutiniškai tūkstančiui žmonių. O dabar ruošiasi perimti ir privačiai antroje pakopoje sukauptų anuitetų, arba kitaip, išmokų iki gyvos galvos, mokėjimą.

Laikas eina. Nuo sausio anuitetų mokėjimą perduoti „Sodrai“ numato pernykštė pensijų reforma. Bet dabar, socialinės apsaugos ir darbo viceministrės teigimu, datą būtina nukelti pusmečiu, iki liepos. Anuitetus išeinantiesiems į pensiją iki tol toliau mokės privačios bendrovės. Priežastis – viskas pasirodė sudėtingiau, nei manyta. Seimas nespėja priimti reikiamų teisės aktų.

„Pirmiausia yra valdymas, kaip mes valdysime turtą, kurį surenkame iš žmonių. Ji atliks tokias funkcijas, kurios tikrai anksčiau nebuvo priskirtos Sodrai. Tai tam, jeigu mes norime, kad viskas vyktų sklandžiai ir kad iš tiesų ilguoju laikotarpiu anuitetai būtų pigesni. Tam reikia dabar nerizikuoti, o tiesiog truputėlį pavėlinti laikotarpį“, – aiškina socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Neskubėti dabar siūlo ir Seimo opozicijos atstovas, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas. Anot jo, dabar svarbiau kitas klausimas – ar mėnesio išmokos ir jų kaina tikrai bus mažesnės, kaip žadėta.

„Iš „Sodros“ vadovybės lūpų mes girdim apie tai, kad tikrai tikėtis kažkokių stebuklų nėra. Pasvėrus pliusus ir minusus, aš matau, kad daugiau minusų, negu pliusų. Išskyrus tai, ką teigia vėlgi vadovybė, kad ilgalaikėje perspektyvoje galima tikėtis geresnių rezultatų. Kaip mes kiekvienas suprantame tą ilgalaikį – Vieni pasakys, kad gal po 3 ar 5 metų, o galime pasakyti, kad po 30 metų, bet mes dažniausiai jau 30 ir nesulaukiame, išėję į pensiją“, – tikina jis.

Ponios Vidutės vienmečių teigimu, laikui, kai anuitetus mokės „Sodra“ tolstant, griūna planai šiek tiek sutaupyti, išmoką nusiperkant pigiau.

A. Sysas sako, galbūt jau išvis neverta „Sodrai“ užkrauti dar vienos funkcijos, kai pinigų jos biudžete tam neskiriama. Viceministrė siūlo reformos patvirtintos idėjos daugiau jau nekaitalioti.

Panorama. Tolsta laikas, kai privačiai sukauptą pensiją išmokės „Sodra“: prašoma bent pusmečiui nukelti anuitetų perdavimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt