Verslas

2019.11.16 18:49

Mažėja jaunųjų ūkininkų, valdininkai pripažįsta – paramai trūksta lėšų

Salomėja Pranaitienė, Dovilė Lisauskaitė , Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.16 18:49

Tarp Lietuvos ūkininkų – tik 13 proc. yra jaunųjų. Per dešimtmetį jų skaičius sumažėjo daugiau nei per pusę. Jaunieji ūkininkai sako pasigendantys didesnės paramos ir patrauklesnių sąlygų ūkininkauti. Žemės ūkio ministerijos valdininkai pripažįsta, kad paramai trūksta lėšų – per pastaruosius 6-erius metus paraiškų iš jaunųjų ūkininkų gauta dvigubai daugiau negu skirta paramos.

Penki Plungės rajono jaunieji ūkininkai augina mėsinius galvijus. Kad būtų lengviau, susikooperavo, – dalijasi technika: vienas turi traktorių, kitas – padargų. Jaunasis ūkininkas gali gauti 40 tūkstančių eurų paramą ūkiui įkurti.

„Tai palyginti maža suma įkurti ūkį ir tam ūkiui išgyventi, nes už tuos 40 tūkstančių nusiperki tik traktorių, bet to neužtenka – reikia ir padargų turėti. Neturi turto, paimti kreditą neįmanoma“, – pasakoja jaunasis ūkininkas Darius Viliušis.

„Išmoka jauniesiems ūkininkams yra mokama už pirmus 5 metus. Bet ūkininkas po 5 metų – nebe jaunasis ūkininkas. Nors visoje ES remiama iki 40 metų, Lietuvoje – tik pirmus 5 metus“, – sako Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vadovas Vytautas Buivydas.

Valdininkai pripažįsta – lėšų trūksta, o paraiškų per finansinį laikotarpį nuo 2014 iki 2020 pateikta dvigubai daugiau negu skirta paramos. Be to, jaunieji ūkininkai gali prašyti paramos ir pagal kitas priemones, kur jiems irgi yra lengvatų.

„Tarkime, parama smulkiesiems ūkiams ir parama investicijoms į žemės ūkio valdas, jaunieji ūkininkai gauna po 10 papildomų atrankos balų. Ir dar kita lengvata – veiklos srityje – „Investicijos į žemės ūkio valdas“ jauniesiems ūkininkams dar yra taikomas 20 proc. didesnis intensyvumas“, – teigia Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Dalia Rutkauskaitė.

Šiemet jauniesiems ūkininkams gauti paramą yra paprasčiau, už ją leidžiama įsigyti ne tik naujos, bet ir naudotos žemės ūkio technikos.

„Supaprastinta paramos paraiškos teikimo forma ir pats verslo planas buvo sumažintas kone dvigubai – atsisakyta perteklinių reikalavimų informacijos pildymo, dokumentų. Kitas dalykas – atsisakyta komercinių pasiūlymų teikimo, nereikėjo teikti pagrindžiančių dokumentų planuojamoms įsigyti išlaidoms“, – sako Nacionalinės mokėjimo agentūros departamento direktorius Eivydas Kaziliūnas.

Ministerijos duomenimis, dauguma jaunųjų ūkininkų kuriasi palyginti nederlingose žemėse, ūkių plotas – iki 10 ha. Neretai vien iš ūkio nepavyksta išgyventi.

„Mes galime orientuotis į didelę pridėtinę vertę sukuriantį ūkininkavimą, tokius kaip aviečių, barškių, šilauogių auginimą, sodininkystę. Nereikia daug hektarų, kad galėtumėm žemės ūkio veikla užsiimti, bet reikia požiūrio“, – tvirtina V. Buivydas.

Jaunųjų ūkininkų per dešimtmetį sumažėjo daugiau nei per pusę, dabar jų – 18 tūkstančių. Realiai ūkininkaujančių esą dar mažiau, nes dalis ūkius registruoja tam, kad lengvatine tvarka pasistatytų namą.

Plačiau žiūrėkite reportaže 10.32 min.:

Žinios. Jonavos medikų nepasitenkinimas: nors ligoninė uždirbo papildomų lėšų, šios lieka ligoninės biudžete
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt