Naujienų srautas

Verslas2019.11.14 22:46

Socialinių būstų įsigijimo problemos: ministerija kaltina finansavimo neišnaudojimu, savivaldybės – biurokratinį aparatą

Socialinio būsto eilėje laukia per 10 tūkstančių šeimų ar asmenų. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, nors didžiųjų miestų savivaldybės turi sukaupusios lėšų būstams įsigyti ar remontuoti, visų finansinių galimybių tam neišnaudoja. Vilniaus miesto savivaldybė sako, kad lėšų negali įsisavinti dėl biurokratinių trukdžių.

Namus vadinti savais Vytautas Vaitekutis kartu su žmona Rūta gali jau mėnesį. Išsėtine sklerozei sergantiems sutuoktiniams po vienuolikos metų nusišypsojo sėkmė – gavo socialinį būstą Vilniuje.

„Gyvenome mes pas mano žmonos tėvus septintame aukšte, dvylikos aukštų pastate ir su vienu gendančiu liftu“, – pasakoja vyras.

Praeina daug laiko, kol laukiantieji būsto gali įsikelti į savus namus. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro, savivaldybės turi sukaupusios per 13 milijonų eurų, už kuriuos galėtų įsigyti daugiau socialinių būstų. Ministerija Valstybės kontrolės paprašė įvertinti, kaip veiksmingai naudojamos lėšos.

„Greičiausiai po Valstybės kontrolės ataskaitos, kai matysime jų duomenis ir siūlymus, tada teiksime teisėkūros pakeitimus, kaip labiau reguliuoti, kad tie pinigai greičiau pasiektų žmones, kuriems yra reikalinga pagalba“, – tikina L. Kukuraitis.

Daugiausia nepanaudotų lėšų socialiniams būstams sostinėje – daugiau nei 6 milijonai eurų. Pasak Vilniaus vicemero Vytauto Mitalo, naujų socialinių būstų duris atverti trukdo biurokratinis mechanizmas.

„Vilniaus nekilnojamojo turto agentūra yra pakankamai aktyvi. Ir butų, ir būstų pardavėjai nenori laukti, kol prasisuks visos girnos administracinio aparato ir būna labai dažnai, kad jau taryba yra priėmusi sprendimą, jau yra suderėta preliminari kaina, bet prieš paskutinį tvirtinimą pardavėjas nusprendžia parduoti kitam subjektui, o ne savivaldybei“, – pasakoja V. Mitalas.

Iki metų pabaigos uždegti šviesą Vilniaus savivaldybė planuoja dar šešiuose-septyniuose naujai įsigytuose būstuose.

Būstų laukia daugiau nei 10 tūkstančių šeimų. Didžiausios eilės driekiasi Vilniuje ir Kaune. Nors valdžia sako, kad sostinėje jos sumažėjusios keturis, Kaune – du kartus.

„Pastaruoju metu mums sekasi bendradarbiauti su pardavėjais ir tikrai gauname kokybiškus pigius butus patraukliomis kainomis, bet, aišku, iš tiesų, kadangi rinka yra aktyvi, tai savivaldybė dėl būstų konkuruoja su kitais“, – teigia Kauno savivaldybės atstovas Donatas Valiukas.

Tokių socialinių būstų kaip Vytauto ir Rūtos – beveik 12 tūkstančių. Dalis jų neapgyvendinti, nes išsikėlus nuomininkams reikalingas remontas. Socialinių remontuojamų būstų kasmet priskaičiuojama iki 600.

Panorama. Ugnis pašalinta tik gamykloje: Alytaus ugniagesiai jaučiasi pamiršti – negavo nei premijų, nei sveikatos patikrinimų
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi